COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je nedeľa 9. mája 2021. Sviatok má Roland zajtra má sviatok Victória .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow web arrow Tlačové správy arrow Obe naše pôrodnice opäť slúžia všetkým budúcim matkám
Obe naše pôrodnice opäť slúžia všetkým budúcim matkám Formátovať pre tlač

20 apríl 2021    

Náročná situácia s pandémiou COVID-19 sa dotkla všetkých pracovísk Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice. Mimoriadny nápor rodičiek pocítila kvôli tomu pôrodnica na Triede SNP. „Za prvé tri mesiace tohto roka sa v dôsledku epidemiologických opatrení zvýšil počet pôrodov na našom pracovisku o takmer 30%,“ povedal prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky doc. MUDr. Peter Urdzík, PhD., MPH. Dôvodom nárastu pôrodov na klinike je predovšetkým skutočnosť, že pôrodnica na Rastislavovej ulici slúžila od januára výlučne budúcim matkám, ktoré mali pred pôrodom pozitívne testy na ochorenie COVID-19. 

Prehľad za roky 2019-2021 (január-marec) – pôrodnica Tr. SNP 1
rok 2019  počet novorodencov    375
rok 2020  počet novorodencov    362
 rok 2021  počet novorodencov    453 

Image
 MUDr. Peter Krcho, PhD., primár Neonatologického oddelenia na Tr. SNP

Novorodencov „očkujú“ ich vlastné mamy. Pokiaľ prekonali v tehotenstve COVID-19
Od januára do marca sa na Tr. SNP narodilo 453 novorodencov. „Keď som si porovnal počty narodených detí za uplynulých desať rokov, je to určite rekord  za prvé tri mesiace,“ uviedol primár  MUDr. Peter Krcho, PhD., ktorý vedie Neonatologické oddelenie UNLP od marca 2020. Neonatológovia zároveň vyšetrili všetky deti matiek, ktoré prišli do pôrodnice potom, čo prekonali ochorenie COVID-19 počas gravidity. „Zistili sme, že každé dieťatko malo špecifické protilátky od mamky. My týchto novorodencov označujeme za novorodencov očkovaných proti infekcii COVID-19 vlastnou mamkou - pasívnym presunom protilátok. A samozrejme všetkých ošetrujeme spolu, čo je najmä v tomto čase extrémne dôležité, nakoľko materským mliekom dostávajú od vlastnej mamičky ďalšie protilátky,“ vysvetľuje P. Krcho. „Súčasne sme v tomto období ošetrovali 19 novorodencov, ktorí boli predčasne narodení a krátkodobo vyžadovali vysokošpecializovanú intenzívnu starostlivosť. Najdôležitejšie, čo sme vedeli zabezpečiť,  bolo ošetrovanie spolu s mamičkami počas celej hospitalizácie. Najmä v čase pandémie je to obrovské pozitívum“.   

Pôrodnica na Rastislavovej už pre všetky rodičky
Od tohto týždňa začína všetkým rodičkám opäť slúžiť aj pôrodnica na Rastislavovej ulici. Od januára bola vyčlenená len pre COVID pôrody. Do dnešného dňa ich uskutočnila 184. Ako bude fungovať pôrodnica v novom režime? „Bežné rodičky budú umiestnené na 4. poschodí nášho oddelenia, kde je pôrodná aj sekčná sála zvlášť. Osobitné podmienky pre COVID-19 pozitívne rodičky ostávajú naďalej vytvorené na 5. poschodí, vrátane pôrodnej i operačnej sály, čiže sú absolútne izolované od ostatných rodičiek. Teší ma, že sa k nám vďaka zlepšujúcej sa epidemickej situácii môžu vrátiť bežné rodičky, na ktoré už netrpezlivo čakajú naši šikovní pôrodníci," uviedol MUDr. Ladislav Rosocha, PhD., MPH, MBA, primár Gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v areáli na Rastislavovej.

Image
MUDr. Ladislav Rosocha, PhD., MPH, MBA, primár Gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia 

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 05 máj 2021 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001