COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je piatok 5. marca 2021. Sviatok má Fridrich zajtra má sviatok Radoslav .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Udialo sa... arrow V UNLP sa konalo školenie ako postupovať pri kontakte s vysoko nebezpečnou nákazou
V UNLP sa konalo školenie ako postupovať pri kontakte s vysoko nebezpečnou nákazou Formátovať pre tlač

06 jún 2019    

Cieľom cvičenia, ktoré sa konalo na viacerých pracoviskách UNLP Košice, no najmä na Oddelení urgentného príjmu, bolo precvičiť si všetky kroky, ktoré sú potrebné pri liečení pacienta s vysoko nebezpečnou nákazou (VNN).

Image
Foto: Dionýz Kiss

   

   Zložitosť, organizačná náročnosť, personálne zabezpečenie ako i podmienky plnenia úloh pri výskyte VNN zákonite vyvolávajú potrebu zabezpečiť aj vykonávanie systematickej teoretickej prípravy a praktického výcviku personálu, ktorý by bol pri takomto prípade zainteresovaný. Preto sme zorganizovali precvičenie postupov Oddelenia urgentného príjmu pri zistení podozrenia na výskyt VNN u osoby v príjmovej internej ambulancii a precvičenie realizácie činností určených opatrení na začatie poskytovania zdravotnej starostlivosti. Súčasťou cvičenia bolo aj zvládnutie používania OOPP (ochranný pretlakový biologický a protichemický oblek s filtroventilačnou jednotkou), dezinfekčných a dekontaminačných   postupov, taktiež nácvik na použitie izolačnej miestnosti pre personál OUP a izolácia podozrivej osoby na takúto nákazu.

„Aj keď dúfame, že sa s vysoko nebezpečnou nákazou nikdy nestretneme, je veľmi dôležité precvičiť si potrebné postupy v praxi. Takáto nákaze môže ohroziť desiatky ľudí a preto je potrebné zabrániť jej šíreniu a eliminovať ju hneď v zárodku," uviedol primár Oddelenia urgentného príjmu MUDr. Ľubomír Stripaj.    

Image
Foto: Dionýz Kiss

Nácvik pozostával z teoretickej a praktickej časti a zúčastnili sa na ňom aj  zdravotnícki zamestnanci z iných zariadení. Modelová pacientka uviedla, že sa vrátila z exotickej krajiny, kde pracovala ako humanitárna pracovníčka. Pacientka vyhľadala pomoc s príznakmi horúčka, triaška,  malátnosť, bolesti hlavy a svalov, hnačka a zvracanie. Na základe pozitívnej klinickej a  epidemiologickej anamnézy lekár vyslovil podozrenie z ochorenia na VNN, ktoré konzultoval so službukonajúcim lekárom Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UNLP Košice. Personál sebe aj pacientovi obliekol potrebné ochranné pomôcky a modelovo informoval regionálneho hygienika RÚVZ Košice, taktiež vedenie nemocnice. Personál ďalej premiestnil pacientku do vyčlenenej miestnosti a postupoval podľa ďalších jasne stanovených krokov. Nasledovala modelová potrebná dezinfekcia priestorov, aby sa zabránilo šíreniu nákazy. Cestou KOS-ky bolo vyslané špeciálne vybavené sanitné vozidlo RZP s posádkou, biovakom a pacient bol transportovaný na KICM.  

Image
Foto: Dionýz Kiss

Pridal: Mgr. Ivana Vaněková    
Naposledy zmenené ( 19 jún 2019 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001