COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je nedeľa 9. mája 2021. Sviatok má Roland zajtra má sviatok Victória .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow web arrow Udialo sa... arrow Na I. Gynekologicko-pôrodníckej klinike sa narodilo dieťatko vážiace 5880 gramov
Na I. Gynekologicko-pôrodníckej klinike sa narodilo dieťatko vážiace 5880 gramov Formátovať pre tlač

15 marec 2007    

Vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura Košice sa v stredu 15. marca 2007 uskutočnil brífing s novinármi, ktorého témou bolo narodenie bezmála 6-kilogramového novorodenca! Chlapčeka pomohli priviesť na svet pracovníci I. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky na Triede SNP 1 cisárskym rezom.

Image
Foto: Dionýz Kiss. Prednosta I. Gyn.-pôr. kliniky doc. MUDr. V. Kraus, CSc., pacientka Sabolová s dieťatkom a primárka Neonatologického oddelenia MUDr. Jaroslava Capová

„Pôrod prebehol v pondelok 12. marca a novorodenec meral 56 centimetrov a vážil 5880 gramov. U rodičky išlo v poradí už o druhý pôrod cisárskym rezom vzhľadom na veľkosť plodu. Aj jej prvé dieťa bolo veľké – dievčatko, ktoré prišlo na svet pred štyrmi rokmi, vážilo 5170 gramov,“ konštatoval prednosta I. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN L. Pasteura Košice doc. MUDr. Vladimír Kraus, CSc., podľa ktorého by pri spontánnom pôrode u takého veľkého dieťaťa mohlo dôjsť k vzniku určitých pôrodných tráum. Pôrod cisárskym rezom prebehol bez akýchkoľvek komplikácií a rodička sa z neho pomaly zotavuje.

„Bábätko je takisto v poriadku, objavila sa u neho iba ľahká porucha dýchania, čo sme však zvládli bežnou liečbou – na krátky čas bolo potrebné zabezpečiť vyššiu koncentráciu kyslíka v inkubátore. Už deň po narodení mohol byť chlapček umiestnený v detskej postieľke a prijíma normálne stravu,“ informovala primárka Neonatologického oddelenia FN L. Pasteura Košice MUDr. Jaroslava Capová. Podľa jej slov sa takýto ťažký novorodenec v Košiciach nenarodil už asi dvadsať rokov.

Image
Foto: Dionýz Kiss. Na snímke MUDr. Jaroslava Capová s 5880-gramovým bábätkom

Novorodenci prichádzajú na svet obyčajne v určitom hmotnostnom rozmedzí a ideálne je, keď nie sú ani priveľkí ani primalí. Narodenie detí s hmotnosťou cez 5 kilogramov je skôr zriedkavosťou, oveľa častejšie prichádzajú na svet novorodenci s nižšou ako ideálnou pôrodnou hmotnosťou.

Pri narodení takýchto veľkých detí je vždy podozrenie, že by mohla matka trpieť diabetom (cukrovkou), nakoľko vysoká hladina inzulínu v krvi môže podporovať rast dieťaťa v maternici. V tomto prípade tomu tak našťastie nie je, väčšia pôrodná hmotnosť detí je u 31-ročnej ženy Košičanky skôr geneticky podmienená. Lekári však budú ešte zisťovať, či chlapček netrpí prípadnou metabolickou poruchou alebo vrodenou anomáliou, aj keď dúfajú, že sa tieto nepotvrdia.

Mamička malého Šimonka je pokojná, pretože veľké deti nie sú v ich rodine ničím nezvyčajným.

„Očakávali sme, že sa nám narodí väčšie dieťa, než je bežné. Jednak tomu už nasvedčovalo vyšetrenie ultrazvukom  a tiež naša prvá dcérka Simonka sa narodila veľká – vážila 5170 gramov. Máme to takpovediac v rodine – môj manžel mal pri narodení asi päť kíl, ja som mala cez štyri kilá a aj stestra mojej babičky sa narodila silnejšia,“ poznamenala šťastná mamička, Sylvia Sabolová, ktorá mala úplne normálne tehotenstvo, no väčší plod ju trochu obmedzoval v pohybe.

Image
Foto: Dionýz Kiss. Šťastná mamička s Silvia Sabolová s malým Šimonkom

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 15 marec 2007 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001