COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je nedeľa 9. mája 2021. Sviatok má Roland zajtra má sviatok Victória .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Pracovníci IV. Internej kliniky zachránili život muža so závažnou otravou
Pracovníci IV. Internej kliniky zachránili život muža so závažnou otravou Formátovať pre tlač

04 apríl 2008    

     Viac ako mesiac strávil vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura Košice pacient, ktorý sa začiatkom marca otrávil prudko jedovatou chemikáliou nazývanou paraquát. Jeho život bol vážne ohrozený, ale pracovníkom IV. internej kliniky sa 65-ročného muža podarilo zachrániť.

     Košičan vypil popoludní 5. marca omylom nebezpečný herbicíd, keď si chcel uhasiť smäd. Odpil si z neoznačenej fľaše, ktorá obsahovala jed na burinu predávaný pod firemným názvom Gramoxon, asi jeden hlt. Paraquát je aj žieravina, ktorá leptá kožu sliznicu ústnej dutiny, pažeráka a žalúdka. Môže spôsobiť zlyhanie obličiek, poškodenie  pečene a srdca, úmrtie nastáva pre poškodenie a zlyhanie pľúc. Smrteľnú dávku pre človeka predstavuje už 10-15 mililitrov tohto zeleného roztoku (asi dve polievkové lyžice). Udáva sa, že vypitie viac ako 20 ml roztoku môže spôsobiť smrť do 72 hodín od požitia.

     „Aj napriek ťažkostiam vyhľadal pacient lekársku pomoc až na druhý deň. Okamžite bol prijatý na Jednotku intenzívnej starostlivosti. Keďže otravy paraquátom sú pomerne zriedkavé, hneď po jeho prijatí sme si na internete preštudovali informácie o následkoch otravy a možnej liečbe. Zistili sme sporé údaje o terapeutických pokusoch s nejednoznačnými a rozporuplnými závermi,“ konštatuje vedúci lekár JIS oddelenia IV. Internej kliniky FN L. Pasteura Košice MUDr. Severín Palko.

     Internisti preto konzultovali postup s nefrológmi a v spolupráci s nimi vykonali u pacienta plazmaferézu (jednu z dialyzačných metód), počas ktorej sa z jeho tela odstránili tri litre plazmy aj s paraquátom a boli nahradené rovnakým množstvom plazmy zdravého darcu. Až po v poradí tretej plazmaferéze došlo k vymiznutiu paraquátu z krvi chorého. Zároveň pracovníci JIS začali viacdňovú útočnú liečbu vysokými dávkami dvojkombinácie takzvaných  imunosupresív, ktorú s odstupom niekoľkých dní zopakovali.  

     „Už pri prijatí pacienta na JIS boli prítomné známky poškodenia pľúc, čo potvrdilo aj CT vyšetrenie. Pre rozvoj zlyhania obličiek sa musela zahájiť každodenná hemodialýza. Po šiestej sa obličkové funkcie natoľko zlepšili, že ďalšia dialýza už nebola potrebná,“ vysvetľuje MUDr. Severín Palko.

      V deň poslednej hemodialýzy pacienta, kedy sa ho lekárom podarilo dostať z najhoršieho, oslávil muž v nemocnici svoje šesťdesiate piate narodeniny a o dva dni na to aj svoje meniny - Jozefa. Na prepustenie si však musel počkať ďalších 18 dní. V nemocnici strávil presne päť týždňov a domov bol prepustený včera, 3. apríla. 

„Sme veľmi radi, že sa pacient vracia aj  napriek rôznym komplikáciám, ktoré prekonal (zlyhanie obličiek, poleptaná sliznica jazyka, pažeráka, poškodenie pečene a najmä pľúc), domov na vlastných nohách, v stabilizovanom stave a cíti sa dobre,“ hovorí vedúci lekár JIS oddelenia IV. Internej kliniky FNLP MUDr. Severín Palko, ktorý varuje v súvislosti s nadchádzajúcou záhradkárskou sezónou pred podobnými prípadmi.   

„Z nešťastia pána Jozefa by sme sa mali poučiť. Chemikálie by sme mali držať vo fľašiach s originálnym označením od výrobcu, v ideálnom prípade uzavreté v skrini, nedostupné deťom. Ak ich už musíme prelievať do iných fliaš, treba si dať tú námahu a zreteľne označiť fľašu nálepkou s názvom príslušnej chemikálie. Neoznačené fľaše s chemikáliami, predovšetkým tie od piva či minerálky, sa môžu stať zdrojom aj potenciálne smrteľných otráv,“ radí MUDr. Severín Palko a dodáva, že pokiaľ dôjde k požitiu nejakej chemikálie,  namieste je čo najskôr urobiť výplach žalúdka, podať živočíšne uhlie a preháňadlo. A samozrejme neváhať a čo najskôr vyhľadať pomoc lekára, pretože pri otrave by mal byť pacient čo najskôr hospitalizovaný na jednotke intenzívnej starostlivosti. Čím skôr sa podarí jed z tela odstrániť, tým väčšia je šanca na prežitie a menej závažné poškodenie zdravia.

     Ako skonštatoval zachránený pacient, podobnú chybu viac neurobí. „Takmer som prišiel kvôli nepozornosti o život, môžem povedať, že som sa druhýkrát narodil. Herbicíd som si pomýlil s domácim vínom, ktorým som si chcel uhasiť smäd a poriadne som na to doplatil. Odteraz si na to dám už veľký pozor. Som šťastný, že to takto dobre dopadlo, aj keď som mal poriadne na mále. Ďakujem pracovníkom IV. internej kliniky i nefrológom, že mi pomohli,“ vyjadril sa pri prepúšťaní muž, ktorý s medializáciou svojho prípadu súhlasil, avšak želal si ostať v anonymite.

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 04 apríl 2008 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001