COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je utorok 2. marca 2021. Sviatok má Anežka zajtra má sviatok Bohumil/Bohumila .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Situácia je čoraz horšia: 310 pacientov s COVID-19, pribúdajú ťažšie stavy a mladší pacienti
Situácia je čoraz horšia: 310 pacientov s COVID-19, pribúdajú ťažšie stavy a mladší pacienti Formátovať pre tlač

01 február 2021    

Víkend bol pre Univerzitnú nemocnicu L. Pasteura Košice mimoriadne náročný. „Počet pacientov nám prekročil hranicu 300, momentálne máme hospitalizovaných 310 pacientov s ochorením COVID-19,“ uviedol výkonný riaditeľ UNLP pre liečebno-preventívnu starostlivosť lekár Martin Paulo.

Rovnako pribúdajú aj kriticky chorí pacienti, ktorí potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu. „K dnešnému dňu máme takto hospitalizovaných 26 pacientov. Ďalších 21 pacientov potrebuje neinvazívne high flow oxygenové prístroje. Desiatky ďalších pacientov sú odkázaní na intenzívny prísun kyslíka cez lôžko. Situácia je naďalej mimoriadne vážna,“ hovorí M. Paulo.

Image

„Pribúdajú nám mladší pacienti a prichádzajú v ťažších stavoch,“ dopĺňa ho primár Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny UNLP Košice MUDr. Ján Michlík (na fotografii). „Väčšina pacientov, ktorých máme momentálne na našom oddelení v kritickom stave, sú 50-tnici. S ťažkým zápalom pľúc nám tu však ležia aj mladé ženy, 31 ročná a 25 ročná pacientka. Pripisujme to mutácii ochorenia. Oproti októbru, novembru sa zdravotné stavy pacientov výrazne zhoršili,“ uzatvára primár.

Počty pacientov s ochorením COVID-19 od začiatku roka nepretržite stúpajú. V UNLP sme medzi časom zvýšili počet lôžok na 342, momentálne sú obsadené na viac než 90%. „Ďalšie zvyšovanie lôžok je už na hranici našich možností, nemáme dostatok zdravotníckeho personálu, chýbajú predovšetkým zdravotné sestry,“ vysvetľuje M. Paulo. Týždenne chýba približne 70 zdravotníkov, ktorí sú kvôli COVIDu v karanténe.
 
Už niekoľko týždňov vypomáhajú v tejto situácii aj ostatné nemocnice z Košického samosprávneho kraja. „Prevážame k nim pacientov, ktorí sú stabilizovaní a ich zdravotný stav to umožňuje. Aj v okolitých nemocniciach však už začína byť situácia kritická a nebudú môcť dlhodobo preberať pacientov z UNLP Košice,“ uzavrel M. Paulo.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 02 február 2021 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001