COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je štvrtok 21. januára 2021. Sviatok má Vincent zajtra má sviatok Zora .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Pozor na úrazy a rybacie kostičky!
Pozor na úrazy a rybacie kostičky! Formátovať pre tlač

22 december 2009    

      Počas Vianočných sviatkov ošetria lekári vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura Košice každoročne niekoľko stoviek pacientov. Najviac ich obyčajne vyhľadá pomoc internistov kvôli kolapsom, problémom s vysokým krvným tlakom, ale i pre rôzne cievne a tráviace ťažkosti, či otravu alkoholom.
      Plné ruky práce majú aj úrazoví chirurgovia, ktorí ošetrujú hlavne rôzne rezné rany a iné poranenia v domácnosti a zlomeniny po páde na klzkom chodníku. Na ošetrenie prichádzajú aj deti s rôznymi zlomeninami či pomliaždeninami v dôsledku zimných radovánok. Lekári sa príležitostne stretávajú aj s raritnejšími úrazmi, akým je napríklad zlomená stehenná kosť po pošmyknutí sa na obale z rozbaleného darčeka... Traumatológovia preto pred blížiacimi sa sviatkami varujú – ponáhľajte sa pomaly! Radia tiež opatrne narábať s ostrými predmetmi, otvoreným ohňom a horúcimi pokrmami. Obozretnosť je namieste aj pri iných činnostiach a nielen počas samotných sviatkov.

      „Na Klinike úrazovej chirurgie sme v minulosti ošetrovali viacerých pacientov, ktorí sa vážne zranili po páde zo stoličky pri umývaní okien alebo pri pílení či ozdobovaní vianočného stromčeka. Stretávame sa aj s prozaickejšími prípadmi – obeťami dopravných nehôd, ku ktorým dochádza veľakrát celkom zbytočne. Neraz stačí iba trochu spomaliť a robiť všetko s väčšou rozvahou,“ poznamenáva zástupca prednostu Kliniky úrazovej chirurgie FN L. Pasteura Košice a LF UPJŠ MUDr. Theodoz Molčányi.
      Sviatočnú atmosféru môže pokaziť aj rybia kostička bolestivo zapichnutá v hrdle, ústach, alebo jazyku. Pracovníci Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku FN L. Pasteura Košice a LF UPJŠ zaznamenávajú sporadicky takéto prípady aj v priebehu roka, ale viac ich je  zvyčajne počas Vianoc.
      „Stáva sa, že k nám na Štedrý deň príde aj niekoľko takýchto pacientov. Keďže kostičky z kapra sú ostré, namieste je naozaj opatrná konzumácia, aby sa predišlo zbytočným nepríjemnostiam. Keď kostička uviazne v hrdle, lepšie  je nepokúšať sa ju vytiahnuť sám, ale vyhľadať radšej pomoc lekárov,“ konštatuje prednosta Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku prof. MUDr. Juraj Kovaľ, CSc., ktorý radí veľkú opatrnosť predovšetkým u detí. Menším deťom vôbec neodporúča dávať pokrmy z rýb, pretože sa pri vyberaní zapichnutej kostičky v hrdle musia pred zákrokom uspať.

 

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001