COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je štvrtok 21. januára 2021. Sviatok má Vincent zajtra má sviatok Zora .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Uskutočnilo sa slávnostné otvorenie pracoviska miniinvazívnej chirurgie I. chirurgickej kliniky
Uskutočnilo sa slávnostné otvorenie pracoviska miniinvazívnej chirurgie I. chirurgickej kliniky Formátovať pre tlač

18 december 2009    

V piatok 18. decembra 2009 sa uskutočnilo slávnostné otvorenie pracoviska miniinvazívnej chirurgie I. chirurgickej kliniky Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice a LF UPJŠ za prítomnosti ministra zdravotníctva Richarda Rašiho, ktorý symbolicky prestrihol pásku spolu s prednostom I. chirurgickej kliniky prof. MUDr. Jozef Radoňakom, CSc. a jeho zástupcom pre miniinvazívnu chirurgiu MUDr. Petrom Pažinkom, PhD., za prítomnosti riaditeľa Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice MUDr. Jaroslava Šajtyho, dekana Lekárskej fakulty UPJŠ prof. MUDr. Leonarda Siegfrieda, CSc., riaditeľa košickej pobočky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou MUDr. Jána Valka, riaditeľov košických zdravotníckych zariadení a košických pobočiek zdravotných poisťovní, pracovníkov FNLP a zástupcov médií.

Image

Pracovisko miniinvazívnej chirurgie bude vykonávať miniinvazívne výkony v celom rozsahu v dutine brušnej, teda na žlčníku, žlčových cestách, žalúdku, pečeni, nadobličkách, slezine,  črevách a konečníku. Do budúcnosti sa plánuje aj s laparoskopickými výkonmi na pankrease a endoskopickými operáciami štítnej žľazy. Uvažuje sa aj o zavedení operácií z tzv. jedného portu (ide napríklad o odstránenie žlčníka z jediného operačného miesta), ktoré sú na Slovensku zatiaľ zriedkavé.

Pracovisko miniinvazívnej chirurgie je situované na  15. poschodí lôžkového monobloku FN L. Pasteura Košice na Triede SNP 1 v priestoroch, ktoré donedávna využívala klinika cievnej chirurgie VUSCH, a.s. Tá bola pôvodne súčasťou I. chirurgickej kliniky, ktorá teraz získala svoje pôvodné priestory pre pacientov pracoviska miniinvazívnej chirurgie, ktoré je jej súčasťou. Pracovisko má 20 lôžok situovaných v 10 izbách, z ktorých sú dve nadštandardné a dve čiastočne nadštandardné. V tejto súvislosti prebehla komplexná rekonštrukcia priestorov – prestavovali sa izby pacientov aj niektoré spoločné vyšetrovacie zložky, vybudovala sa ambulancia miniinvazívnej chirurgie, sociálne zariadenia a kúpeľne, menili sa niektoré priečky a celé pracovisko dostalo nový náter. Stavebné práce nemocnica realizovala vlastnými pracovníkmi a vynaložených na ňu bolo cca 32 700 EUR.

Pre výkony miniinvazívnej chirurgie sa bude využívať jedna z troch operačných sál uvoľnených po odsťahovaní VÚSCH, a.s. Nová operačná sála je vybavená najmodernejšou HDTV laparoskopickou vežou na Slovensku, harmonickým skalpelom (tzv. ultrazvukový disektor), prístrojom ligasure a kompletným laparoskopickým inštrumentáriom umožňujúcim vykonávať tie najzložitejšie laparoskopické operácie. Obrazom aj zvukom bude prepojená s prednáškovými miestnosťami Lekárskej fakulty UPJŠ.

„Vznikom pracoviska miniinvazívnej chirugie sa vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura Košice zvýši dostupnosť najmodernejších miniinvazívnych operačných výkonov a centralizáciou menej často vykonávaných operačných výkonov a tiež  kvalita poskytovanej vysoko špecializovanej chirurgickej starostlivosti. Predstavovať bude aj úsporu finančných prostriedkov kumuláciou a efektívnejším využitím finančne náročného materiálno-technologického vybavenia. Vznik tohto pracoviska sa podpíše aj pod skvalitnenie vzdelávacej základne pre potreby celoživotného vzdelávania chirurgov v oblasti miniinvazívnej chirurgie, podporu medzinárodnej spolupráce s partnerskými centrami a nadnárodnými spoločnosťami pre miniinvazívnu chirurgiu a zefektívnenie prieniku nových technológií do chirurgickej praxe,“ vysvetľuje zástupca prednostu I. chirurgickej kliniky pre miniinvazívnu chirurgiu MUDr. Peter Pažinka, PhD.

Medzi hlavné ciele koncepcie pracoviska miniinvazívnej chirurgie patria:

- rozšíriť spektrum rutinne vykonávaných miniinvazívnych operácií  s  dôrazom na výkony pre onkologické ochorenia
- zvýšiť dostupnosť miniinvazívnej chirurgie aj pre pacientov z oblastí mimo priameho pôsobenia FN L. Pasteura Košice, a to najmä z regiónov Košického   samosprávneho kraja
- centralizovať operácie sporadického charakteru za účelom dosiahnutia ich maximálnej možnej kvality
- poskytovať efektívne akreditované vzdelávacie programy s tematikou miniinvazívnej chirurgie v rámci špecializačného štúdia v odbore chirurgia
- posilňovať medzinárodnú spoluprácu za účelom sústavného zvyšovania kvality poskytovanej liečebno-preventívnej starostlivosti
- podieľať sa na vedecko-výskumných projektoch z oblasti miniinvazívnej chirurgie so špeciálnym zreteľom na vyhodnocovanie efektivity operačnej taktiky a techniky


„Novovytvorené pracovisko miniinvazívnej chirurgie vychádza z potreby neustáleho nárastu nielen laparoskopických operácii, ale aj jej palety. Koncept jeho vytvorenia na I. chirurgickej klinike vznikol asi pred rokom a sme radi že sa táto myšlienka už stala realitou. Naša vďaka za jej podporu a realizáciu patrí vedeniu fakultnej nemocnice, predovšetkým riaditeľovi MUDr. Jaroslavovi Šajtymu,“ hovorí prednosta I. chirurgickej kliniky prof. MUDr. Jozef Radoňak, CSc., podľa ktorého I. chirurgická klinika  od začiatku zachytila trend v oblasti laparoskopických operácii a aj dnes predstavuje lídra v tejto oblasti chirurgickej činnosti.

„Pre potreby hlavne košického regiónu je pracovisko miniinvazívnej chirurgie schopné pokryť celý rozsah v súčasnosti dostupných operačných výkonov, vrátane miniinvazínych operácii pre liečbu obezity, kde je dokonca jediným centrom pre celý východoslovenský región. Do budúcna rátame s rozšírením operačných výkonov vykonávaných cez jeden port ako aj výkonov odstraňovania niektorých orgánov cez telesné otvory napríklad cez dutinu ústnu a žalúdok, čo predstavuje systém operácií NOTES, kedy po operačnom výkone neostáva žiadna jazva. Zatiaľ sú tieto operačné výkony v štádiu klinického experimentu,“ konštatuje prof. MUDr. Jozef Radoňak, CSc.


O I. chirurgickej klinike FN L. Pasteura Košice a LF UJPŠ

I. chirurgická klinika FN L. Pasteura Košice a LF UJPŠ má 60-ročnú históriu a zaznamenala mnohé úspechy na poli zdravotníckej aj pedagogickej činnosti. Poskytuje rozsiahlu, urgentnú, neodkladnú i plánovanú zdravotnú starostlivosť a komplexnú diagnostiku a chirurgickú liečbu ochorení tráviaceho traktu s dôrazom na problematiku chirurgie hrubého čreva a konečníka, chirurgie pažeráka i žalúdka. Má významné postavenie nielen v rámci východoslovenského regiónu, ale aj celého Slovenska predovšetkým v chirurgii žlčníka, žlčových ciest a pečene, chirurgii sleziny, ale najmä pankreasu, kde je jedným zo štyroch slovenských centier.

Je významným centrom chirurgie žliaz s vnútorným vylučovaním (endokrinochirurgie) pre východoslovenský región a regionálnym centrom prsníkovej chirurgie. Vykonáva rozsiahlu poradenskú činnosť pre pacientov s ochoreniami hrubého čreva a konečníka, pečene, žlčníka, žlčových ciest a pankreasu. V súčasnosti ju tvorí jednotka intenzívnej starostlivosti, endoskopické pracovisko, transplantačné pracovisko a pracovisko miniinvazívnej chirurgie. Klinika má k dispozícii štyri operačné sály a pričlenením transplantačného oddelenia a vznikom Centra miniinvazívnej chirurgie vzrástol jej počet lôžok zo 72 na 110.

F O T O G A L É R I A : 

 

Image

Image

Image

Image

Foto: Dionýz Kiss


 

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 22 december 2009 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001