COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je sobota 16. januára 2021. Sviatok má Kristína zajtra má sviatok Nataša .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Pozvánky - Oznamy arrow XVIII. diabetologické dni s medzinárodnou účasťou
XVIII. diabetologické dni s medzinárodnou účasťou Formátovať pre tlač

27 máj 2008    

V utorok 27. mája sa uskutočnil krátky brífing prednostu IV. internej kliniky prof. MUDr. Ivana Tkáča, PhD., s novinármi, ktorého témou boli  XVIII. diabetologické dni. Ide významné odborné podujatie s medzinárodnou účasťou, ktoré sa uskutoční v dňoch 28.-30. mája 2008 v posluchárňach Lekárskej fakulty UPJŠ na Triede SNP č. 1 v Košiciach.

Na kongrese Slovenskej diabetologickej spoločnosti sa očakáva účasť 500 lekárov - diabetológov, internistov, kardiológov, praktických lekárov, ale aj iných odborníkov. Zjazdu sa zúčastnia aj významní zahraniční experti, napríklad profesor G. F. Lewis z Univerzity v Toronte (Kanada), Dr. U. Elchalal z Univerzity v Jeruzaleme (Izrael) a Prof. M. Kvapil z Univerzity Karlovej v Prahe. Jeho hlavnými témami budú: Genetika diabetes mellitus, diabetes v gravidite, metabolický syndróm a diabetes. 

Diabetes mellitus (cukrovka) je významnou príčinou chorobnosti a úmrtnosti v Slovenskej republike.  Postihuje asi sedem percent slovenskej populácie a očakáva sa, že jeho výskyt bude v ďalších rokoch ešte narastať.

„To, že počet diabetikov stále stúpa, súvisí so zlými stravovacími návykmi – predovšetkým nadmernou konzumáciu cukrov a tukov a obezitou. Diabetes mellitus totiž predstavuje chronickú poruchu látkovej premeny cukrov a tukov, ktorá je charakteristická zvýšenou hladinou cukru v krvi. Ochorenie má rôzne príčiny i rôzne prejavy a podľa nich rozlišujeme diabetes 1. a 2. typu. Diabetes 1. typu začína väčšinou v mladosti a vzniká porušením inkrečných buniek pankreasu (podžalúdkovej žľazy). Tým dochádza k strate inzulínu a glukóza sa z potravy nemôže odbúravať, preto stúpa hladina cukru v krvi. Naproti tomu diabetes 2. typu sa vyvíja obyčajne vo vyššom veku a súvisí s rezistenciou na inzulín. Trápi obyčajne ľudí s obezitou po päťdesiatke a ide o následok permanentne vysokej hladiny cukru a inzulínu v krvi a predstavuje až 90 percent všetkých diabetikov,“ konštatuje Prof. MUDr. Ivan Tkáč, PhD., prednosta IV. internej kliniky Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice a Lekárskej fakulty UPJŠ., ktorý je zároveň prezidentom zjazdu.

Výskyt diabetu podľa jeho slov v posledných rokoch dramaticky narastá. Pod stúpajúci počet diabetikov sa podpisuje predovšetkým nárast obezity. Naopak, znížením hmotnosti sa dá ochoreniu predísť a úspešne ho liečiť - kľúčom k predchádzaniu ale i liečbe diabetu 2. typu je práve zdravý životný štýl. Pod tým sa rozumie dostatok pohybu (aspoň tridsať minút aeróbnej športovej aktivity minimálne trikrát do týždňa) a vyhýbanie sa vysokokalorickej strave.

„Cukrovka vedie k postihnutiu drobných ciev (kapilár), čoho dôsledkom môže byť postihnutie zraku, zlyhanie obličiek, či vredy dolných končatín vedúce až k amputácii. Postihuje aj veľké cievy, čo sa podpisuje pod vznik srdcového infarktu, mozgovej porážky a aterosklerózy končatinových tepien. Ochorenie výrazne skracuje život - priemerné dožitie diabetika je asi o desať rokov kratšie ako u ostatnej populácie,“ varuje Prof. MUDr. Ivan Tkáč, PhD.

Diabetes je známy už stáročia. Už v starom Grécku sa zisťoval ochutnávaním moču, ktorý má pri ochorení sladkastú chuť. Z toho vznikol aj jeho názov - diabetes mellitus znamená v preklade medová močová úplavica a charakteristické je pre neho nadmerné vylučovanie moču. Týmto ochorením trpí dnes asi 250 miliónov ľudí.

...

IV. interná klinika FN L. Pasteura Košice a LF UPJŠ:

sa zaoberá praktickou liečbou diabetu a jeho komplikácií, ale i diagnostikou a výskumom tohto ochorenia. Na toto pracovisko sa dostávajú komplikované prípady a pacienti po infarkte, mozgovej cievnej príhode či so zlyhaním obličiek v dôsledku cukrovky.  Pacienti s cukrovkou tvoria asi 30 percent hospitalizovaných pacientov.

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 11 november 2010 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001