COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je nedeľa 9. mája 2021. Sviatok má Roland zajtra má sviatok Victória .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow web arrow Udialo sa... arrow Stretli sa anestéziológovia a ich pacienti
Stretli sa anestéziológovia a ich pacienti Formátovať pre tlač

17 apríl 2007    

V piatok 13. sa stretli marca sa vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura Košice stretli pracovníci I. Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny so svojimi pacientmi. Pozvanie na neformálne posedenie prijala desiatka ľudí, ktorí prežili závažné ochorenie alebo zranenie a strávili celé týždne v bezvedomí či umelom spánku.

Image

Cieľom tohto emotívneho stretnutia bolo priblížiť pacientom personál, ktorý sa o nich v najťažších chvíľach života staral. Väčšina pacientov si totiž na lekárov a sestry I. KAIM vôbec nespomínala, pretože v bezvedomí ich nevnímali a po zlepšení stavu boli preložení na iné oddelenie. Videli ich preto po prvý krát. Lekári a sestričky zas na tomto pracovisku obyčajne pred sebou vidia pacientov na pokraji života a stretnutie s nimi po návrate do normálneho života je pre nich veľkou motiváciou.

„Prvé takéto stretnutie sa uskutočnilo na sklonku roku 2004 a boli sme vtedy plní obáv, ako to dopadne. Akcia však mala výborné odozvy, preto sme sa rozhodli zopakovať ju a toto je výsledok. Sme šťastní, keď vidíme, ako sa našim pacientom darí a je to pre našu prácu povzbudením. Zároveň sa touto cestou dozvedáme, ako môžeme zlepšiť starostlivosť o našich pacientov. Pretože aj  keď ležia v umelom spánku, niektorí si napríklad spomenuli, že vnímali škrípanie otvárajúcich sa dvierok od skrine. Dali sme ich preto opraviť,“ poznamenal  prednosta I. Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny MUDr. Jozef Firment, PhD., ktorý vyzdvihol predovšetkým význam práce stredného zdravotníckeho personálu, tráviaceho pri pacientovi doslova 24-hodín denne (na snímke vľavo) .

Image

Zástupkyňa prednostu MUDr. Monika Grochová zdôraznila, že spätná väzba s pacientmi, ktorí mali naozaj malú nádej na prežitie, je veľmi dôležitá a vzájomne veľmi povzbudzujúca pre obe strany. Potešilo ju, že na stretnutie prišli pacienti z rôznych kútov východoslovenského regiónu, ktorí bojovali o život po ťažkých dopravných nehodách, náhlych cievnych príhodách či mimoriadne zriedkavých ochoreniach.

Viacerí z nich veľmi emotívne rozprávali o najdramatickejšom období svojho života, za iných to povedali ich príbuzní, ktorí naopak s pracovníkmi I. KAIM prichádzali do styku častokrát denne. Azda najviac chytilo za srdce rozprávanie ženy, ktorá takmer prišla o dcéru: „Kým moja dcéra neochorela, mala desaťtisíc prianí. Teraz má už iba jediné – zotaviť sa aspoň natoľko, aby sa mohla starať svoju malú dcérku. Vďaka vám, že ste nám ju zachránili!“

Image

Pacientov a personál I. KAIM FNLP prišli pozdraviť tanečnice zo súboru Šeherezáda, ktoré spríjemnili sviatočnú atmosféru stretnutia

Image

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 17 apríl 2007 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001