COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je sobota 16. januára 2021. Sviatok má Kristína zajtra má sviatok Nataša .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow O živote matky a novorodenca rozhodujú minúty a rýchly zásah odborníkov
O živote matky a novorodenca rozhodujú minúty a rýchly zásah odborníkov Formátovať pre tlač

19 október 2020    

Vďaka rýchlej a profesionálnej intervencii odborníkov z Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice sa podarilo včas stabilizovať dvoch rizikových novorodencov. Išlo o situácie, pri ktorých hrozilo riziko vážneho ohrozenia zdravia pacientov.    

Počas leta priviezli do UNLP Košice pacientku s vážnym ohrozením života, ktorá bola v 34. týždni tehotenstva. Budúca mamička Monika, pár rokov po tridsiatke, mala nález na pľúcach, ktorý vážne  ohrozoval jej život, ale aj život jej nenarodeného dieťaťa.  „Čakalo nás ťažké rozhodnutie, chceli sme zachrániť matku aj dieťa," vysvetľuje primár Neonatologického oddelenia UNLP Košice na Tr. SNP 1, MUDr. Peter Krcho, PhD.. „Kolegovia z 1.gynekologicko-pôrodníckej kliniky dospeli  k záveru, že najlepšie bude tehotenstvo ukončiť predčasne cisárskym rezom, aj keď to ohrozí život dieťatka, pretože do termínu pôrodu ostávalo ešte šesť týždňov. Ihneď po sekcii na tom žiaľ dieťatko nebolo najlepšie a vyžadovalo okamžité intervencie. Potrebné bolo aj podanie špeciálneho lieku, ktorý sa do pľúc podáva cez dýchacie cesty. Po tomto zákroku už malý Matúš vedel lepšie dýchať aj sám," opisuje odborný postup primár Krcho.   

Aj po cisárskom reze má byť novorodenec čím skôr s matkou. Pokiaľ to zdravotný stav oboch umožňuje.

Matúš vážil pri narodení 2460 gramov a 47 centimetrov. Od matky dostával materské mlieko  len krátko. Po sekcii ju čakala vážna operácia pľúc. Vďaka profesionálnemu prístupu zdravotníkov z UNLP Košice mohli byť matka s dieťatkom umiestnení na jednom pracovisku. Monika tak mohla malého Matúša navštevovať od druhého dňa po pôrode cisárskym rezom. „Vďaka rýchlemu zásahu a kvalite poskytovanej starostlivosti o rizikového novorodenca sa dieťa nemuselo oddeliť od matky a mohli byť aspoň tri dni spolu, pred zákrokom, ktorý musela podstúpiť neskôr matka. Monika sa naďalej podrobuje náročnej liečbe, o malého chlapca, ktorý je  plný síl, sa zatiaľ stará otecko a rodina," uzavrel príbeh primár Krcho.  

Image

Image

Keď je kyslík nebezpečný 

Druhým prípadom, kde o osude dieťatka rozhodol rýchly zásah našich zdravotníkov, bola mamička Mária a jej syn Jakub. Aj Mária musela podstúpiť sekciu. Každý pôrod so sebou nesie určité riziká a cisársky rez nie je výnimkou. Hrozia pri ňom totiž závažné adaptačné problémy s pľúcami, keďže dieťa sa na prvý nádych zväčša nepripraví tak, ako pri prirodzenom pôrode, čo môže mať za následok rôzne komplikácie a potrebu ďalšej liečby.  

„Jednou z možných komplikácii pri podávanej liečbe, ktorá je ale potrebná, je aj oxidačný stres. Ten vzniká podávaním zvýšenej koncentrácie kyslíka príliš dlhú dobu. Vzniká aj opakovaným vystavením pacienta radiačnému žiareniu, obzvlášť nebezpečný je v prípade nezrelých alebo hypoxiou postihnutých novorodencov. Ak podávame kyslík novorodencom, mali by sme to robiť čo najkratšie a čo najskôr by sme mali podávať už len čistý vzduch pod zvýšeným tlakom. Touto stratégiou predchádzame závažným ochoreniam, ktoré sa objavujú v neskoršom období a patria medzi život ohrozujúce," vysvetľuje Krcho.  

Image

Image

Malý Jakubko vážil po pôrode 4450 gramov, meral  52 centimetrov. Prvé problémy sa u neho objavili hneď po sekcii a bola potrebná včasná a efektívna intervencia. „Röntgen pľúc potvrdil ťažkú pľúcnu patológiu, preto bolo potrebné dieťatko okamžite začať liečiť," vysvetľuje primár Krcho. Liečba, ktorá bola podobná ako v prvom prípade, bola úspešná a Jakubko mohol byť preto už na tretí deň priložený k prsníku. S mamičkou sa tešia vzájomnej prítomnosti a dobrému zdraviu.    

Pridal: Mgr. Ivana Vaněková    
Naposledy zmenené ( 23 november 2020 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001