COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je štvrtok 6. mája 2021. Sviatok má Hermína zajtra má sviatok Monika .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Neurochirurgická operácia navrátila stratený zrak poldruharočnému dieťaťu
Neurochirurgická operácia navrátila stratený zrak poldruharočnému dieťaťu Formátovať pre tlač

15 máj 2008    

Koncom apríla bola prepustená z nemocnice malá pacientka, ktorej naši neurochirurgovia prinavrátili stratený zrak. Poldruharočné dieťa náhle prestalo vidieť v dôsledku nádoru v oblasti hypofýzy v blízkosti zrakových nervov a len včasná operácia mu pomohla zachrániť život a prinavrátiť zdravie. O zaujímavom a mimoriadne zriedkavom prípade so šťastným koncom informoval  v piatok 16. mája na tlačovej konferencii novinárov prednosta Neurochirurgickej kliniky FN L. Pasteura Košice Doc. MUDr. Miroslav Gajdoš, CSc.

Image

„Matka pacientky si všimla, že dieťa stratilo zrak, pričom CT vyšetrenie odhalilo rozsiahly nádor v mozgu so zakrvácaním. Ošetrujúci lekári neurologického oddelenia nás okamžite kontaktovali a my sme sa rozhodli pre urgentnú operáciu. Prebehla v piatok 18. apríla a trvala asi 2,5 hodiny, pričom bol pri nej kompletne odstránený nezhubný nádor a uvoľnené optické nervy,“ konštatoval Doc. MUDr. Miroslav Gajdoš, CSc., ktorý dieťa operoval.

Image

Tlačová konferencia za účasti malej pacientky a jej rodičov sa tešila veľkému záujmu médií

V priebehu operácie ani po nej nezaznamenali neurochirurgovia žiadne komplikácie. Zrak sa malej pacientke vrátil v priebehu niekoľkých dní – asi na piaty deň začalo dieťa reagovať na svetlo a pohyb a asi po týždni už rozpoznávalo tváre. Rodičov však lekári pred operáciou pripravili na možnosť, že sa ich dcére zrak nemusí vrátiť, preto rátali aj s horším variantom. O to väčšiu radosť mali oni aj zdravotníci, keď dieťa začalo vidieť.

„Bol to šťastný okamih. Operácia bola nevyhnutná nielen pre prinavrátenie zraku, ale dokonca bola život zachraňujúca. Pokiaľ by sa nádor nebol odstránil, došlo by tiež k vážnejšiemu poškodeniu mozgu, ktoré mohlo viesť až k úmrtiu,“ vysvetlil prednosta neurochirurgickej kliniky Doc. MUDr. Miroslav Gajdoš, CSc.

Takzvaný kraniofaringeum, typ nezhubného nádoru, ktorý sa u dieťaťa vytvoril, je podľa jeho slov mimoriadne zriedkavý. Pri operácii sa ho podarilo celý odstrániť a dieťa už nepotrebuje ďalšiu terapiu.

„Bol to hrozný šok, keď som zistila, že dcéra nevidí, preto som hneď kontaktovala detskú lekárku a na jej radu som šla Karinkou do nemocnice. Prijali nás v stredu a v piatok malú operovali. Prvé tri dni sme boli vo veľkom napätí, dcérka ležala na klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Potom ju preložili späť na detskú neurológiu a asi dva dni na to začala reagovať na svetlo. Boli sme nesmierne šťastní a chceli by sme sa týmto poďakovať všetkým, ktorí k tomu prispeli,“ povedala so slzami v očiach šťastná mamička Juliana Misčíková.

Image

„Išlo o život zachraňujúcu operáciu,“ vysvetlil novinárom prednosta Doc. MUDr. Miroslav Gajdoš, CSc.

Image

Šťastný operatér i rodičia – zrak sa totiž malej Karinke vrátil!

 Image

„Lekárom nesmierne ďakujeme!“ konštatovala so slzami v očiach mamička vyliečeného dievčatka Juliana Misčíková.

Autor fotografií: Dionýz Kiss

Neurochirugická klinika FN L. Pasteura Košice a LF UPJŠ vo faktoch:

Neurochirugická klinika má za sebou štvrťstoročie svojej existencie. K dispozícii má vyše 60 lôžok a jej pracovníci operujú päťkrát do týždňa na dvoch moderných operačných sálach. Pracovisko poskytuje komplexnú neurochirugickú starostlivosť pre celý východoslovenský región s 1,6 miliónmi obyvateľov.

Spektrum výkonov neurochirurgickej kliniky tvoria:
- operácie vrodených vývojových chýb – najčastejšie ide o hydrocefalické rozšírenie mozgových komôr (vodnatieľku) a rázštepy chrbtice 
- operácie nádorových ochorení postihujúcich centrálny nervový systém, periférne nervy a priľahlé štruktúry (nádory vychádzajúce z lebky i chrbtice)
- cievna neurochirurgia – operácie mozgových aneuryziem (vydutí), tepennožilových malformácií
- ošetrenie poranení mozgu, miechy a ich podporných štruktúr
- operácie degeneratívnych ochorení chrbtice (jednoduché výkony na platničke i stabilizačné operácie), pri ktorých sa využívajú prístupy zozadu, ale aj cez  hrudníkovú i brušnú dutinu
- náhrady tiel stavcov a medzistavcových platničiek (aj dynamické, ktoré zachovávajú určitý pohyb v chrbtici)
- stanovenie diagnózy pri hlboko uložených nádoroch formou stereotaxie
- novozavedeným výkonom je neurostimulácia pri epilepsii, v ktorej patrí Neurochirugickej klinike FN L. Pasteura Košice slovenské prvenstvo

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 19 máj 2008 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001