COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je sobota 27. februára 2021. Sviatok má Alexander zajtra má sviatok Zlatica .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow CHOCHP- tretia najčastejšia príčina úmrtí
CHOCHP- tretia najčastejšia príčina úmrtí Formátovať pre tlač

20 november 2020    

Pacienti s chronickým pľúcnym ochorením, ako sú respiračné alergie, astma či CHOCHP, nemajú výrazne zvýšené riziko ochorenia na COVID-19 oproti ostatnej populácii. Vyplýva to z doposiaľ publikovaných štúdií. Výskyt týchto ochorení s COVIDom-19 je udávaný u menej ako 3 % pacientov s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc (CHOCHP). Pri astme je to dokonca ešte menej. Ako najrizikovejší sa javia starší ľudia a fajčiari. Až približne 10 % týchto pacientov končí hospitalizovaných v nemocnici s COVIDom-19.

Image   

Samotná chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP) je však vysokým rizikom pre každého. Predstavuje totiž tretiu najčastejšiu príčinu úmrtí. Hneď po srdcovocievnych a mozgovo-cievnych ochoreniach. Na Slovensku je s touto diagnózou sledovaných asi 90-tisíc osôb a je vysoko pravdepodobné, že počet je vyšší. Ide však o ľudí s ešte nerozpoznaným ochorením.

 

Fajčiari by mali byť na pozore

CHOCHP postihuje celosvetovo asi 12% dospelej populácie, čo je približne 385 miliónov ľudí. Je to chronické zápalové ochorenie dýchacích ciest (priedušiek) a pľúc, ktoré vzniká následkom dlhodobého vdychovania škodlivín. Najčastejšie ide o vdychovanie cigaretového dymu pri fajčení, zriedkavejšie toto ochorenie vzniká v rámci dlhodobého pobytu v znečistenom pracovnom alebo životnom prostredí. Jeho nebezpečenstvo spočíva aj v tom, že pľúca nebolia a preto sa ťažšie diagnostikuje. „Ochorenie je charakterizované zužovaním priesvitu priedušiek, ktoré má za následok zníženie pľúcnych objemov a kapacít pri spirometrickom vyšetrení pľúc. Prejavuje sa postupne sa zhoršujúcou dýchavicou (pozorovanou pri čoraz menšej námahe) a chronickým kašľom," vysvetľuje prednosta Kliniky pneumológie a ftizeológie doc. MUDr. Pavol Joppa, PhD. Dodáva, že ochorenie nie je možné vyliečiť, no cieľom liečby je spomalenie straty pľúcnych funkcií, ideálne ich stabilizácia.

Nevyhnutným krokom je ukončenie vystavenia dýchacích ciest škodlivým vplyvom, teda v prípade fajčenia je nutné prestať fajčiť. Vhodná je taktiež primeraná pravidelná fyzická aktivita. „Farmakologická liečba je založená na inhalačne podávaných liekoch účinkujúcich prevažne na rozšírenie priedušiek, v menšej miere na zmiernenie zápalu. V terminálnych štádiách ochorenia, kedy sa objavuje dychové zlyhávanie, sa podáva dlhodobá domáca liečba kyslíkom, prípadne neinvazívnou ventilačnou podporou pomocou dýchacieho prístroja a tvárovej masky," vysvetľuje liečbu MUDr. Joppa.   

Image   

Lieky na CHOCHP nie sú rizikom, dôležité je aj očkovanie

Pacienti s CHOCHP môžu bez obáv užívať svoje lieky. A nemali by zanedbávať prevenciu. Tou najdôležitejšou je očkovanie proti chrípke. „Na základe súčasných vedomostí nepredstavujú lieky používané v liečbe CHOCHP riziko vo vzťahu k vzniku a komplikovanému priebehu COVID-19. Preto je potrebné ďalej ich užívať v odporúčanom dávkovaní bez vysadzovania. Zároveň sa ich pravidelným používaním udrží kontrola nad zápalom v dýchacích cestách, ktorý pri vzplanutí a zhoršení zvyšuje riziko pre rôzne respiračné vírusové ochorenia, ako je napríklad chrípka, proti ktorej by mal byť každý takýto pacient každoročne chránený očkovaním," uzatvára prednosta. Pacienti s CHOCHP by mali dodržiavať všetky odporúčania Ministerstva zdravotníctva SR a Úradu verejného zdravotníctva SR.

Tento týždeň sme si pripomenuli Svetový deň chronickej obštrukčnej choroby, ktorý pripadá na 17. novembra. Je zrejmé, že toto ochorenie trápi veľkú časť obyvateľstva. Osveta u fajčiarov je veľmi potrebná, aby sami predchádzali tomuto ochoreniu a prestali fajčiť. Takisto je potrebná kvôli mladej generácii, aby sa fajčeniu vyhýbala.  

 

Pridal: Mgr. Ivana Vaněková    
Naposledy zmenené ( 20 november 2020 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001