COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je štvrtok 28. januára 2021. Sviatok má Alfonz zajtra má sviatok Gašpar .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Dermatológovia FNLP vyšetrili počas Melanoma day bezmála 350 pacientov a odhalili štyri karcinómy
Dermatológovia FNLP vyšetrili počas Melanoma day bezmála 350 pacientov a odhalili štyri karcinómy Formátovať pre tlač

11 máj 2009    

Dermatológovia Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice sa dnes zapojili do Európskeho dňa melanómu. Možnosť bezplatného vyšetrenia znamienok dermatoskopom využilo na Klinike  dermatovenerológie FNLP na Triede SNP č. 1 vyše tristo pacientov a na oddelení dermatovenerológie FNLP na Rastislavovej 43 dvadsaťpäť pacientov. Z nich bolo u troch zistené podozrenie na bazocelulárny karcinóm a u jedného na spinocelulárny karcinóm.

Image
Foto: Dionýz Kiss

Melanóm, najzhubnejší kožný nádor, sa našťastie nezistil u žiadneho vyšetreného. U 190 pacientov však boli diagnostikované displastické névy, ktoré nie je nutné okamžite odstrániť, ale je potrebné pravidelne ich sledovať dermatológom (aspoň raz do roka). Tieto nerovnomerne sfarbené znamienka je tiež treba chrániť pred slnkom a mechanickým poškodením.

„Ako sa ukazuje, záujem pacientov o Melanoma day z roka na rok stúpa. sSme veľmi spokojní s vysokým počtom pacientov, ktorí využili možnosť dať sa v tento deň vyšetriť dermatoskopom, ale aj výsledkom vyšetrení, teda malým počtom karcinómov. Je to dôkazom toho, že pacienti nepodceňujú prevenciu a chodia častejšie na prehliadky k svojmu dermatológovi,“ konštatuje prednostka Kliniky dermatovenerológie FN L. Pasteura Košice a krajská odborníčka pre dermatovenerológiu Doc. MUDr. Jagienka Jautová, PhD.

Počet zhubných nádorov kože v posledných rokoch hrozivo stúpa, pod čo sa pravdepodobne výrazne podpisuje prílišné slnenie. Preto je namieste prevencia a Európsky deň melanómu je dobrou príležitosťou nechať si skontrolovať znamienka odborníkom. Melanómy predstavujú asi tri percentá všetkých nádorov a sú najčastejšou príčinou úmrtia spomedzi nádorov kože.

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 15 máj 2009 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001