COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je štvrtok 6. mája 2021. Sviatok má Hermína zajtra má sviatok Monika .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Vzniklo Centrum pre liečbu hmyzej alergie
Vzniklo Centrum pre liečbu hmyzej alergie Formátovať pre tlač

20 október 2008    

Vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura Košice vzniklo v týchto dňoch na podnet hlavného odborníka pre klinickú imunológiu a alergiológiu Centrum pre liečbu hmyzovej alergie. Hlavným cieľom jeho zriadenia bolo skvalitniť a centralizovať diagnostiku a liečbu alergie na jed hmyzu pri zabezpečení vysokého štandardu poskytovania zdravotnej starostlivosti a eliminovať nežiadúce účinky u pacienta pri podávaní špecifickej imunoterapie po poštípaní hmyzom. Ide o prvé pracovisko svojho druhu v Slovenskej republike.

„Centrum pre liečbu hmyzovej alergie FN L. Pasteura Košice poskytuje komplexnú diagnostiku, liečbu a odborné poradenstvo pacientom trpiacim na tento druh precitlivenosti a jeho opodstatnenie podporili viaceré požiadavky lekárov súkromných imunoalergiologických ambulancií, pre ktorých aplikácia špecifickej imunoterapie na jed blanokrídleho hmyzu predstavuje zvýšené riziko nežiadúcich účinkov. V špecializovanom centre v podmienkach fakultnej nemocnice je toto riziko eliminované na minimum,“ konštatuje MUDr. Norbert Lukán, PhD., lekár novozniknutého Centra pre liečbu hmyzovej alergie.

Podľa skúseného alergiológa neradno alergiu na bodnutie hmyzu podceňovať. Okrem lokálnych príznakov akými sú sčervenanie kože či bolestivý opuch v mieste vpichnutia, sa totiž môže u pacienta objaviť i svrbenie kože celého tela, búšenie srdca, malátnosť, hnačka, zvracanie, pocit svrbenia alebo opuchu v ústach. Pri intenzívnejšej alergickej reakcii dochádza k silnému opuchu dýchacích ciest, ktorý môže spôsobiť udusenie.

Centrum pre liečbu hmyzovej alergie je súčasťou imunoalergiologickej ambulancie IV. internej kliniky na Rastislavovej č. 43. Existencia kvalitne vybavenej jednotky intenzívnej starostlivosti  a bezprostredná náväznosť IV. internej kliniky na Centrálne prijímacie oddelenie FN L. Pasteura Košice dáva záruku bezpečne zvládať skoré  aj neskoré nežiaduce reakcie pri aplikácii imunoterapie. Ďalšou výhodou je možnosť okamžitej hospitalizácie pacienta na tomto pracovisku v prípade výskytu systémovej reakcie.

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 26 október 2008 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001