COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je štvrtok 21. januára 2021. Sviatok má Vincent zajtra má sviatok Zora .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Rudolf Schuster slávnostne prezentoval svoju knihu nazvanú Profesor Ján Kňazovický
Rudolf Schuster slávnostne prezentoval svoju knihu nazvanú Profesor Ján Kňazovický Formátovať pre tlač

14 december 2009    

      Rudolf Schuster, prezident Slovenskej republiky v rokoch 1999-2004, autor cestopisov a literatúry faktu, vydal svoju v poradí 18. knihu tohto žánru nazvanú Profesor Ján Kňazovický. Slávnostná prezentácia novej knihy R. Schustera, ktorú organizovala Fakultná nemocnica L. Pasteura Košice, sa uskutočnila v pondelok 14. decembra 2009 v Slovenskom technickom múzeu, Hlavná 88 Košice a zúčastnil sa jej predseda Národnej rady SR Pavol Paška, minister zdravotníctva SR Richard Raši, predseda Košického samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa, riaditeľ Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice Jaroslav Šajty a tiež predstavitelia cirkví, honorárni konzuli, riaditelia zdravotníckych zariadení a zdravotných poisťovní a ďalší predstavitelia verejného a kultúrneho života, vrátane zástupcov chirurgickej obce. Nechýbali ani príbuzní profesora Kňazovického a jeho  nasledovníci,  medziiným aj profesorov žiak, akademik Emil Matějíček.

Image

      Univerzitný profesor MUDr. Ján Kňazovický (27.10.1893 – 20.8.1987) bol nestorom československej i európskej chirurgie a dobre známy je nielen v zdravotníckych kruhoch, ale aj širokej laickej verejnosti. Bol zakladateľom košickej chirurgickej školy a najdlhšie aktívne pôsobiacim chirurgom na Slovensku - chirurgickú prax vykonával 67 rokov, pričom uskutočnil asi tridsaťtisíc operácií a ošetril okolo dvestotisíc pacientov.  Bol prvým dekanom Lekárskej fakulty v Košiciach a pôsobil aj ako riaditeľ Fakultnej nemocnice v Košiciach.
      Narodil sa v Ľubietovej neďaleko Banskej Bystrice, kde absolvoval stredoškolské štúdiá a bol mimoriadne nadaným študentom. Lekársku školu študoval v Kluži (Sedmohradsko), kde pracoval počas 1. svetovej vojny vo vojenskom lazarete a po promócii 1916 odišiel do Košíc. S praxou chirurga začínal na Ústave vojnových invalidov v Košiciach, kde si pod vplyvom svetoznámeho profesora Lichenberga osvojil a zdokonalil základy chirurgie a medicínske myslenie.
      Počas vyhlásenia Československej republiky, Maďarskej republiky rád a potom Slovenskej republiky rád pracoval ako lekár v radoch Červenej armády. Pri bojoch na Tise bol postrelený a po úspešnej operácii v Budapešti sa mohol vrátiť k práci lekárov župnej nemocnici v Székesfehérváre, neskoršie pracoval ako asistent na II. chirurgickej klinike v Budapešti . Do Československa sa vrátil až v roku 1922 po vyhlásení amnestie.
      Nastúpil pracovať na chirurgickú kliniku Štátnej nemocnice v Bratislave k profesorovi Kostlivému. Od roku 1930 pôsobil ako prednosta chirurgického oddelenia Štátnej nemocnice v Košiciach, ktoré bolo v tom čase s počtom 240 postelí najväčším chirurgickým oddelením na Slovensku. Popri práci lekára sa venoval aj vedeckej práci a v roku 1933 bol na habilitovaný na docenta. V roku 1938 sa stal riaditeľom Štátnej nemocnice v Košiciach, ktorú opustil po okupácii Košíc a prijal post prednostu chirurgického oddelenia Štátnej nemocnice v Martine. Po vojne sa vrátil znovu do Košíc, kde už zotrval natrvalo. Bol prvým dekanom novozaloženej pobočky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského, z ktorej sa v roku 1959 stala samostatná fakulta novej Univerzity P. J. Šafárika.
      Profesor Ján Kňazovický aktívne operoval do svojich osemdesiatich piatich rokov a aj neskôr ešte viedol niekoľko operácií a denne chodieval do Fakultnej nemocnice na Rastislavovej ulici, s ktorou bol jeho život úzko spätý. Prísne dbal na to, aby bol pacient na prvom mieste a chorých nielen liečil, ale s nimi i rád ako lekár a človek hovoril. Vynikal nielen pracovnou ale aj životnou vitalitou, bol veľkým milovníkom prírody a i vo vysokom veku sa rád prechádzal po lese a tiež lyžoval - dokonca aj ako 93-ročný. V tomto veku tragicky zahynul.

F O T O G A L É R I A :

Image

 Image

Image

Image

Image

Image

Image

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 15 december 2009 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001