COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je pondelok 19. apríla 2021. Sviatok má Jela zajtra má sviatok Marcel .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow web arrow Tlačové správy arrow UNLP: COVID matky umiestňujeme po pôrode spolu s deťmi. Materské mlieko je najdôležitejšou ochranou.
UNLP: COVID matky umiestňujeme po pôrode spolu s deťmi. Materské mlieko je najdôležitejšou ochranou. Formátovať pre tlač

03 december 2020    

V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice mali všetky COVID pozitívne rodičky svoje deti po pôrode vždy blízko seba. Na oboch neonatologických oddeleniach nemocnice sa ôsmim matkám s pozitívnym testom na ochorenie COVID-19 narodilo 8 detí.
„Jednoznačne podporujeme spojenie  matky a dieťaťa čo najskôr po pôrode. Samozrejme za predpokladu, že to zdravotný stav matky umožňuje a ide len o bezpríznakový priebeh ochorenia koronavírusu,“ hovorí primár Peter Krcho z Neonatologického oddelenia UNLP na Triede SNP.

Pripravený personál pomohol prekonať pri pôrode obavy a strach matky
Malý Oliver má už 5 týždňov, je zdravý a pekne prosperuje. Na svet prišiel za zložitých okolností, dnes sa však so sestričkou Izabelou a rodičmi tešia na prvého spoločného Mikuláša. Na ťažké chvíle, ktoré rodina zažila pri pôrode v októbri, už len spomínajú.

Image

27-ročnej Annamárii krátko pred pôrodom vyšiel pozitívny antigénový test na COVID-19. Previezť ju preto museli do tzv. červenej nemocnici na Rastislavovej ulici v Košiciach. „Bol to pre mňa šok, doslova hrôza, či som ráno pri rozlúčke nenakazila ročnú dcérku a moju mamu, ktorá sa o ňu mala postarať a pritom je onkologickou pacientkou. Tiež som sa neuveriteľne preľakla, aby sa malý nenarodil nakazený.“  Šok to bol aj preto, lebo nikto z rodiny nemal COVID-19. Samotná Annamária nemala žiadne príznaky ochorenia. 

V UNLP Košice ju čakal pripravený personál. „Lekár aj sestričky boli nesmierne milí a príjemní. Po prvotnom šoku a zdesení, že ma musia previesť do inej pôrodnice, som sa práve v tejto nemocnici konečne upokojila. Tunajší personál mi doslova vynahradil manžela, ktorý nemohol byť pri pôrode,“ spomína Annamária. Syna ukázali mame ihneď po pôrode, ochotný personál jej spravil aj fotografie, aby ich mohla poslať manželovi.
„Hneď ráno po pôrode sme mamičke priložili dieťatko k prsníku. Používala respirátor, pravidelne si umývala ruky. Dieťatko bolo umiestnené v postieľke, neďaleko jej lôžka. Tento spôsob starostlivosti si vybrala mamička, my sme jej vyšli v ústrety, pretože aj v prípadoch COVID pozitívnych matiek je veľmi dôležité, aby boli čo najskôr spolu s dieťatkom a mohli ho dojčiť,“ hovorí primárka Neonatologického oddelenia UNLP na Rastislavovej ulici MUDr. Iveta Kostelníková.

Keď som jedla, dodržiavala som väčší odstup, aby som kvapôčkami nepreniesla na synčeka  infekciu. Nemohla som ho objať, ani mu dať pusu, ale vedela som, že ho musím chrániť,“ vraví Annamária, ktorá si už obe deti užíva do sýtosti a chystajú sa na Vianoce. „Hoci mala pacientka obavy, aby sa jej narodené bábätko nenakazilo nebezpečnou chorobou, vysvetlil sme jej, že pokiaľ bude dodržiavať opatrenia, nemusí mať obavy,“ konštatuje primárka. Na jej oddelení mali tri prípady COVID pozitívnych či suspektných matiek. Vždy boli umiestnené so svojimi deťmi. „Uprednostňujeme toto riešenie. Je to najlepší spôsob ako sa postarať o matky s COVID-19 a o novorodencov. Samozrejme, pokiaľ matka nemá klinické príznaky ochorenia a jej zdravotný stav, ako aj zdravotný stav dieťaťa to umožňujú“. 

97,5% novorodencov COVID matiek je bezpríznakových
Podľa Petra Krcha je potrebné v prístupe k rodičkám na Slovensku zohľadňovať všetky poznatky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ale aj Centra pre kontrolu ochorení (CDC) a všetky zbery dát zo zahraničia (Štúdia z piatich medicínskych centier New Yorku, USA).
Zatiaľ údaje vyzerajú veľmi sľubne, COVID pozitívnym mamičkám sa rodia novorodenci, ktorí sú v  97,5% prípadov negatívni, nepodarilo sa jednoznačne dokázať ani vertikálny ani horizontálny prenos z matky na dieťa. Minulý týždeň som znova komunikoval s pracoviskami v New Yorku aj v Michigane. V týchto naozaj obrovských centrách nemali od marca ani jedného novorodenca s COVID pozitivitou, ktorý by mal závažné klinické prejavy. Materské mlieko vlastnej mamky nie je pre dieťa rizikové, práve naopak, výraznou mierou ho chráni pred všetkými vírusovými infekciami. Tešme sa, že je to tak a snažme sa neoddeľovať novorodencov od ich mamičiek vždy, pokiaľ to je možné a pokiaľ to zdravotný stav mamky a novorodenca dovoľuje,“ apeluje primár.
Zároveň dodáva, že aj oficiálne usmernenie pre pôrody by sa malo upraviť tak, „aby sa zdravotníci v našich v nemocniciach nebáli postarať o COVID pozitívne matky spolu s ich novorodencami. Jedinou metropolou Európy, kde sa deti COVID matiek od nich striktne oddeľujú, je Moskva, všade inde sa zdravotníci starajú o matku a dieťa spoločne.“

Image Image
MUDr. Iveta Kostelníková      MUDr. Peter Krcho, PhD. 

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 07 december 2020 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001