COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je štvrtok 6. mája 2021. Sviatok má Hermína zajtra má sviatok Monika .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Pracovníci Kliniky dermatovenerológie sa zapoja do Európskeho dňa melanómu
Pracovníci Kliniky dermatovenerológie sa zapoja do Európskeho dňa melanómu Formátovať pre tlač

30 apríl 2008    

Klinika dermatovenerológie Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice sa aj tento rok zapojí do Európskeho dňa melanómu, ktorý sa bude konať v pondelok 5. mája. V rámci v poradí už piateho ročníka Melanoma Day vyšetria lekári všetkým pacientom bezplatne kožu dermatoskopom so zameraním na znamienka. V prípade zistenia akéhokoľvek kožného nádoru lekári pacientovi navrhnú vhodný terapeutický postup.

Na pracovisku Kliniky  dermatovenerológie Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice na Triede SNP č. 1 sa uskutočnia vyšetrenia na medziklinickej ambulancii na 8. poschodí 5. mája 2008 v čase od  9,00 do 14,00 hodiny.

Na Klinike dermatovenerológie Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice na Rastislavovej 43 sa vyšetrenia uskutočnia na konziliárnej  ambulancii na VII. pavilóne 5. máj 2008 v čase od 12,00 do 13,00 hodiny.

Ako konštatuje prednostka Kliniky dermatovenerológie FN L. Pasteura Košice Doc. MUDr. Jagienka Jautová, PhD., „vznik melanómu súvisí predovšetkým s prílišným slnením a mechanickým poranením kožných znamienok. Pigment melanín sa totiž vplyvom podráždenia môže zvrhnúť na najzhubnejší kožný nádor - melanóm.“

Melanóm sa dostal do prvej desiatky všetkých rakovinových nádorov a v pokročilých fázach spôsobuje aj vzdialené orgánové metastázy. Melanómy predstavujú asi tri percentá všetkých nádorov a sú najčastejšou príčinou úmrtia spomedzi nádorov kože. Zvyčajne sa objavujú u mladých ľudí, ale postihnuté môžu byť aj deti a starší ľudia, predovšetkým so svetlou pokožkou a vlasmi. Realita je taká, že počet zhubných nádorov kože hrozivo stúpa a odborníci sa domnievajú že sa pod to výraznou mierou podpisuje prílišné slnenie. Myšlienkou Európskeho dňa melanómu je predchádzať vzniku týchto zhubných nádorov, resp. ich odhaľovať včas.

Význam kože pre človeka:

Koža je jedným z orgánov, nenahraditeľných pre život človeka – je prvou obrannou líniou, ktorá nás chráni pred mnohými rozličnými vplyvmi: pred ultrafialovým žiarením, prienikom toxických látok či stratou telesných tekutín. Okrem stavebných buniek ju tvorí aj kožné tkanivo – melanín, ktoré človeka chráni pred nebezpečným slnečným žiarením. Ultrafialové lúče spôsobujú starnutie kože, ktoré sa prejaví až po rokoch. Preto je vhodné chrániť kožu pred slnkom či už oblečením, alebo kozmetickými prípravkami s UV faktorom. Zvláštnu pozornosť je potrebné venovať hnedým alebo čiernym materským znamienkam, ktoré sú veľmi citlivé na podráždenie.

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 18 máj 2008 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001