COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je utorok 20. apríla 2021. Sviatok má Marcel zajtra má sviatok Ervín .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Počet pacientov s Covid-19 v UNLP klesá, umelú pľúcnu ventiláciu potrebuje stále veľa pacientov
Počet pacientov s Covid-19 v UNLP klesá, umelú pľúcnu ventiláciu potrebuje stále veľa pacientov Formátovať pre tlač

22 marec 2021    

V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice máme momentálne hospitalizovaných 233 pacientov s ochorením COVID-19. „Zaznamenávame pokles pacientov. Koncom februára sme mávali do 320 pacientov s týmto závažným ochorením a lôžka boli naplnené na vyše 90%.  Momentálne je kapacita lôžok naplnená na necelých 67%. Mierny pokles počtu hospitalizovaných pacientov sa začal prejavovať začiatkom marca a tento trend pokračuje,“ hovorí výkonný riaditeľ pre liečebno-preventívnu starostlivosť  UNLP Košice Martin Paulo.

 Image

Denný príjem pacientov sa znížil, ide o 10 maximálne 20 novoprijatých pacientov. Keď porovnáme prvú polovicu marca s rovnakým časovým úsekom vo februári, mali sme v priemere o 45 pacientov menej. „Zatiaľ však neklesá počet pacientov v kritickom stave. Na umelej pľúcnej ventilácii, ako aj neinvazívnej high flow oxygenovej terapii je stále viac než 50 pacientov. V porovnaní s februárom sa veľmi mierne znížil počet úmrtí, ale žiaľ, denne stále zaznamenávame od 2 do 12 úmrtí pacientov s ochorením COVID-19,“ vysvetľuje M. Paulo. Je to podľa neho spôsobené tým, že sme v Košiciach zaznamenali najvyšší počet britskej mutácie. Medzi pacientami UNLP ho malo viac než 90%.

„Napriek miernemu poklesu počtu pacientov, je vyťaženosť našich zdravotníkov stále na maximálnej úrovni. Výrazne nám poklesol počet zdravotníkov s COVID-19, momentálne je práceneschopných len 32. Stále však máme desiatky zdravotníkov v karanténe, pretože prišli do kontaktu s pozitívnou osobou, prípadne žijú v domácnosti s COVID pozitívnym človekom. Hovoriť o bežnom režime preto zatiaľ ani zďaleka nemôžeme.“ 

Podávame pomocnú ruku nemocniciam
Vzhľadom na to, že v UNLP je situácia relatívne stabilizovaná, „pomáhame ostatným nemocniciam z Košického a Prešovského kraja. Koncom minulého týždňa k nám preložili dvoch pacientov na umelej pľúcnej ventilácii z Bardejova a jedného z nemocnice Košice-Šaca. Posledné dva týždne sme preberali COVID pacientov z nemocníc v Humennom, Michalovciach, tento týždeň nám pribudnú pacienti z Krompách a Prešova. Podávame pomocnú ruku nemocniciam, ktoré nám pomáhali v čase núdze, počas najväčšieho tlaku na lôžka, ktorý sme zažívali pred vyše mesiacom,“ uzatvára Paulo.  

Dve tretiny pacientov na umelej pľúcnej ventilácii na OAIM zachránia
O najkritickejších pacientov sa starajú zdravotníci na Oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM). „Počas celého obdobia pandémie sme poskytovali zdravotnú starostlivosť 168 pacientom, liečili sa aj vďaka umelej pľúcnej ventilácii. Zo 147 ukončených hospitalizácií sa 104 pacientov zo závažného COVID stavu dostalo. Z tých, ktorých sme u nás liečili, sa nám minimálne dve tretiny pacientov podarilo úspešne odpojiť od ventilátora a preložiť na iné oddelenia na doliečenie,“ uviedol primár OAIM Ján Michlík. Počas bežného roka poskytnú zdravotnú starostlivosť na OAIM približne 160 pacientom, teraz tento počet dosiahli za šesť mesiacov. Na OAIM v období mimo pandémie zaznamenávajú 24% úmrtnosť pacientov, počas COVID to bolo o 4% viac.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 13 apríl 2021 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001