COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je štvrtok 6. mája 2021. Sviatok má Hermína zajtra má sviatok Monika .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Informácia postupe pracovníkov FNLP v súvislosti s nehodou slovenského autobusu v Chorvátsku
Informácia postupe pracovníkov FNLP v súvislosti s nehodou slovenského autobusu v Chorvátsku Formátovať pre tlač

08 september 2008    

      Klinika úrazovej chirurgie FN L. Pasteura Košice sa začala v nedeľu pripravovať na možný príjem zranených po zachytení správ o havárii slovenského autobusu v Chorvátsku v médiách a možnom prevoze zranených do Košíc. V popoludňajších hodinách boli jej pracovníci informovaní ministrom zdravotníctva Richardom Rašim o skutočnosti, že vládnym špeciálom by mali byť vo večerných hodinách privezení do Košíc aj všetci transportu schopní, medziiným viacerí ľahšie zranení účastníci nehody. Očakával sa prílet minimálne desiatich zranených a tiež väčšieho počtu osôb, ktoré by mohli potrebovať rôzne vyšetrenia.
      Pracovníci klinika úrazovej chirurgie postupovali v súlade s traumatologickým plánom pre mimoriadne situácie. Pripravovali sa operačné sály i oddelenia na príjem pacientov, posilnil sa personál – tak lekári, sestry ako ošetrovatelia a v pohotovosti boli ďalší traumatológovia a chirurgovia pripravení prísť v prípade potreby urýchlene do nemocnice. Posilnil sa aj počet neurológov, internistov a röntgenológov v službe a nemocnica tiež zmobilizovala dvoch klinických psychológov, ktorí čakali na prílet vládneho špeciálu s účastníkmi dopravnej nehody na košickom letisku. K dispozícii sme mali aj prekladateľku z chorvátskeho jazyka pre prípad, že by bolo potrebné preložiť do slovenčiny nejaké výrazy z lekárskych správ vystavených v Chorvátsku. 
      Sanitka s prvými dvoma zranenými zastavila pred urgentným príjmom v nedeľu o 21.15 hod. V priebehu nasledujúcej hodiny a pol bolo do nemocnice privezených celkovo 19 osôb, väčšinou žien. Z nich jedenásť bolo v Chorvátsku ošetrených kvôli prevažne drobným zraneniam, ďalších osem nejavilo žiadne známky poranení, avšak prišli na vyšetrenia kvôli možným skrytým zraneniam. Do dvoch hodín od prijatia prvých pacientov boli všetci devätnásti vyšetrení a v prípade potreby aj ošetrení. Prevažná väčšina z nich mohla potom odísť domov, len dve z pacientiek museli byť hospitalizované.
     Jednou z nich bola žena so zraneným ramenom, ktorá podľa všetkého postúpi v najbližších dňoch na klinike úrazovej chirurgie operáciu. Druhá utrpela pri dopravnej nehode otras mozgu a lekári mali podozrenie na zranenie krčnej chrbtice, preto bola prijatá na pozorovanie. Obe ženy sú mimo bezprostredného ohrozenia života a ich zdravotný stav je stabilizovaný. 
      Fakultná nemocnica L. Pasteura Košice je pripravená na príjem ďalších zranených účastníkov dopravnej nehody, ktorí by mohli byť prevezení z chorvátskych nemocníc na Slovensko už v najbližších dňoch po tom, čo lekári zvážia, že sú schopní transportu.

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 10 september 2008 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001