COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je utorok 2. marca 2021. Sviatok má Anežka zajtra má sviatok Bohumil/Bohumila .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Problém s kyslíkom v UNLP Košice je vyriešený
Problém s kyslíkom v UNLP Košice je vyriešený Formátovať pre tlač

22 január 2021    

11. januára sme mali v UNLP Košice hospitalizovaných 268, v tom čase sa zvyšoval aj počet kriticky chorých pacientov, napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. V nemocnici sme sa dostávali do kritickej situácie, pretože pri liečbe COVID pacientov je mimoriadne potrebný medicinálny kyslík.

Image

„Spotreba medicinálneho kyslíka nám od mája 2020 do januára 2021 stúpla o 600%. V prvých januárových dňoch fungovala kyslíková stanica na maximum svojej kapacity. Som rád, že vďaka profesionálnej spolupráci s ochotným dodávateľom sme dokázali vyriešiť problém s kyslíkom za 8 dní,“ uviedol generálny riaditeľ UNLP Košice Vladimír Grešš.
„Nové odparovače nám oproti pôvodným umožnili zvýšiť kapacitu o 1,6 násobok. Už od začiatku tohto týždňa slúžia plnohodnotne na poskytovanie kyslíkovej liečby v našej nemocnici. Pred dvoma týždňami sme dosahovali technické limity pri hmotnosti tekutého kyslíka 130 kg na hodinu, v súčasnosti je naše maximum cca 350 kg na hodinu,“ vysvetlil V. Grešš.  

Pridali sme väčší počet lôžok pre COVID pacientov
COVID pacient, ktorý leží na bežnom lôžku a potrebuje kyslíkovú liečbu, má spotrebu približne 5 litrov kyslíka za minútu. Pacient, ktorý leží na Oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) a je napojený na umelú pľúcnu ventiláciu, má priemernú spotrebu kyslíka okolo 20 litrov za minútu. Pacient, ktorý leží na bežnom lôžku, ale je na neinvazívnej pľúcnej ventilácii vďaka high flow zariadeniu, má spotrebu kyslíka až 60 litrov za minútu. „Pacient na neinvazívnej high flow pľúcnej ventilácii je pri vedomí, dokáže pri liečbe ochorenia COVID-19 stále aktívne spolupracovať a aj rehabilitovať. Tento spôsob liečby pacienta kyslíkom je najvhodnejší, má ale najvyššiu spotrebu medicinálneho kyslíka za jednu minútu,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ UNLP pre liečebno-preventívnu starostlivosť Martin Paulo.

„Pred technickou úpravou kyslíkovej stanice sme museli aktuálnu spotrebu kyslíka na COVID lôžkach precízne prepočítavať v závislosti od počtu a zdravotného stavu našich pacientov na hodiny a dokonca na minúty tak, aby sme každému pacientovi vedeli zabezpečiť adekvátny prísun kyslíka. V prípade, ak sa výkon našej kyslíkovej stanice blížil k hranici jej výkonu, museli sme miesto pre niektorých pacientov hľadať u iných poskytovateľov v našom okolí a prekladať ich do iných nemocníc. V súčasnosti takto detailne aktuálnu spotrebu kyslíka sledovať nemusíme. Vieme, že súčasný výkon kyslíkovej stanice je dostatočný pre všetky naše lôžka, ktoré sú vyhradené pre COVID pozitívnych pacientov,“ doplnil Martin Paulo.

„Technická úprava kyslíkovej stanice a vyriešenie problému s kyslíkom nám umožnili pridať aj ďalšie lôžka pre COVID pozitívnych pacientov,“ dodal.  To umožnilo UNLP navýšiť počet lôžok s vysoko prietokovou neinvazívnou high flow oxygenáciou o 10 a počet lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou o 6. Momentálne tak máme k dispozícii 28 lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou a 32 lôžok s neinvazívnou high flow oxygénovou liečbou. Navýšili sme aj počty hladkých lôžok s prívodom kyslíka o ďalších 33 lôžok.

V UNLP je v súčasnosti 321 COVID lôžok. Sú obsadené na 87%.
„Kyslíkový limit sme zvládli,  riešime však priestorové možnosti areálu a počet disponibilných pracovníkov. Aktuálne vidíme hornú hranicu kapacity COVID nemocnice na terajšej úrovni 321 lôžok,“ doplnil generálny riaditeľ.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 22 január 2021 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001