COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je štvrtok 21. januára 2021. Sviatok má Vincent zajtra má sviatok Zora .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Očná klinika zrealizovala bezplatné meranie vnútroočného tlaku
Očná klinika zrealizovala bezplatné meranie vnútroočného tlaku Formátovať pre tlač

11 marec 2009    

Očná klinika Fakultnej nemocnice L. Pasteura  Košice sa v týchto dňoch pripojila k Svetovému dňu glaukómu zameranému na boj proti glaukómu (zelenému zákalu), ktorý patrí medzi vážne a zrak ohrozujúce ochorenia a je druhou najčastejšou  príčinou slepoty na svete. V súvislosti so Svetovým dňom glaukómu, ktorý pripadá na štvrtok 12. marca, zrealizovala očná klinika včera a dnes bezplatné merania vnútroočného tlaku pre širokú verejnosť. Pri zistení vyšších hodnôt vnútroočného tlaku, ktorý je rizikovým faktorom pre vznik glaukómu, boli pacienti doporučení na kompletné očné  vyšetrenie. Cieľom tejto akcie bolo popri  prevencii zvýšiť   povedomie a informovanosť  ľudí o zelenom zákale, pretože glaukóm predstavuje chronické ochorenie, ktoré si vyžaduje celoživotnú liečbu a starostlivosť oftalmológa.

Ako konštatuje zástupkyňa prednostu Očnej kliniky FN L. Pasteura Košice MUDr. Monika Moravská, glaukóm je hlavnou príčinou slepoty v európskych krajinách a severnej Amerike a treťou hlavnou príčinou slepoty v rozvojových krajinách. Odhaduje sa pritom, že len polovica zo 105 miliónov glaukomatikov na svete je správne diagnostikovaná a liečená. Pritom iba skorým odhalením ochorenia sa môže  predísť nenávratnej strate videnia.

Glaukóm môže ohrozovať všetky vekové  kategórie. Medzi rizikové faktory patria zvýšený vnútroočný tlak, vek nad 40 rokov, krátkozrakosť a ďalekozrakosť, výskyt zeleného zákalu u rodinných príslušníkov, migréna , fajčenie a cievne ochorenia.

„Jedinou stratégiou ako predísť následkom, ktoré zelený zákal spôsobuje, je včasná prevencia, odhalenie ochorenia a jeho včasná liečba,“ hovorí MUDr. Monika Moravská, podľa ktorej je u pacientov s podozrením na glaukóm nutné okrem sledovania vnútroočného tlaku vyšetriť aj zrakový nerv a zorné pole pomocou perimetrického vyšetrenia.

Bezplatné vyšetrenia vnútroočného tlaku sa pri príležitosti Svetového dňa glaukómu uskutočnia aj na očnom oddelení FN L. Pasteura Košice na Rastislavovej ulici a to vo štvrtok a v piatok medzi 9.00-13.00 hod.

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 24 marec 2009 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001