COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je pondelok 19. apríla 2021. Sviatok má Jela zajtra má sviatok Marcel .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow V UNLP sa vlani narodili jediné trojičky v Košickom kraji, spolu sa v nemocnici narodilo 2859 detí.
V UNLP sa vlani narodili jediné trojičky v Košickom kraji, spolu sa v nemocnici narodilo 2859 detí. Formátovať pre tlač

07 január 2021    

Prevahu medzi novorodencami mali uplynulý rok chlapci. V oboch pôrodniciach Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice prišlo na svet 1462 chlapcov a 1397 dievčat. Pribudli tiež dve bábätká, ktoré sme našli v Hniezde záchrany, obaja boli zdraví a silní chlapci. Medzi novorodencami bolo aj 40 dvojičiek a jedny trojičky.

Image

Najčastejšími chlapčenskými menami roku 2020 boli Jakub, Michal, Tomáš, Filip a Samuel. Medzi najzaujímavejšie patrili napríklad Levente, Levi, Jozue, Pascal či Juraj Klementín. Medzi dievčenskými menami prevládali Eliška, Nina, Ema, Vikória a Mia. Mamičky zvolili aj netradičné mená ako Klarisa Tia, Constanza, Imelda, Meda či Tijana.

Jediné trojčatá košického kraja prišli na svet v pôrodnici na Tr. SNP 1 
Tatiana spolu s bračekmi Richardom a Dávidom prišli na svet koncom novembra 2020.  Narodili sa cisárskym rezom. „Pôrody viacpočetnej gravidity pri troch či viacerých očakávaných novorodencoch  sú vedené výlučne cisárskym rezom, najmä z dôvodu ohrozenia plodu C, D hypoxiou. Tak tomu bolo aj v tomto prípade, rodička porodila v 34. gestačnom týždni, akútnym cisárskym rezom,“ vysvetľuje prednosta Gynekologicko – pôrodníckej kliniky doc. MUDr. Peter Urdzík, PhD., MPH.

Dievčatko vážilo pri narodení 1730 g a meralo 43 cm, chlapci mali miery: 1975 g/43 cm a  2045/44 cm. 32-ročná Veronika z okresu Prešov si  UNLP Košice vybrala ako pôrodnicu kvôli dobrým špecialistom. Tesne po pôrode mala veľký strach. „Bála som sa o deti. Hneď, keď som sa prebrala z narkózy po cisárskom reze, som sa pýtala, či sú v poriadku, keď prišli na svet takí drobnučkí a skôr. Povedali mi, že sú na pľúcnej podpore, mala som z toho strach, lebo som tomu celkom nerozumela. Ale videla som, ako sa zdravotníci o nich profesionálne starajú. Ich zdravotný stav sa našťastie, pomaličky postupne zlepšoval.“ Veronika bola so svoji deťmi v nemocnici po celý čas. „Neviem si predstaviť, že by som ich nevidela, že by som s nimi nemohla byť a nemohla som priamo sledovať, ako sa im darí.“ Spolu s manželom si ich zobrali domov krátko pred Vianocami, kde už trojicu súrodencov čakala 4 a pol ročná sestrička Dorotka. 

P. Krcho: To najcennejšie sú zdravé bábätká, ktoré púšťame domov 
„Ako zvyčajne, najzložitejšiu adaptáciu pľúc mal najväčší zo súrodencov,  ale to sme predpokladali. Minimálna hmotnosť nám klesla u najmenšej aj pod 1500 g, čo je aj žiaduce. Koncentráciou týchto pacientov na našom pracovisku vieme poskytnúť v tom najoptimálnejšom čase efektívnu intervenciu, ktorou predchádzame hroziacim komplikáciám. Je to pre rodinu, ale aj pre nás neonatológov a sestričky to najcennejšie v tomto hektickom období - prepúšťať domov zdravých novorodencov,“ uviedol primár Neonatologického oddelenia UNLP na Tr. SNP 1 MUDr. Peter Krcho, PhD..

P. Urdzík: Viacpočetná gravidita tvorí v súčasnosti 2%
Trojčatá sa v UNLP Košice narodili aj v roku 2019.  „Pravdepodobnosť viacpočetnej  gravidity sa určovala Hellinsovým pravidlom:  dvojčatá 1:80, trojčatá 1:802, štvorčatá 1:803 a tak ďalej. V súčasnosti to už neplatí, najmä z dôvodov metód asistovanej reprodukcie. Vo všeobecnosti môžeme konštatovať, že výskyt viacpočetných gravidít je asi 2 %,“ dodal  prednosta Urdzík. O to zaujímavejšie je, že tieto trojičky sa narodili bez asistovanej reprodukcie.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 08 január 2021 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001