COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je štvrtok 6. mája 2021. Sviatok má Hermína zajtra má sviatok Monika .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Fakultná nemocnica L. Pasteura Košice získala certifikáty ISO 9001 a ISO 14001
Fakultná nemocnica L. Pasteura Košice získala certifikáty ISO 9001 a ISO 14001 Formátovať pre tlač

28 apríl 2008    

Na slávnostnej gremiálnej porade za účasti predsedu Národnej rady SR Pavla Pašku, ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča a predsedu Košického samosprávneho kraja Zdenka Trebuľu odovzdal dnes riaditeľovi Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice Jaroslavovi Šajtymu konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným SGS Slovakia Ing. Ladislav Papík certifikát integrovaného manažérstva kvality a environmentálneho manažérstva podľa noriem  ISO 9001:2000 a ISO 14001:2004.

Fakultná nemocnica L. Pasteura Košice sa stala prvou fakultnou nemocnicou na Slovensku, ktorá zaviedla a úspešne certifikovala integrovaný systém obidvoch noriem. Ako zdôraznil riaditeľ Jaroslav Šajty, získanie certifikátov integrovaného systému manažérstva kvality a enviromentálneho manažérstva je veľkým prínosom pre pacientov a pre zamestnancov Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice je nielen úspechom, ale i veľkým záväzkom.

 Image

Ing. Ladislav Papík (vľavo) odovzdáva riaditeľovi FN L. Pasteura Košice certifikáty ISO

(Autor fotografií: Dionýz Kiss)

„Sme prvou nemocnicou našej kategórie, ktorej sa podarilo získať certifikáty ISO 9001 a ISO 14001. Proces ich zavádzania bol veľmi náročný, intenzívne prípravy trvali bezmála rok, no v spolupráci so všetkými zamestnancami sa nám ho podarilo dotiahnuť do úspešného konca. Pre pacientov to znamená zvýšenie bezpečnosti a zlepšenie zdravotnej starostlivosti,“ konštatoval riaditeľ Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice Jaroslav Šajty.

 Image

Riaditeľ Jaroslav Šajty predstavuje fakultnú nemocnicu na slávnostnej gremiálnej porade za účasti predsedu parlamentu Pavla Pašku, ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča a predsedu KSK Zdenka Trebuľu

V súvislosti so zavádzaním integrovaného manažérstva kvality a environmentálneho manažérstva si nemocnica  stanovila politiku kvality a environmentu, ktorá je vrcholovým dokumentom a manažment sa zaviazal riadiť sa ňou pri svojej činnosti a rozvoji svojich aktivít.

Zavedením normy ISO 9001 sa vytvoril systém riadenia. Zjednotili sa pracovné postupy zamestnancov, zaviedli sa presné postupy na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a poriadok v dokumentácii, ktorá je riadená v zmysle normy - má presnú štruktúru, je presne evidovaná a archivovaná. To sa odráža na zvýšenej bezpečnosti a kvalite poskytovania zdravotnej starostlivosti. Nezanedbateľný je faktor ohľadu na životné prostredie –  fakultná nemocnica sa začala správať ekologickejšie, napríklad separovaním odpadu. Normou ISO 14001 bola starostlivosť o životné prostredie zavedená do jej bežnej prevádzky.

„Príprava na certifikáciu bola veľmi zložitá, ale v spolupráci s konzultačnou firmou EQS Consult s.r.o. sme to úspešne zvládli. V súvislosti so zavádzaním integrovaného systému riadenia boli vyškolení dvadsiati interní audítori z rôznych kategórií zamestnancov (lekári, sestry, THP), ktorí v spolupráci s konzultačnou firmou vykonali viac ako 100 interných predcertifikačných auditov nielen na klinikách, oddeleniach, ambulanciách, ale aj na  prevádzkových pracoviskách,“ vysvetlila vedúca odboru kvality FN L. Pasteura Košice MUDr. Iveta Marínová, MPH. Poznamenala, že certifikáty ISO 9001 a ISO 14001 zaväzujú všetkých zamestnancov k dodržiavaniu zásad zabezpečenia kvality a environmentálneho správania. Ich získanie znamená potvrdenie, že systém integrovaného riadenia je pevne stanovený a zavedený v zhode s požiadavkami noriem.

Fakultná nemocnica L. Pasteura Košice je s počtom lôžok 1616 druhou najväčšou slovenskou nemocnicou. Certifikačný audit v tomto zdravotníckom zariadení prebehol minulý týždeň a vykonala ho firma SGS Slovakia, spol. s r.o. Tri skupiny audítorov preverili všetky procesy a skontrolovali takmer všetky pracoviská a technické zázemie nemocnice, pričom konštatovali, že integrovaný systém manažérstva kvality a environmentálneho manažérstva vyhovuje normám ISO 9001 a ISO 14001. Tieto normy sú dôkazom kladenia dôrazu na kvalitu a okrem zlepšenia zdravotnej starostlivosti a bezpečnosti zamestnancov, prispeli k presnému zadefinovaniu zodpovedností a právomocí v organizácii, budovaniu firemnej kultúry, zlepšeniu imidžu a budú mať aj svoj ekonomický prínos.

„Fakultná nemocnica L. Pasteura Košice je prvou fakultnou nemocnicou, ktorá získala certifikát integrovaného manažérstva kvality a environmentálneho manažérstva podľa noriem  ISO 9001:2000 a ISO 14001:2004. Za jeho získaním je treba vidieť prácu celého kolektívu zamestnancov, ktorí sa podieľali na príprave systému. Toto úsilie bolo určite veľmi zložité, keďže ide o druhé najväčšie zdravotnícke zariadenie na Slovensku a takisto samotný certifikačný audit bol veľmi náročný, vzhľadom na to, že bolo potrebné preveriť všetky oblasti činnosti fakultnej nemocnice a prejsť prakticky všetky jej pracoviská. Dnes môžeme s potešením konštatovať, že všetky požiadavky tohto integrovaného systému dvoch noriem nemocnica splnila a dosiahla vynikajúci výsledok, takže získala obidva certifikáty,“ nechal sa počuť riaditeľ spoločnosti SGS Slovakia Ing. Ladislav Papík. Ako podotkol, z pohľadu ekológie je veľmi dôležité, že nemocnica získala certifikát systému životného prostredia, pretože  sa v dnešnej dobe ekológia stáva prioritou v rôznych oblastiach života.

 Image

Minister Ivan Valentovič a riaditeľ Jaroslav Šajty prezentujú novinárom získané certifikáty

 Image

 „Som presvedčený, že príklad FN L. Pasteura Košice budú nasledovať aj ostatné zdravotnícke zariadenia. Som o to radšej, že je to štátna nemocnica, príspevková organizácia, ktorá získala tento certifikát", zdôraznil na brífingu s novinármi minister zdravotníctva

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 29 apríl 2008 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001