Nová organizačná štruktúra v UNLP Košice prináša pozitívne zmeny. Do platnosti vstúpila začiatkom septembra. Pre túto zmenu sa rozhodla nová Rada riaditeľov zložená z generálneho riaditeľa - manažéra a ekonóma a dvoch výkonných riaditeľov - lekárov. Cieľom novej organizačnej štruktúry je principiálne zmeniť spôsob riadenia nemocnice, zefektívniť procesy a poskytovať kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť, aby priniesla väčší komfort pacientovi a efektívne využívanie ambulancií.
Doterajšie skúsenosti ukázali, že pacienti sa v komplexe budov nemocnice na jednotlivých pracoviskách ťažšie orientujú. „Cieľom UNLP Košice je zriadiť centrálnu recepciu, ktorá bude reálne manažovať a sprevádzať pacienta na jednotlivých vyšetreniach, aby bol vopred objednávaný od jedného špecialistovi k druhému. Máme partnerov, ktorí vedia ako implementovať potrebné informačné systémy. V priebehu jedného roka očakávame v tejto oblasti výrazný zlepšenie. Rovnako nám záleží na efektívnom manažovaní a využívaní ambulancií. Nová štruktúra preto počíta aj s manažérmi objektov," objasňuje plány nemocnice jej generálny riaditeľ Vladimír Grešš.
Samotné zmeny sa odzrkadľujú aj v zložení Rady riaditeľov. Každý z nich je zodpovedný za špecifickú oblasť. Generálnym riaditeľom je od 15.5.2020 Vladimír Grešš, ktorý je okrem funkcie hlavného manažéra nemocnice zodpovedný aj za finančný a prevádzkovo -hospodársky úsek. „Našou úlohou bolo diagnostikovať slabé stránky vo zverených oblastiach a riešiť ich primeraným spôsobom, aby pacienti začali pociťovať aj reálne zlepšenie. Nemocnicu sme prevzali v mimoriadne zlej finančnej, organizačnej a technickej situácii. Nástrojom efektívnej zmeny sú zamestnanci a spôsob ich práce," vysvetľuje Grešš.
Medzi pozitíva novej organizačnej štruktúry patrí aj prerozdelenie agendy, napríklad na technicko-prevádzkovom úseku. Aj týmto spôsobom sa môžu bližšie špecifikovať pracovné náplne a zodpovední zamestnanci budú mať jasnejšie vymedzené kompetencie a povinnosti. Analýza systému priniesla aj vznik nových pracovísk či posilnenie doteraz personálne poddimenzovaných tímov. „Zamestnanci musia byť organizovaní v efektívnych štruktúrach. Nová štruktúra obsahuje chýbajúce prvky ako strategický manažment, kvalitný DRG tím, komunikačné oddelenie, či fúziu personálneho a mzdového oddelenia," objasňuje V. Grešš.
Za oblasť vedy, výskumu a vzdelávania je zodpovedný výkonný riaditeľ lekár Peter Kizek. „Za podstatné považujem rozvíjať vedecko-výskumnú činnosť, klinické skúšanie a biomedicínsky výskum. Potrebujeme zdokonaľovať výchovno-vzdelávací proces všetkých zamestnancov a zlepšiť vedenie zdravotnej dokumentácie. Musíme vytvoriť personálne kapacity pre vyhľadávanie a získavanie odborností, ktoré v našej nemocnici chýbajú," približuje.
Ako výkonný riaditeľ pre úsek liečebno-preventívnej starostlivosti manažujem Odbor pre chirurgické odbory, Odbor pre internistické odbory a Odbor ošetrovateľstva. Pre mňa je pozitívom, že riadiaci zamestnanci týchto kľúčových odborov budú dôležitým článkom pri komunikácii s medicínskymi pracoviskami. Verím, že sa naša vzájomná spolupráca odrazí najmä na kvalitnejšom manažovaní pacientov a ich efektívnej liečbe," uzatvára výkonný riaditeľ lekár Martin Paulo.
|