COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je piatok 5. marca 2021. Sviatok má Fridrich zajtra má sviatok Radoslav .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Udialo sa... arrow UNLP Košice zorganizovala ďalšiu prednášku v dennom centre na sídlisku KVP
UNLP Košice zorganizovala ďalšiu prednášku v dennom centre na sídlisku KVP Formátovať pre tlač

01 október 2019    

Odborným prednášajúcim bola primárka I. psychiatrickej kliniky UNLP Košice, Mgr. MUDr. Iveta Potočňáková, MBA. Prítomným porozprávala o základných psychiatrických ochoreniach ohrozujúcich seniorov- a to o depresii, demencii a závislostiach vo vyššom veku.

Image

Duševné zdravie seniora je v mnohom závislé od jeho doterajšieho života (telesného, psychického, rodinného, sociálneho), cez to, či je zodpovedaná otázka zmyslu života až po včasný kontakt a rešpekt k starostlivosti a usmerneniam medicínskych špecialistov, vrátane psychiatrov, ktorých sa netreba báť navštíviť.  Zúčastnení sa na prednáške od pani primárky dozvedeli napríklad aj tieto informácie:

Depresia má, čo do výskytu, svoj druhý vrchol práve v období odchodu do dôchodku - v čase výrazných zmien v živote človeka. Po tzv. prázdnom hniezde, keď deti odídu z domu,  je to strata zamestnania, strata sociálnej role a hodnoty, strácanie známych a priateľov, pokles finančnej kondície, nárast chorobnosti a  potreby užívania liekov, slabnutie zraku, sluchu, pohybovej výkonnosti... Psychologická pomoc býva nízka, často vôbec žiadna. Nebýva ani ponúkaná, ani hľadaná, ani užívaná, čo je veľká škoda, pretože by vedela značne pomôcť. Ani v populárne náučnej literatúre, ani v povedomí spoločnosti nie je prítomné adekvátne spracovanie náročnosti a úskalí starnutia. Nemálo seniorov na to, žiaľ, doplatí.

Pokiaľ túto skupinu môžeme označiť ako s adaptáciou zviazanú depresiu, tak jestvuje ešte iná, rovnako významná skupina depresií seniorov. Je ňou tzv.  medicínska depresia typu duševnej choroby ako takej. Treťou podskupinou depresívnych stavov bývajú chorobami alebo liekmi (aj voľno predajnými) spôsobované depresívne stavy. Pre všetky typy depresií vo vyššom veku platí, že sú podceňované a poddiagnostikované, často sa pripisujú na vrub „normálneho" starnutia. Žiaľ, ich neliečenie nielenže podrýva kvalitu života seniora, a tým pádom aj ich rodiny, ale býva spájané s vyššou telesnou chorobnosťou, vyššou úmrtnosťou v dôsledku telesných ochorení a aj so zvýšenou samovražednosťou.

Závislosť: Tlak početných a významných životných zmien a nedostatočná príprava na ne u niektorých seniorov vedie k nadužívaniu alkoholu a/alebo liekov. A to aj u tých, ktorí počas celého svojho doterajšieho života nemali s týmto nešťastným spôsobom „riešenia problémov" skúsenosti alebo doposiaľ nevykazovali žiadne sklony k závislosti. Vyšší vek je obdobím, kedy vzniká akási druhá vlna „popíjačov"- tá prvá vzniká okolo 20 roku života. Vzhľadom na zmeny v organizme seniora sa aj popíjanie môže ľahko a prekvapivo rýchlo stať zdravotným problémom, neraz vážnym. Podobné je to pri nekončiacom sa užívaní liekov na spanie, na uvoľnenie a od bolesti. Ak toto užívanie liekov dôsledne nevedie lekár či odborník, môže sa vyvinúť psychická alebo telesná závislosť so všetkými dôsledkami.

Problematiku demencií je potrebné odlíšiť od zábudlivosti ako takej, ktorá sa dotýka každého jedného človeka. Je známe, že s vekom  zábudlivosť narastá, neznamená to však automaticky, že človek trpí demenciou. Môže to byť fyziologický prejav, prejav aktuálne indispozície, prejav nepoznanej depresie, dôsledok závislosti na alkohole či liekoch alebo prejav iného telesného či psychického ochorenia. Jedinou serióznou prevenciou je dostatok fyzickej práce a zdá sa, že aj všeobecne známe rady ohľadom zdravého životného štýlu majú vplyv na prevenciu demencie. Pod zdravým životným štýlom rozumieme dostatočný spánok, vhodný pomer medzi prácou a oddychom, intelektuálnou a fyzickou aktivitou, pestrý jedálniček s dostatkom surovej stravy, vyhýbanie sa tabaku, alkoholu, neordinovaným liekom a tiež vyvážený pomer medzi „dať a brať".

Image

 „Vždy je lepšia zbytočná návšteva, než konštatovanie, že ste prišli neskoro". Rozpaky ohľadom starostlivosti o svoje zdravie treba raz a navždy odložiť," skonštatovala na záver pani primárka Potočňáková.

Seniori z tejto mestskej časti boli opätovne veľmi aktívni a tak sa po skončení prednášky pýtali pani primárky na všetko, čo ich zaujímalo. .Spoluprácu zhodnotil aj starosta MČ KVP, Mgr. Ladislav Lörinc: „Spustiť sériu odborných prednášok pre našich seniorov  sme sa rozhodli aj preto, aby sme im priniesli informácie z rôznych lekárskych tém, ktoré majú vplyv na ich každodenný život. Veľmi si vážime, že UNLP Košice prijala ponuku na spoluprácu a jej odborníci chodia do nášho denného centra s nadšením prednášať o svojich radách a skúsenostiach. Vysoko oceňujeme profesionálny ako i ľudský prístup a tešíme sa na ďalšie stretnutie."

Pridal: Mgr. Ivana Vaněková    
Naposledy zmenené ( 08 október 2019 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001