COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je nedeľa 9. mája 2021. Sviatok má Roland zajtra má sviatok Victória .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Pacientka alergická na kovy dostala špeciálny typ endoprotézy
Pacientka alergická na kovy dostala špeciálny typ endoprotézy Formátovať pre tlač

21 júl 2008    

      Na Klinike ortopédie a traumatológie pohybového ústrojenstva Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice uskutočnili v piatok 18. júla operáciu kolenného kĺbu, pri ktorej bola použitá špeciálna endoprotéza. Pacientke, ktorá trpí alergiu na kovy, bol implantovaný umelý kĺb Multigen Plus vyrobený z keramického materiálu a titánu s polyetylénovou vložkou.
      „Táto endoprotéza nevyvoláva alergické prejavy a reakcie. Operácia prebehla štandardne a pacientka je momentálne už vo fáze postoperačnej rehabilitácie,“ konštatoval tri dni po operácii zástupca prednostu kliniky ortopédie a traumatológie pohybového ústrojenstva MUDr. Gabriel Varga.
      Ako vysvetlil, bežne používané endoprotézy sú zhotovené zo zliatiny obsahujúcej rôzne kovy (chróm, molybdén, nikel a pod.) a nemožno ich použiť u pacienta, ktorý je na ne alergický. V tomto prípade trpela pacientka ťažkou reumatickou artritídou a mala aj polyvalentnú alergiu, vrátane alergie na chróm a nikel. Preto jej poisťovňa schválila použitie špeciálnej endoprotézy. Podľa údajov výrobcu a dodávateľa bol takýto umelý kolenný kĺb použitý vôbec po prvý krát na Slovensku. Pacienta z rovnako zdôvodnenou indikáciou operovali touto endoprotézou dosiaľ len v Nemecku.
 

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001