COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je nedeľa 9. mája 2021. Sviatok má Roland zajtra má sviatok Victória .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow web arrow Tlačové správy arrow Plastickí chirurgovia preniesli prsty pacienta z nohy na ruku
Plastickí chirurgovia preniesli prsty pacienta z nohy na ruku Formátovať pre tlač

23 február 2007    

Výrazne skvalitniť život ťažko zdravotne postihnutého pacienta pomôže operácia, ktorú v týchto dňoch postúpil 33-ročný muž pochádzajúci z Košíc-okolia. Muž v dôsledku omrznutia pri roztláčaní auta stratil vlani v zime všetkých desať prstov na rukách – museli mu ich amputovať. Odvtedy mal veľké problémy postarať sa o seba, pretože nedokázal uchopiť do rúk žiadne predmety. Záchranou pre takýchto pacientov sú transplantácie prstov z nôh na ruku, ktoré sa na Klinike plastickej, rekonštrukčnej a estetickej chirurgie FN L. Pasteura Košice vykonávajú už jedenásť rokov.

„Prvú autotransplantáciu prsta postúpil spomínaný pacient na našej klinike v septembri minulého roka. Vtedy sme mu preniesli druhý prst z ľavej nohy na miesto pacla pravej ruky, čím získal schopnosť uchopiť bežné predmety, pretože mu na tejto ruke ostal po omrznutí prstov drobný pahýľ ukazováka. Umožnením úchopu sa výrazne skvalitnil jeho život. Dovtedy bol veľmi handicapovaný - nedokázal rukami urobiť prakticky nič a bol odkázaný na pomoc druhej osoby,“ vysvetlil MUDr. Teodor Kluka, PhD. z Kliniky plastickej, rekonštrukčnej a estetickej chirurgie FN L. Pasteura Košice, pod vedením ktorého sa obe operácie uskutočnili.

Image

Foto: Dionýz Kiss

Foto: Dionýz Kiss. Takto vyzerá pravá ruka pacienta, ktorý prišiel o všetkých desať prstov kvôli omrznutiu, päť mesiacov po tom, čo na ňu plastickí chirurgovia preniesli prst z ľavej nohy. V pondelok 19. februára 2007 mu prišili na ľavú ruku dva prsty z pravej nohy a následne mu zrekonštruujú aj palec, čím mladý muž získa schopnosť úchopu.

V pondelok 19. februára sa uskutočnila druhá takáto operácia. Pacientovi plastickí chirurgovia preniesli na ľavú ruku druhý a tretí prst z pravej nohy. V budúcnosti mu ešte zrekonštruujú palec na ruke, aby bola možná opozícia prstov. Umožnením úchopu aj na ďalšej ruke sa život pacienta ešte viac skvalitní. Muž prácu plastických chirurgov veľmi oceňuje. „Dosiaľ som mal problémy aj s obliekaním, no po tom, čo mi preniesli na pravú ruku palec z nohy, sa viem o seba celkom dobre postarať. Už si dokážem odrezať chlieb a písať, čo som predtým nemohol,“ poznamenal.

Podľa slov MUDr. Teodora Kluku, PhD., možno po piatich dňoch od prenosu dvoch prstov z nohy na ruku konštatovať, že sú vitálne a pacient s nimi začína hýbať. „Operácia bola úspešná a žiadne komplikácie sa zatiaľ nevyskytli, no až najbližšie dni ukážu, či nejaké nenastanú,“ podotkol.

Ako konštatoval primár Kliniky plastickej, rekonštrukčnej a estetickej chirurgie FN L. Pasteura Košice MUDr. Vladimír Pastva, autotransplantácie prstov  patria medzi zložité mikrochirurgické operácie, ktoré sa trvajú často vyše 10 hodín, pretože sa musia postupne spojiť kosti, šľachy, cievy a nakoniec i nervy. Vyžadujú si dôslednú predoperačnú prípravu a pooperačnú starostlivosť, pričom operujú vždy dva operačné tímy. Zatiaľ čo jeden tím odoberá prsty z nohy, druhý pripravuje ruku. Následne jeden tím prišíva prsty na ruku a druhý uzatvára nohu. Priame náklady na takýto operačný zákrok a s ním spojenú hospitalizáciu predstavujú cca 50-tisíc korún.

„Autotransplantácie prstov sú súčasťou širokého spektra výkonov, ktoré Klinika plastickej, rekonštrukčnej a estetickej chirurgie FN L. Pasteura Košice realizuje. Ročne jej uskutočníme asi 2000 operačných zákrokov, pričom autotransplantácie prstov patria medzi veľmi zriedkavé a mimoriadne náročné. Za jedenásť rokov, čo klinika tieto operácie vykonáva, sa ich uskutočnilo dvanásť,“ vysvetlil primár Kliniky plastickej, rekonštrukčnej a estetickej chirurgie FN L. Pasteura Košice MUDr. Vladimír Pastva.

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 13 marec 2007 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001