COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je nedeľa 9. mája 2021. Sviatok má Roland zajtra má sviatok Victória .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow web arrow Udialo sa... arrow Minister Valentovič slávnostne otvoril Centrum preventívnej a športovej medicíny
Minister Valentovič slávnostne otvoril Centrum preventívnej a športovej medicíny Formátovať pre tlač

05 február 2007    

V piatok 2. februára 2007 minister zdravotníctva Ivan Valentovič slávnostne otvoril Centrum preventívnej a športovej medicíny Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice, ktoré je prvým pracoviskom svojho druhu na Slovensku. Pásku prestrihol spolu s riaditeľom Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice Jaroslavom Šajtym a potom si so záujmom prezrel čerstvo zrekonštruované priestory, pričom veľmi ocenil investíciu do oblasti prevencie a športového lekárstva.

Image

Centrum preventívnej a športovej medicíny vzniklo dňa l. júna 2006 na pôde Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice po reštrukturalizácii a rozšírení náplne činnosti Kliniky preventívnej  medicíny a telovýchovného lekárstva. V apríli minulého roka sa táto transformovala z Kliniky  telovýchovného lekárstva, ktorá funguje vo fakultnej nemocnici už vyše 25 rokov (od roku 1971). Vznik samostatného centra sprevádzala rozsiahla rekonštrukcia priestorov tak, aby zodpovedali súčasným nárokom – vymenili sa podlahy, zrekonštruovali sociálne zariadenia a chodba i všetky miestnosti dostali nové pestré maľovky. Podstatne sa tiež obnovilo zariadenie a pribudli nové prístroje ako ultrazvuk na vyšetrenie vnútorných orgánov či  24–hodinové EKG a Holterovské monitorovanie.

Podľa slov riaditeľa Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice MUDr. Jaroslava Šajtyho predstavovali len priame investičné náklady na stavebnú časť bezmála pol milióna korún. Približne 150-tisíc korún stáli liate podlahy a tristotisíc rôzny materiál ako farby, obklady či vybavenie sociálnych zariadení. Rekonštrukčné práce nemocnica plne zabezpečila vlastnými zamestnancami.

„Túto investíciu výrazne pocítia a ocenia klienti a potenciálni pacienti FN L. Pasteura Košice a my očakávame skorú návratnosť vynaložených prostriedkov. Následne bude modernizácia Centra preventívnej a športovej medicíny ďalej pokračovať,“ konštatoval riaditeľ FN L. Pasteura Košice MUDr. Jaroslav Šajty  - na snímke vpravo pri slávnostnom strihaní pásky s ministrom zdravotníctva MUDr. Ivanom Valentovičom.

Image

Zatiaľ čo v Západnej Európe a USA majú podobné pracoviská dlhú tradíciu, Centrum preventívnej a športovej medicíny Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice je prvým pracoviskom svojho druhu na Slovensku. Jeho ambíciou je prispieť predovšetkým k zlepšeniu neutešenej situácie čo sa týka úmrtnosti na kardiovaskulárne ochorenia, ktorá je na Slovensku asi 2,5-násobne vyššia ako v krajinách Európskej únie.
 
Skúsenosti z mnohých krajín ukázali, že dôsledná identifikácia rizikových faktorov kardiovaskulárnych, ale i ostatných civilizačných ochorení a ich následná liečba (nielen farmakologická, ale aj úpravou životného štýlu, teda zmenou výživy a pohybových aktivít) vedie k badateľným výsledkom, vrátane predĺženia a skvalitnenia ľudského života. Spomínané hľadanie rizikových faktorov a ich liečba je jednou z hlavných úloh Centra preventívnej a športovej medicíny.
 
„Obrazne povedané rozdiel medzi pacientom s infarktom srdcového svalu a zdravým človekom je často len niekoľko sekúnd – asi jedna tretina srdcových úmrtí prichádza náhle, akoby z plného zdravia u ľudí, ktorí sú však chorí, len nemajú klinické prejavy choroby. Preto by i zdanlivo zdraví ľudia mali vyhľadať lekára - pretože platí staré známe pravidlo, že je ľahšie chorobám predchádzať ako ich liečiť,“
zdôraznil vedúci lekár Centra preventívnej a športovej medicíny Doc. MUDr. Daniel Pella, PhD. - na snímke vľavo pri prezentácii zrekonštruovaných priestorov ministrovi Valentovičovi.

Image

Centrum preventívnej a športovej medicíny disponuje vysokokvalifikovaným tímom odborníkov, špičkovou medicínskou technikou i liečebnými metódami na spoľahlivé zvládnutie pacientov vo vysokom stupni rizika. Ide len o to, identifikovať toto riziko čo najskôr a adekvátne ho primeranými liečebnými postupmi znížiť.      
 
 Významnou úlohou Centra je i starostlivosť o pacientov už s dokumentovanými civilizačnými ochoreniami s cieľom nielen predĺžiť ich život, ale ho aj patrične skvalitniť. Úzka spolupráca s Asociáciou medicíny proti starnutiu pomôže preniesť zahraničné skúsenosti aj k nám a keďže seniorov pribúda, je tento problém výsostne aktuálny. Zachovať si pokiaľ možno čo najdlhšie pracovnú schopnosť, sebestačnosť a  zabrániť, resp. spomaliť vývoj geriatrických ochorení, je jednou z najťažších úloh súčasnej medicíny.
 
Preventívna medicína je vo svojej podstate zameraná na vyhľadávanie rizikových faktorov tzv. civilizačných ochorení (srdcovo-cievne ochorenia, najmä ischemická choroba srdca, cievne mozgové príhody, vysoký krvný tlak, cukrovka, onkologické ochorenia). Včasnou diagnostikou a liečbou týchto rizikových faktorov možno značne zlepšiť prognózu týchto jedincov, výrazne zlepšiť kvalitu života, v neposlednej miere zlepšiť aj fyzickú a psychickú výkonnosť.
 
Športová medicína je v prvom rade preventívnou medicínou, preto je nemenej dôležitou úlohou Centra uplatniť nové chápanie športu v medicíne, ale i v každodennom živote.  
 
„Centrum preventívnej a športovej medicíny neposkytuje služby len špičkovým vrcholovým športovcom, ale aj športovcom ostatných kategórií. Zameriava sa nielen na odporúčania vhodných pohybových aktivít rekreačným športovcom, ale  odporúča primerané formy športu (pohybových aktivít) i pre pacientov s rôznymi chronickými ochoreniami. Dnešná medicína disponuje jednoznačnými dôkazmi, že primeraná pohybová aktivita je porovnateľná s mnohými vysoko sofistikovanými liečebnými metódami. Na rozdiel od nich spoločnosť nestojí nič a nemá vedľajšie nežiaduce účinky,“ poznamenal zástupca vedúceho lekára Centra preventívnej a športovej medicíny MUDr. Miloslav Klíma, popredný slovenský športový lekár a traumatológ - na snímke vpravo pri slávnostnom otvorení Centra preventívnej a športovej medicíny. 

Image

Centrum preventívnej a športovej medicíny ponúka preventívne prehliadky i následnú komplexnú starostlivosť v prípadoch zistenia prípadných ochorení,  ktorá je uhrádzaná zo zdravotného poistenia. Komplexné preventívne prehliadky spočívajú v  kompletnom internistickom a kardiologickom vyšetrení vrátane laboratórneho vyšetrenia krvi moču, EKG vyšetrenia, záťažového testu, ultrazvukového vyšetrenia srdca a ostatných vnútorných orgánov. Preventívnu prehliadku kompletizuje očné, ušno-nosno-krčné, kožné, urologické či gynekologické a psychologické vyšetrenie v závislosti od požiadaviek klientov. Preventívne prehliadky je možné využiť aj ako prehliadky na posúdenie zdravotnej spôsobilosti na výkon zamestnania a vyhodnotenie zdravotných rizík, ktorých povinnosť ukladá platná legislatíva.

Autor fotografií: Dionýz Kiss

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 05 február 2007 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001