COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je sobota 8. mája 2021. Sviatok má Ingrida zajtra má sviatok Roland .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow web arrow Tlačové správy arrow Pacienti dostali najnovšie typy bedrových a kolenných endoprotéz
Pacienti dostali najnovšie typy bedrových a kolenných endoprotéz Formátovať pre tlač

13 marec 2007    

Ako prví na Slovensku dostali v týchto dňoch vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura Košice štyria pacienti najnovšie typy endoprotéz bedrového a kolenného kĺbu. Operácie postúpili na Klinike ortopédie a traumatológie pohybového ústrojenstva, kde prevádzajú implantácie umelých náhrad veľkých kĺbov už takmer 30 rokov.

Image

Foto: Dionýz Kiss. Vpravo prednosta kliniky doc. Gabriel Vaško, vľavo jeho zástupca MUDr. Gabriel Varga

„Na Klinike ortopédie a traumatológie pohybového ústrojenstva sme uskutočnili - podľa vyjadrenia výrobcu - prvé dve implantácie novej metafyzeárnej  necementovanej endoprotézy bedrového kĺbu na Slovensku. Ide o endoprotézu s krátkym driekom, ktorá šetrí krček stehnovej kosti a maximálne zachováva kostnú hmotu. Zásluhou malej veľkosti a jednoduchej implantačnej techniky táto endoprotéza podstatne menej narušuje a poškodzuje okolité svaly.  Vďaka modulárnemu pripojeniu krčku endoprotézy umožňuje aj lepšiu anatomickú rekonštrukciu kĺbu  a tým jeho lepšiu funkciu. Dovoľuje používať miniinvazívny chirurgický postup (už len operačná rana je oveľa kratšia - pod 10 centimetrov), rýchlejšie pokračuje rehabilitácia a pacient môže byť skôr prepustený do ambulantnej starostlivosti,“ konštatuje prednosta Kliniky ortopédie a traumatológie pohybového ústrojenstva FN L. Pasteura Košice a LF UPJŠ doc. MUDr. Gabriel Vaško, CSc.

Pacientka, ktorej bola implantovaná najmodernejšia bedrová endoprotéza, si operačný zákrok a nový kĺb nevie vynachváliť: „Môj kĺb bol veľmi opotrebovaný a preto som mala veľké bolesti. S endoprotézou som veľmi spokojná – je dostatočne pohyblivá a už niekoľko dní po operácii sa cítim vynikajúco. Moje očakávania sa naplnili a pracovníkom Kliniky ortopédie a traumatológie pohybového ústrojenstva sa chcem pekne poďakovať,“ hovorí 55-ročná Košičanka Edita Csatlosová.

Image

Foto: Dionýz Kiss. MUDr. G.abriel Varga a spokojná pacientka Edita Csatlosová

Operatérom pomáha najmodernejší počítačový navigačný systém

Pracovníci Kliniky ortopédie a traumatológie pohybového ústrojenstva uskutočnili v týchto dňoch aj prvé dve operácie novej takzvanej rotačnej endoprotézy kolenného kĺbu s podporou navigačného systému. Tento špičkový implantát je vybavený rotačným plateauom, ktoré kopíruje prirodzené pohyby v kolennom kĺbe, čím sa minimalizuje polyetylénový oter endoprotézy. To je pre životnosť umelej kĺbovej náhrady veľkých kĺbov jeden z limitujúcich faktorov.

„Operácie sa uskutočnili za využitia najmodernejšieho systému počítačovej navigácie Orthopilot najnovšej generácie. Konštrukcia rotačnej kolennej endoprotézy s použitím navigačného systému (Orthopilot) umožňuje operatérovi získať počas operácie maximum informácií pre správnu a anatomicky najvýhodnejšiu implantáciu umelého kĺbu, čo v konečnom dôsledku tiež veľmi podstatne zabezpečuje dlhšiu životnosť endoprotézy,“ vysvetľuje doc. MUDr. Gabriel Vaško, CSc.

Orthopilot pomáha operatérovi zorientovať sa a upozorní ho na eventuálnu chybu - prakticky uplatňuje zásadu „trikrát meraj a raz rež“. Počítačový navigačný systém sa pri ortopedických operáciách využíva vo svete už viac ako desať rokov a na Klinike ortopédie a traumatológie pohybového ústrojenstva FN L. Pasteura Košice jeho staršiu verziu využívali pri operáciách od roku 2004. Orthopilot využitý pri implantáciách tzv. rotačného kolena je špičkový „inteligentný nástroj“, ktorý operatérovi poskytne informácie pre najsprávnejší operačný postup. Prístroj najnovšej generácie, ktorý má nemocnica zapožičaný, plánuje zakúpiť.

Na klinike zrealizujú ročne asi 1300 veľkých a vyše 2,5 tisíc menších operačných zákrokov

História Kliniky ortopédie a traumatológie pohybového ústrojenstva FN L. Pasteura Košice a LF UPJŠ siaha do roku 1948, kedy bola Ortopedická klinika založená ako jedna z prvých kliník novovzniknutej Lekárskej fakulty UPJŠ. V roku 1981 sa presťahovala na Triedu SNP a neskôr bola premenovaná na Kliniku ortopédie a traumatológie pohybového ústrojenstva.

Klinika poskytuje v liečebno-preventívnej činnosti komplexné služby v diagnostike a liečbe chorôb i úrazov pohybového aparátu v detskom aj dospelom veku. Hlavne sa zaoberá problematikou umelých kĺbových náhrad rôznym chorobným procesom poškodených kĺbov. V artroplastickom registri sleduje a kontroluje implantované druhy umelých kolenných a bedrových kĺbov ako aj potrebnú výmenu po ich  opotrebovaní. Je jedinou klinikou ortopédie a traumatológie pohybového ústrojenstva na Slovensku, kde sa realizuje nepretržite replantácia amputačných poranení ruky a nohy a tiež donedávna jediným pracoviskom, kde sa liečia defekty chrupavky váhonosných kĺbov a kostné defekty rôznej genézy metódou aplikácie autológnych chondrocytov a osteoblastov. Preto sa ťažiskom vo vedecko-výskumnej činnosti od roku 2001 stala v spolupráci so Združenou tkanivovou bankou FN LP Košice a LF UPJŠ aj oblasť liečby degeneratívnych ochorení kĺbovej chrupavky multiplikovanými autlógnymi chondrocytmi a liečba kostných defektov pomocou autológnych osteoblastov.

„Naše pracovisko realizuje predovšetkým celú paletu ortopedických výkonov s prioritou endoprotetiky  (aloplastiky) umelých kĺbových náhrad, ale aj revíznych operácií umelých kĺbov. Ďalej sú to chirurgické výkony ortopedickej onkológie u pacientov z celého východoslovenského regiónu, poúrazové stavy a od roku 1991 sme jediným centrom s nepretržitou službou pre replantáciu amputačných poranení v oblasti ruky. To znamená, že v ktorúkoľvek dennú a nočnú hodinu je k dispozícii mikrochirurgický tím pre replantáciu amputovaných časti rúk,“ konštatuje zástupca prednostu MUDr. Gabriel Varga, podľa ktorého na klinike zrealizujú ročne asi 1300 veľkých operácií a vyše 2,5 tisíc menších operačných zákrokov.

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 13 marec 2007 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001