COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je štvrtok 28. januára 2021. Sviatok má Alfonz zajtra má sviatok Gašpar .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Neurochirurgovia úspešne spevnili zlomený stavec pacienta metódou balónikovej kyfoplastiky
Neurochirurgovia úspešne spevnili zlomený stavec pacienta metódou balónikovej kyfoplastiky Formátovať pre tlač

21 apríl 2009    

Koncom marca sa uskutočnila vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura Košice neurochirurgická operácia nazvaná balóniková kyfoplastika, pri ktorej došlo k spevneniu zlomeného tela stavca 50-ročného pacienta cementom. Jednalo sa o prvú operáciu svojho druhu na východnom Slovensku, ktorá predstavuje novú metódu stabilizácie zranenej chrbtice poškodenej osteoporózou. Informácie o tomto zákroku poskytol dnes na tlačovej konferencii novinárom prednosta Neurochirurgickej kliniky FN L. Pasteura Košice a LF UPJŠ MUDr. Miroslav Gajdoš, CSc., ktorý muža operoval. Námestník riaditeľa pre liečebno-preventívnu starostlivosť MUDr. Milan Maďar informoval médiá o ekonomickej stránke projektu.

Image
Foto z tlačovej konferencie konanej 21. apríla 2009

„Pacient pochádzajúci z okresu Gelnica si vo februári pri páde zlomil telo piateho hrudníkového stavca. Bol prijatý na chirurgické oddelenie v Krompachoch a následne preložený na naše pracovisko na ďalšie riešenie. Po zvážení klinického stavu sme sa rozhodli pre stabilizáciu tela stavca pomocou balónikovej kyfoplastiky. Princípom tejto metódy je roztiahnutie zdeformovaného tela stavca balónikom a jeho vyplnenie cementom. Tento spôsob je jediným riešením poškodenia stavcov u pacientov s osteoporózou chrbtice, kde štruktúra kosti neumožňuje bežný postup. Ten predstavuje fixácia zlomeniny skrutkami (transpedikulárna fixácia) a vyplnenie tela stavca granulami (vertebroplastika),“ konštatoval prednosta doc. MUDr. Miroslav Gajdoš, CSc.

Vzhľadom na to, že pacientov zlomený stavec bol poškodený osteoporózou, neurochirurgovia rozhodli pre nový spôsob operačného riešenia. Operácia trvala poldruha hodiny a predchádzalo jej zaškolenie zdravotného personálu, ktorý sa musel oboznámiť s technickým postupom, novým materiálom, jeho indikáciami a kontraindikáciami a tiež absolvovať potrebný tréning novej metodiky.

„Zákrok predstavuje zavedenie kanýl cez kožu k stavcu, ktoré umožnia nasondovať telo zlomeného stavca pod röntgenovou kontrolou. Pomocou balónika sa potom rozšíri klinovito zúžená dutinka a stavec sa vyplní cementom, ktorý ho spevní. Veľkou výhodou tejto metódy je okrem stabilizácie stavca aj čiastočné odstránenie jeho deformity. Jej malá invazívnosť tiež umožňuje, že pacient môže v krátkom čase opustiť neurochirurgické pracovisko,“ vysvetlil doc. MUDr. Miroslav Gajdoš, CSc.

V minulosti nebolo možné pacientov s osteoporózou stavcov pri ich zlomení operovať, pričom po zranení ležali dlho na lôžku a potom boli odkázaní na fixovanie tela korzetom. Kvôli zlomenine trpeli bolesťami a hrozilo chorobné zakrivenie chrbtice (kyfotizácia) a vznik hrbu. Kyfoplastika však chrbticu stabilizuje a nielenže predchádza poškodeniu nervových štruktúr, ale tiež zbavuje pacienta chronických bolestí.

„Aj keď sa v tomto prípade jednalo o zlomeninu stavca bez neurologického deficitu (teda bez zmeny citlivosti tela či poruchy hybnosti končatín), pretože u pacienta nedošlo k zatlačeniu úlomku stavca do miechového kanála, pociťoval silné bolesti, ktoré sa operáciou podarilo odstrániť. Zákrok prebehol bez akýchkoľvek komplikácií a bez komplikácií bol aj pooperačný priebeh. Pacient bol po ňom hospitalizovaný päť dní vzhľadom na to, že sa jednalo o prvú operáciu a preto sme boli opatrnejší a pozorne sme sledovali pooperačný priebeh. Vzhľadom na klinický priebeh však bude možné prepustiť pacienta po kyfoplastike do domáceho ošetrenia alebo na rehabilitačné oddelenie už na druhý deň po zákroku,“ dodal prednosta neurochirurgickej kliniky.

A ako to vníma samotný pacient?

Ako konštatoval muž, ktorý zákrok podstúpil, kvalita jeho života sa po operácii výrazne zlepšila. "Od úrazu som trpel silnými bolesťami chrbtice, ktoré mi vyžarovali aj medzi lopatky a do hrudníka. Po operácii sa cítim oveľa lepšie, bolesť ustúpila a zlepšila sa aj moja pohyblivosť. Som veľmi rád, že všetko dobre dopadlo a že budem môcť žiť ako predtým,“ vyjadril sa pán Igor Šimoňák.

 

 

F O T O G A L É R I A : 


Image

Image

Image

Image


Image

Image

Autor fotografií: Dionýz Kiss


 

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 23 apríl 2009 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001