COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je štvrtok 21. januára 2021. Sviatok má Vincent zajtra má sviatok Zora .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Na Kongrese biomedicíny v oromaxilofaciálnej oblasti budú prezentované aj výnimočné operácie
Na Kongrese biomedicíny v oromaxilofaciálnej oblasti budú prezentované aj výnimočné operácie Formátovať pre tlač

06 október 2009    


Dnes popoludní sa uskutočnila tlačová konferencia, na ktorej vystúpil prednosta Kliniky stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie FN L. Pasteura Košice a LF UPJŠ Košice prof. MUDr. Andrej Jenča, CSc. Prítomných novinárov informoval o pripravovanom Kongrese biomedicíny v oromaxilofaciálnej oblasti, ktorý sa uskutoční v dňoch 8.-10. októbra 2009 v Košiciach. Jeho súčasťou bude aj 6. Trilaterálne slovensko-česko-poľské sympózium, Sympózium slovenskej stomatologickej spoločnosti a Slovensko-ukrajinské sympózium. Na odbornom podujatí európskeho významu budú prezentované aj úspechy kliniky stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie. Patria medzi ne aj dve jedinečné operácie priblížené na tlačovej konferencii, ktorej sa zúčastnili aj samotní pacienti.

Image

Prvú podstúpila dnes 17- ročná Zuzana Csiziová z Tornale, ktorej pred piatimi rokmi diagnostikovali rozsiahly zhubný nádor v orofaciálnej oblasti. Pacientka mala bolesti a opuch na ľavej strane tváre, ktorý súvisel s nádorom deštruujúcim veľkú časť čeľuste a čeľustnej dutiny. Zasahoval aj do prínosových dutín a do očnice, pričom obrastal optický nerv. Išlo o jeden z najvážnejších tumorov v tvárovej oblasti, ktorý bol pacientke v jej štrnástich rokoch  na Klinike stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie FN L. Pasteura Košice a LF UPJŠ Košice v roku 2005 operačne odstránený cez ústnu dutinu. Následne podstúpila chemoterapiu a rádioterapiu a po uzdravení pristúpili stomatochirurgovia po viac ako štyroch rokoch k rekonštrukcii deformovanej časti tváre.

Operácia sa uskutočnila 12. mája 2009 a odstránili sa ňou deformácie spodiny a stredovej časti očnice, ľavej polovice čeľuste a nosa. Pri trojhodinovom zákroku stomatochirugovia zdvihli očnicu, čím sa odstránilo dvojité videnie, urobili konfiguráciu tváre, zrekonštruovali príslušné kosti a uzatvorili celú čeľustnú dutinu. Operácia sa realizovala podobne ako samotné odstránenie tumoru pred niekoľkými rokmi cez ústnu dutinu za pomoci endoskopických nástrojov, kvôli estetickej stránke. Predchádzala tomu príprava materiálov pre rekonštrukciu kosteného skeletu pomocou materiálu nazývaného porex, z ktorého sa vopred vymodelovali chýbajúce časti kostí a k poškodeným kostiam pacientky sa upevnili skrutkami.

„Išlo o výnimočnú a technicky náročnú operáciu, ktorá bola jedinečná čo do rozsahu rekonštruovaných častí tváre i použitím špeciálneho materiálu s dobrými bioinertnými vlastnosťami – to znamená, že nepôsobí pre telo ako antigén. Na Slovensku dovtedy nebol použitý a podľa našich informácií išlo aj jeho prvé použite po malignom ochorení vo svete,“ konštatuje prednosta kliniky stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie Prof. MUDr. Andrej Jenča, CSc., ktorý pacientku operoval.

Operácia prebehla bez akýchkoľvek komplikácií a aj pooperačný priebeh bol uspokojivý. Konfigurácia tváre sa zrealizovala takmer do pôvodného stavu a aj dvojité videnie zapríčinené chýbajúcou časťou očnice po jej rekonštrukcii vymizlo. Ďalším pacientom, u ktorého sa použil takýto špeciálny materiál, bol Jaroslav Pervan z Revúcej. Muž prekonal úraz hlavy, pri ktorom došlo k pomerne veľkému defektu lebky. Chýbala mu ľavá časť čelovej kosti a lebky v spánkovej a temennej oblasti. V týchto miestach mal mozog obalený iba mäkkými tkanivami. Nekrytá časť mala veľkosť cca 9x10 centimetrov a pacient sa obával možného poranenia mozgu. Defekt bolo potrebné prekryť umelou náhradou.

„Zatiaľ čo menšie defekty lebky sa bežne nahrádzajú časťami vlastných kostí, napríklad rebra či bedrovej časti,  na prekrytie takéhoto veľkého defektu bolo potrebné použiť náhradu vyrobenú zo špeciálneho materiálu s mimoriadnou tvrdosťou. Na základe CT vyšetrenia sme objednali vhodný prefabrikát, ktorý sa modeloval podľa lokálneho nálezu priamo počas operácie a k pacientovým kostiam sa upevnil skrutkami. Operácia prebehla v auguste tohto roka a trvala zhruba tri hodiny. Nešlo o zvlášť náročný výkon, no výnimočná bola rozsahom poškodenia lebky, ktoré bolo potrebné zrekonštruovať. Uzatvorenie lebky samozrejme zvýšilo komfort pacienta i kvalitu jeho života,“ vysvetľuje prednosta kliniky stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie Prof. MUDr. Andrej Jenča, CSc.,

Priebeh oboch spomínaných operácií bol zaznamenaný audiovizuálnou technikou a demonštrovaný bude na pripravovanom Kongrese biomedicíny v oromaxilofaciálnej oblasti v Dome umenia v Košiciach. Zúčastní sa ho vyše 140 odborníkov z rôznych európskych krajín a odznie na ňom 110 prednášok prevažne zahraničných hostí, prezentovaných bude 30 posterov. Venovaný je téme biomedicínskych metodík v diagnostike a liečbe v oromaxilofaciálnej oblasti jeho súčasťou budú aj tri odborné podujatia zamerané na oblasť stomatológie - Trilaterálne slovensko-česko-poľské sympózium, Sympózium slovenskej stomatologickej spoločnosti a Slovensko-ukrajinské sympózium.

F O T O G A L É R I A :

Image
Prof. Jenča popisuje priebeh operácií

Image
Životný príbeh Zuzany Csiziovej so šťastným koncom médiá zaujal

Image
Snímka zachytáva priebeh operácie Jaroslava Pervana

Autor fotografií: Dionýz KissPridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 07 október 2009 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001