COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je nedeľa 9. mája 2021. Sviatok má Roland zajtra má sviatok Victória .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Minister Ivan Valentovič slávnostne otvoril nadštandardnú pôrodnú sálu a izby vo FN L. Pasteura
Minister Ivan Valentovič slávnostne otvoril nadštandardnú pôrodnú sálu a izby vo FN L. Pasteura Formátovať pre tlač

28 apríl 2008    

Minister zdravotníctva Ivana Valentovič uviedol dnes za prítomnosti médií slávnostným prestrihnutím pásky do prevádzky nadštandardnú pôrodnú sálu na I. gynekologicko-pôrodníckej klinike a nadštandardné izby na I. chirurgickej a neurologickej klinike Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice.

Image

Minister Ivan Valentovič slávnostne uvádza do prevádzky nadštandardný pôrodný sál na I. gynekologicko-pôrodníckej klinike

(Autor fotografií: Dionýz Kiss)

Nadštandardná pôrodná sála na I. gynekologicko-pôrodníckej klinike predstavuje snahu nemocnice vyjsť v ústrety aj náročnejším klientom. Stavebné úpravy obnášali vyliatie špeciálnej antistatickej podlahy, miestnosť dostala nové estetické obkladačky a maľovku a jej súčasťou je nový nábytok a elektricky polohovateľný pôrodný stôl.  

Image

Prednosta Vladimír Kraus predvádza ministrovi špeciálnu elektricky ovládanú pôrodnú posteľ - vpravo riaditeľ nemocnice Jaroslav Šajty

„Špeciálna pôrodná posteľ umožňuje rodičke ľahnúť si na ňu aj s partnerom, ktorý jej môže aj bezprostredne pred pôrodom robiť spoločnosť a masírovať bruško, chrbát a kríže. Nadštandardná pôrodná sála ponúka intímne rodinné prostredie a rodička je na nej sama, alebo s partnerom. Súčasťou je pohodlná sedačka, fitlopta a možnosť počúvania príjemnej hudby. Intimitu samozrejme ponúka aj susedná miestnosť na príjem rodičiek s novým sprchovacím kútom, ktorá prešla takisto potrebnými stavebnými úpravami,“ konštatoval prednosta I. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN L. Pasteura Košice doc. MUDr. Vladimír Kraus, CSc. Nová pôrodná sála  bude uvedená do riadnej prevádzky v najbližších dňoch a v prípade potreby bude slúžiť aj na bežné pôrody – pokiaľ nastane situácia, že budú tri štandardné pôrodné sály vyťažené. V záujme humanizácie prostredia dôjde aj na týchto sálach v najbližšom čase k estetizácii a plánujú sa aj možnosti alternatívnych metód vedenia pôrodu.

Dve nadštandardné jednoposteľové izby pribudli na I. chirurgickej klinike. Stavebné úpravy sa riešili tak, aby sa neznížil počet lôžok. Ich súčasťou bolo vytvorenie estetického sprchovacieho kúta v  každej z  nadštandardných izieb, vyliatie antistatických podláh a osadenie otváracieho okna. Pribudol nový nábytok, polohovateľné lôžko, sedačka, televízor a súčasťou nadštandardného komplexu je aj chladnička a mikrovlnná rúra. Nové nadštandardné izby na I. chirurgickej klinike prijmú prvých pacientov už v najbližších dňoch.

Podobné stavebné úpravy boli uskutočnené aj na neurologickej klinike, kde boli dve nadštandardné jednoposteľové izby uvedené nedávno do užívania. Liate podlahy, sociálne zariadenie a maľovky sú ladené v teplých oranžových tónoch, ktoré ladia s nábytkom vo farbe čerešne. Nechýba televízor s plazmovou obrazovkou a pacienti majú k dispozícii aj chladničku, mikrovlnku a varnú kanvicu. V blízkej budúcnosti sa vyrieši aj možnosť pripojenia k internetu. Stavebnými úpravami sa zestetizovala aj ultrazvuková miestnosť na tomto pracovisku.

 Image

Strihanie pásky na I. chirurgickej klinike, kde bol otvorený komplex nadštandardných izieb, rovnako ako na neurologickej klinike

 Image

Minister Valentovič ocenil estetiku a vybavenie nových izieb, pričom vyskúšal aj kvalitu nových postelí

Nadštandardné izby sú v prevádzke na ďalších desiatich pracoviskách Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice (na očnom a urologickom oddelení, I. a IV. internej klinike, klinike plastickej, rekonštrukčnej a estetickej chirurgie, klinike úrazovej chirurgie, klinike pneumológie a ftizeológie,  I. a II. gynekologicko-pôrodníckej klinike a nadštandard v zmysle jednoposteľovej izby ponúka aj II. chirurgická klinika. Vyťaženosť nadštandardných izieb je pomerne vysoká, predovšetkým na gynekologicko-pôrodníckych pracoviskách. Cena za deň strávený na nadštandardnej izbe sa pohybuje od 200 do 700 Sk a závisí od jej vybavenia.

Budovanie nadštandardných izieb predstavuje vyšší komfort a súkromie pre klientov, ktorí si za pohodlie čoraz častejšie radi priplatia. Pre nemocnicu je to vedľajší zdroj príjmov, ktorý slúži na ďalší rozvoj pracovísk. V minulom roku získala Fakultná nemocnica L. Pasteura Košice za ubytovanie pacientov na nadštandardných izbách bezmála dva milióny korún. Prax ukázala, že je to správna cesta preto bude zdravotnícke zariadenie v budovaní nadštandardných izieb pokračovať aj na ďalších pracoviskách. Popri budovaní nadštandardu však pracuje aj na zlepšovaní štandardnej zdravotnej starostlivosti - postupne dochádza k estetizácii jednotlivých pracovísk a humanizácii prostredia (nové maľovky, výmena matracov, posteľnej bielizne a pod.).

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 30 apríl 2008 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001