V uplynulých dňoch sa konala IX. košická neonatologická konferencia, ktorá bola vzhľadom na pandémiu koronavírusu realizovaná online. Zúčastnilo sa na nej 504 registrovaných zdravotníkov z 29 krajín, okrem väčšiny európskych krajín napríklad aj z USA, Argentíny, Brazílie, Mexika, Ománu, Kataru, Saudskej Arábie, Filipín či Kazachstanu. Konferencia nadobudla celosvetový rozmer.
Na podujatí prednášali odborníci v oblasti vývoja a rozvoja nových postupov a trendov v oblasti neonatológie (starostlivosť o novorodencov) s početnými praktickými skúsenosťami. Tento ročník obsiahol nové témy, ktoré boli rozdelené do piatich dní. Prednášky a diskusia boli realizované online formou. Prednášajúcim jazykom bola angličtina.
„Myslím si, že má veľký význam na takéto podujatie prizvať zahraničné kapacity, pretože ich pracoviská sú niekoľko rokov popredu a už teraz vedia, aké problémy budeme riešiť v budúcnosti. Už teraz nám teda vedia dať svoje odporúčania a návody na ich zvládnutie," uviedol MUDr. Peter Krcho, primár Neonatologického oddelenia UNLP Košice, pracovisko na Tr. SNP 1.
Na konferencii prednášalo 8 spíkrov, jediným Slovákom bol pán primár Krcho. V pondelok bola nosnou témou hypoxia mozgu u detí, liečba hypotermiou a právne aspekty tejto témy. Ide o ohrozenie života dieťaťa spôsobené neodkysličením. V tomto prípade sa novorodenec chladí, teda jeho telesná teplota sa zníži na 33,5 ̊C po dobu troch dní a dieťa sa uvedie do umelého spánku. Touto liečebnou metódou je možné znížiť mieru poškodenia mozgu o 60 %.
Utorok patril problémom cirkulácie a taktiež problematike možnosti liečby plodov operatívne pred narodením v tele matky, teda prenatálne. Existuje 12 rôznych ochorení či diagnóz, kde je takáto liečba možná. Prednášajúcou bola odborníčka z Brazílie, ktorá má v takejto liečbe bohaté skúsenosti. V stredu mali účastníci možnosť nahliadnuť do problematiky pľúcnej cirkulácie u novorodencov. Táto diagnóza je veľmi nebezpečná, má doposiaľ známych 7 rôznych foriem, s vysokým rizikom zlyhania. Štvrtok patril témam o materskom mlieku, jeho vplyve na organizmus a výživovej hodnote. Ako uviedol pán primár Krcho: „Ak by na Slovensku boli dostupné mliečne banky, darované mlieko by bolo kompletne vyšetrené, pasterizované, teda bolo by bezpečné aj pre iné deti, ak chýba vlastné."
V piatok bola diskutovanou témou gravidita, ktorá presahuje štandardnú dĺžku. Môže dôjsť k zmene funkcie placenty a rovnako aj ku zmiešaniu plodovej vody so stolicou dieťaťa, čo vyvoláva následné komplikácie.
Primár Krcho bol s priebehom konferencie veľmi spokojný: „Jedným zo zámerov bolo naučiť lekárov pracovať s jednotlivými diagnózami, informáciami a ich implementáciou do praxe. Ukázali sme budúcnosť kontinuálneho vzdelávania, materiály a záznam z konferencie budú dostupné ešte 6 mesiacov a odborníci sa môžu ku všetkým informáciám opätovne vrátiť. Účastníci z celého sveta teda mohli nové vedomosti načerpať nie len počas konferencie, ale tento materiál je stále živý, dostupný a môžu sa k nemu vrátiť."
Myšlienka usporiadať v Košiciach takú významnú konferenciu vznikol už v roku 1999, keď sa MUDr. Peter Krcho spoznal s profesorom Stevenom Donnom z Michiganskej univerzity. Prvá konferencia sa uskutočnila o pár rokov neskôr, v roku 2005 a trvala tri dni. Bola to konferencia s praktickým vzdelávaním. Vzhľadom na pozitívnu odozvu došlo k tradícii usporiadať toto podujatie každý druhý rok. V roku 2009 už bolo zastúpených 13 krajín. V priebehu nasledujúcich rokov konferencia nabrala na popularite aj kvalite. Od roku 2016 sa konala vo výnimočných priestoroch Kasární Kulturpark.
David Adamkin
Denise Lapa
Istvan Seri
Samir Gupta
Thomas Wiswell
Václav Sebroň
|