COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je nedeľa 9. mája 2021. Sviatok má Roland zajtra má sviatok Victória .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow COVID-19 arrow UNLP Košice je na zhoršujúci sa vývoj šírenia koronavírusu pripravená
UNLP Košice je na zhoršujúci sa vývoj šírenia koronavírusu pripravená Formátovať pre tlač

30 september 2020    

V UNLP Košice funguje od vypuknutia pandémie krízový štáb. Aktuálnu situáciu pravidelne rieši základný 20-členný tím, ktorý sa podľa potreby rozširuje. Jeho súčasťou je aj prof. MUDr. Pavol Jarčuška, PhD., prednosta Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UNLP. 

„Situácia na Slovensku má stúpajúci trend v počte nakazených vírusom COVID-19, no v Košiciach je zatiaľ relatívne pokojná. UNLP je v tejto chvíli jednou z najlepšie pripravených nemocníc na Slovensku,“ uviedol profesor Jarčuška, ktorý má ako predseda konzília epidemiológov, infektológov a verejných zdravotníkov  SR dobre zmapovanú pripravenosť jednotlivých  zdravotníckych zariadení na Slovensku.  
 
K dnešnému dňu  je v UNLP hospitalizovaných 12 pacientov nakazených vírusom COVID-19, z toho 7 mužov a 5 žien. Jeden pacient je napojený na umelú pľúcnu  ventiláciu, jedna pacientka dýcha kyslík prostredníctvom masky. 

 

Pripravení na reprofilizáciu lôžok aj oddelení
„Personálne i lôžkové kapacity máme pripravené a vieme ich prispôsobiť rýchlo sa meniacej  epidemiologickej situácii. Zásoby liekov, zdravotníckeho materiálu a ochranných pracovných pomôcok máme v súlade so zákonom a odporúčaniami Ministerstva zdravotníctva SR dostatočné. Striktne dodržiavame pandemický plán,“ vysvetľuje pripravenosť na aktuálny vývoj ochorenia COVID-19 generálny riaditeľ UNLP Košice, Ing. Vladimír Grešš.

Štyri odberové tímy UNLP testujú denne s maximálnym nasadením
Košická univerzitná nemocnica od začiatku vypuknutia pandémie koronavírusu  otestovala vyše 10.000 ľudí. Od minulej stredy sú pacienti testovaní v novozriadenom veľkokapacitnom odberovom mieste na Ipeľskej ulici. Má tri koridory, dva pre autá, jeden pre peších pacientov. 
„Aktuálne testujeme zhruba 300 ľudí denne, za pár dní sme ich na novom odberovom mieste otestovali už viac než 1 700. Naši zamestnanci sú pripravení odobrať do 1 000 vzoriek denne, čo by si už ale vyžadovalo obmedzenie činnosti niektorých pracovísk nemocnice. Zamestnanci nemocnice vyvíjajú maximálne úsilie na zabezpečenie prevádzky veľkokapacitného miesta, za čo im patrí veľká vďaka,“ zdôrazňuje výkonný riaditeľ UNLP Košice MUDr. Peter Kizek, PhD., MHA, MPH. 

Operačné zákroky za prísnych opatrení stále v plnom rozsahu
Od polovice septembra testuje UNLP na COVID-19 aj pacientov pred ich plánovanými zákrokmi. Ide zhruba o 50 až 150 pacientov denne. Za testy pacienti neplatia. „Plánované operačné zákroky zatiaľ neodkladáme a poskytujeme ich stále v plnom rozsahu, samozrejme za sprísnených hygienicko-epidemiologických opatrení, v súlade s aktuálnym usmernením hlavného hygienika SR. Každý pacient, objednaný na operačný zákrok sa musí preukázať negatívnym RT PCR testom na COVID 19, nie starším ako 72 hodín. Do samotnej operácie musí ostať v izolácii. Toto testovanie robí UNLP nad rámec aktuálnych epidemiologických opatrení,“ dopĺňa Kizek.

Aj zamestnanci sú pod kontrolou 
Vstupnú kontrolu pacientov, ktorí prichádzajú denne na vyšetrenie, vykonáva nemocnica nepretržite od marca 2020. „Prvotné triedenie pacientov sme na rozdiel od niektorých iných nemocníc nikdy neprerušili, hoci bol ukončený núdzový stav,“ konštatuje generálny riaditeľ Vladimír Grešš. Pri vstupe do UNLP ide o meranie telesnej teploty, prostredníctvom monitoru a zisťovanie základných informácií o epidemiologickej a cestovateľskej anamnéze pacientov. 
„Aj naši zamestnanci majú v prípade potreby prístup k bezplatnému testovaniu, ktoré zabezpečujeme kapacitami vlastného laboratória,“ dodáva P. Kizek. Nemocnica zároveň testuje zamestnancov každého pracoviska, kde prijali pozitívneho pacienta. „Naše laboratórium je k dispozícii, pre každého zamestnanca, ktorý by sa chcel dať otestovať,“ uzavrel generálny riaditeľ.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001