COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je štvrtok 21. januára 2021. Sviatok má Vincent zajtra má sviatok Zora .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Klinika ORL a chirurgie hlavy a krku začala program kochleárnej implantácie
Klinika ORL a chirurgie hlavy a krku začala program kochleárnej implantácie Formátovať pre tlač

07 august 2009    

Prvými dvoma operáciami, pri ktorých boli mladým ženám implantované kochleárne implantáty, začal v týchto dňoch na Klinike ORL a chirurgie hlavy a krku FN L. Pasteura Košice a LF UPJŠ v Košiciach program kochleárnej implantácie. Jeho spusteniu predchádzali tri roky príprav a tento moment je pre pacientov z východnej časti Slovenska míľnikom v liečbe a rehabilitácii zle vyvinutého alebo ťažko poškodeného vnútorného ucha. U oboch pacientiek prebehla operácia bez akýchkoľvek komplikácii a aj pooperačný priebeh je v poriadku a dnes ráno boli z Kliniky ORL a chirurgie hlavy prepustené.

Image

Poruchy sluchu majú rôzne príčiny a poškodenie vnútorného ucha, kde v takzvanom slimáku dochádza k premene akustickej energie na elektrickú, je jednou z nich. Korekcia sluchu sa realizuje v závislosti na lokalizácii príčiny poškodenia. Zatiaľ čo stredné ucho (sluchové kostičky a blanu bubienka) je možné často úspešne operovať, prípadne sa pacientovi aplikuje do kosti zakotvená načúvacia pomôcka, vnútorné ucho nie je možné operovať a korekcia sa zvyčajne robí načúvacími aparátmi. Tie však nemožno použiť v prípade, že je porucha sluchu veľmi výrazná a pacientovi prinavráti sluch iba špeciálny implantát. Jeho vnútorná časť (elektróda) sa operačne zavedie do slimáka a vonkajšia (mikrofón, zosilňovač a procesor) je umiestnená vo vlasatej časti hlavy za ušnicou,“ vysvetľuje prednosta Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku prof. MUDr. Juraj Kovaľ, CSc., ktorý prvé takéto operácie na východnom Slovensku uskutočnil v pondelok.

Ako objasňuje, za ušnicou vedie operatér malý rez a obnaží spánkovú kosť, v  ktorej je umiestnené stredné a vnútorné ucho. Po odstránení pneumatizácie hlávkového výbežku a urobení „umelého otvoru“ do bubienkovej dutiny a následne do slimáka, sa do sluchovej časti vnútorného ucha zavedie elektróda a pod kožu sa umiestni ostatná vnútorná časť implantátu. Vonkajšia časť implantátu je vo vlasatej časti na povrchu kože a s vnútornou je spojená magnetom. Implantátom sa  stimuluje sluchový nerv a výsledkom je prinavrátenie sluchu.

Fakultná nemocnica L. Pasteura Košice je prvým zdravotníckym zariadením na východnom Slovensku, ktoré takéto operácie realizuje. Prvou pacientkou, ktorá v ňom dostala kochleárny implantát, bola 16–ročná dievčina, ktorá v priebehu niekoľkých mesiacov celkom stratila celkom sluch a druhou  ďalšia mladá žena, ktorá ohluchla ešte v detstve. U oboch prebehla operácia bez komplikácii a najbližšie týždne teraz ukážu, do akej miery sa ich sluch zlepší.

„Po umiestnení implantátu nasleduje intenzívna logopedická rehabilitácia a nastavovanie implantátu tak, aby správne stimuloval sluch bez akýchkoľvek nepríjemných pocitov pre pacienta. Táto fáza trvá niekoľko týždňov. Až po nej bude možné povedať, aký efekt budú mať pre tieto pacientky kochleárne implantáty,“ zdôrazňuje prof. MUDr. Juraj Kovaľ, CSc.

Príčiny porúch sluchu sú rôzne – môžu byť genetické či vývojové (vzniknú počas vývoja plodu v tehotenstve alebo krátko po pôrode), prípadne sa pod ne podpisuje používanie nevhodných antibiotík, otrava a rôzne vírusové i autoimunitné ochorenia. Postihovať môžu stredné alebo vnútorné ucho, prípadne sluchový nerv či sluchové centrum v mozgu a strata sluchu môže byť čiastočná alebo úplná. Indikáciou na použitie kochleárneho implantátu je obojstranná veľmi ťažká porucha sluchu, ktorá sa nedá rehabilitovať inými spôsobmi a ktorej príčina je v nefunkčnom vnútornom uchu. Veľkým prínosom je predovšetkým u detí a malých ľudí, ktorým implantát na celé desaťročia zlepší kvalitu života.

Zvlášť pre malé deti je prinavrátenie sluchu nesmierne dôležité, pretože pokiaľ sa nestimuluje sluchové centrum v prvých rokoch života, u človeka sa vôbec nevyvinie reč,“ poznamenáva prof. MUDr. Juraj Kovaľ, CSc.

Snimky zachytávajúce priebeh operácie:

Image

Image

Image
(pohľad na operačné pole)

Image
(operatérom pomáha mikroskop)

Image
(záber z mikroskopu na monitore)

Image 
(implantát,ktorý pacientovi prinavráti sluch)

Image
(elektróda zavedená do slimáka)

Fotografiie: Dionýz KISS, zábery z mikroskopuO Klinike ORL a chirugie hlavy a krku

Klinika otorinolaryngológie a chirugie hlavy a krku FN L. Pasteura Košice a LF UPJŠ vznikla v roku 1950 premenou otorinolaryngologického oddelenia vtedajšej Štátnej nemocnice v Košiciach po etablovaní sa Lekárskej fakulty UPJŠ v priestoroch nemocnice. V nasledujúcich desaťročiach sa všestranne rozvinula a profilovala v oblastiach laryngológie, foniatrie, rinológie, otológie a otoneurológie. Za posledných desať rokov sa na tomto pracovisku rozvíjala predovšetkým chirurgia stredného ucha, neurootologická chirurgia, chirurgia nervus facialis a bázy lebky. V týchto oblastiach klinika dominuje a pacienti sa tu koncentrujú z celej Slovenskej republiky. Novinkou je implantovanie kochleárnych implantátov, čím sa otvoril program operačnej liečby porúch vnútorného ucha.


 

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 07 august 2009 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001