Viete správne poskytnúť prvú pomoc pri zastavení srdca a dýchania? V rámci Dňa záchrany života sa v UNLP Košice konal praktický workshop na preopakovanie si základných zručností tzv. KPR
KPR, alebo kardiopulmonálna resuscitácia slúži na záchranu života pri zastavení krvného obehu pacienta a jej postup by mal poznať každý z nás. Zo štatistík vyplýva, že ak sa s oživovaním nezačne okamžite, prežije len 1 pacient z 10. Ak ale aj laici okamžite správne začnú vykonávať KPR, šancu na záchranu má až 8 z 10 pacientov.
„Verejnosť očakáva, že personál nemocnice na 100 % ovláda postupy KPR, teda dokáže rozoznať zastavenie dýchania a zastavenie obehu a vie poskytnúť náležitú prvú pomoc. Práve preto sme sa v rámci Dňa záchrany života, teda 16. októbra, rozhodli tento týždeň pripraviť sériu workshopov pre našich zamestnancom na preopakovanie si postupov rozšírenej neodkladnej resuscitácie vrátane defibrilácie, ktoré musí ovládať každý lekár," uviedla zástupkyňa prednostu I. kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny, MUDr. Jana Šimonová, PhD., MHA.
Základnú KPR by však mal vedieť poskytnúť každý laik, preto ponúkame základné body, ako postupovať, ak nájdeme postihnutého v bezvedomí.
Správne poskytovanie základnej neodkladnej resuscitácie pri zastavení krvného obehu:
1. Oslovíme pacienta, aby sme zistili, či reaguje - zatrasiemením, prípadne ho uštipneme na bolestivom mieste, napríklad na bočnej strane krku
2. Zistíme, či postihnutý dýcha - dvoma prstami nadvihneme bradu asúčasne rukou zakloníme hlavu nereagujúceho pacienta. Priložíme naše ucho kústam postihnutého, aby sme počuli acítili , či pacient dýcha, zároveň sledujeme hrudník, či sa dvíha
3. Ak je pacient vbezvedomí anedýcha - ak sme stále sami - najprv privoláme pomoc na známom čísle 112, alebo 155 apotom hneď začíname resuscitovať. Ak je nás viac - jeden zo záchrancov volá 112/155 azháňa AED (popis nižšie), druhý začína resuscitovať
4. Resuscitáciu začíname tak, že položíme vystreté dlane na stred hrude, vystrieme lakte afrekvenciou 100-120/minútu vykonáme 30 stlačení hrudníka do hĺbky 5-6cm. Po 30 stlačeniach pacientovi opäť zakloníme hlavu, zapcháme nos advakrát mu vdýchneme vzduch do úst
5. Po vdychoch znova opakujeme sériu 30 kvalitných stlačení hrudníka striedavo s2 vdychmi. Tieto postupy opakujeme, stále vpomere 30:2 až kým sa opäť objavia známky života, kým príde zdravotná pomoc, resp. kým nám stačia sily. Pre vysoko kvalitné stláčanie hrudníka je nevyhnutné, aby sa záchranári striedali každé 2 minúty.
6. Ak pacient krváca zúst, resp. sa obávame infekcie, vykonávame len stláčanie hrudníka
Na prvú pomoc slúži aj vo svete dobre známy a na Slovensku stále častejšie sa nachádzajúci prístroj AED - automatický externý defibrilátor, ktorý po nalepení elektród analyzuje rytmus srdca a zhodnotí, či je potrebné pacientovi aplikovať elektrický „výboj" a tým obnoviť normálnu činnosť srdca. V súčasnosti sa vyskytuje na rôznych verejne prístupných miestach. Je to navyše „hovoriaci" defibrilátor, ktorý podľa pokynov naviguje, ako zachrániť ľudský život. Skúste si vo svojom okolí všímať, kde sa takýto prístroj nachádza, aby ste ho v prípade potreby vedeli čo najrýchlejšie použiť.
Ako správne postupovať pri KPR Vás môžu telefonicky navigovať záchranári na hore uvedených linkách, stačí si nechať hlasitý odposluch a postupovať presne podľa ich pokynov.
Ak sa pacient dostane do nemocnice, postarajú sa už oňho profesionáli. „V našej nemocnici už vyše roka funguje vnútroústavná resuscitačná linka 2222, čím sme sa pripojili k iniciatíve Európskej resuscitačnej rady, aby v každom zdravotníckom zariadení v EÚ bola táto linka rovnaká," dodáva pani primárka.
Odborníci z viacerých pracovísk nemocnice sa počas týždňa záchrany života precvičili v postupoch rozšírenej neodkladnej resuscitácie, zopakovali si postup pri defibrilácii, spôsoby zabezpečenia priechodnosti dýchacích ciest ako i možnosti aplikácie liekov podávaných počas resuscitácie intraoseálne.
Najúčinnejšia je však prevencia zastavenia obehu, teda úlohou zdravotníkov je včas rozpoznať, že sa základné životné funkcie pacienta začínajú zhoršovať a tento stav promptne riešiť.
|