COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je pondelok 19. apríla 2021. Sviatok má Jela zajtra má sviatok Marcel .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Nové monitory dychu v UNLP Košice
Nové monitory dychu v UNLP Košice Formátovať pre tlač

22 december 2020    

Bábätkám v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura sa bude spinkať dobre a ich mamičky budú zase spokojnejšie, keď využijú monitor dychu.  „Stále je to najlepšia pomôckou pri prevencii syndrómu náhleho úmrtia bábätka (SIDS)," vysvetľuje MUDr. Iveta Kostelníková, primárka Neonatologického oddelenia UNLP Košice (pracovisko Rastislavova 43).

Image
Foto: Dionýz Kiss

Mimoriadny vianočný darček, 25 monitorov dychu BabySence, venovala nemocnici Nadácia Križovatka, vďaka sponzorstvu a podpore spoločnosti KIK. Spĺňajú najnáročnejšie klinické skúšky zdravotníckych výrobkov. Stále  sú jediným výrobkom na svete, ktorý je registrovaný ako zdravotnícka pomôcka Štátnym úradom na kontrolu liečiv SR. Pomáhajú účinne predchádzať syndrómu, ktorý postihuje deti v dojčenskom veku, teda do jedného roka. SIDS sa označuje aj názvom - smrť v kolíske.

 

Monitor dychu zachraňuje životy bábätiek

„Počas prvého roku života môže u dieťaťa počas spánku nastať nepravidelné dýchanie alebo dokonca neočakávaná zástava dychu. V niektorých prípadoch zlyhanie dychu súvisí práve so syndrómom náhleho úmrtia dojčiat. Je to však diagnóza, ktorú vieme stanoviť až po smrti dieťaťa. Syndróm spôsobuje náhlu smrť aj u úplne zdravých novorodencov, a to bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov," vysvetľuje primárka. 

Príčina SIDS je nejasná, pravdepodobne ide o poruchu riadenia dychovej činnosti, ktorá vzniká už v tehotenstve. „Monitor dychu, ktorý má bábätko v postieľke, dokáže identifikovať pohyby dieťaťa, aj jeho dýchanie.  Blikajúce svetlo signalizuje, či  je všetko v poriadku. Ak sa dýchanie bábätka zastaví na 20 sekúnd alebo sa spomalí na menej ako 10 dychových pohybov za minútu, zapne sa zvuková a vizuálna signalizácia. Monitor dychu upozorní zdravotné sestry, alebo doma rodiča, pokiaľ sa tak stane," hovorí primárka.  

Nadácia Križovatka, ktorú vedie Táňa Tomasch od jej vzniku,  spolupracuje s novorodeneckým oddelením UNLP už 12 rokov. Mimovládna nezisková organizácia vznikla, aby pomáhala deťom ohrozeným „Syndrómom náhleho úmrtia dojčiat SIDS".  Tohtoročné monitory dychu budú slúžiť bábätkám na oboch neonatologických pracoviskách UNLP, na Rastislavovej ulici aj na Tr. SNP 1. Ročne sa v UNLP narodí viac než 2800 detí.  

Pridal: Mgr. Ivana Vaněková    
Naposledy zmenené ( 22 december 2020 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001