COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je štvrtok 29. októbra 2020. Sviatok má Klára zajtra má sviatok Šimon/Šimona .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow web arrow Pozvánky - Oznamy arrow Svetový týždeň mozgu
Svetový týždeň mozgu Formátovať pre tlač

19 marec 2019    

Týždeň mozgu sa vo svete oslavuje už od roku 1996. Vo viac ako 60 krajinách sa konajú rôzne osvetové kampane na oslavu jedného z najdôležitejších ľudských orgánov. Slovensko sa do kampane zapája už po dvanásty krát. UNLP Košice nie je výnimkou.

Cerebrovaskulárne ochorenia predstavujú 2. najčastejšiu príčinu úmrtia a čoraz častejšie sa týkajú aj ľudí v produktívnom veku. Skríning a cielená liečba rizikových faktorov cievnych mozgových príhod (CMP) patrí v súčasnosti k hlavným oblastiam snaženia v tejto oblasti. Jedným z 9 centier na Slovensku, ktoré poskytuje viaceré možnosti liečby, je aj UNLP Košice. Naši odborníci realizujú intravenóznu trombolýzu (IVT) aj endovaskulárnu liečbu CMP.

„Realizácia IVT priamo na CT pracoviskách a zlepšenie spolupráce so Záchrannou službou viedlo k zvýšeniu percenta akútnej liečby v roku 2018 na 26% u pacientov s IVT a 3,7% u pacientov s endovaskulárnou liečbou a k skráteniu času do akútnej liečby do v priemere 30 minút, čím sa UNLP zaradila medzi vyspelé pracoviská v rámci Európy, za čo bola v roku 2018 ocenená Diamantovým ocenením iniciatívy Angels European Stroke organisation," uviedla prednostka Neurologickej kliniky UNLP Košice prof. MUDr. Zuzana Gdovinová, CSc.

Z klinického hľadiska sa pracovníci Neurologickej kliniky v oblasti extrapyramidových ochorení venujú celému spektru ochorení, medzi ktoré patria napríklad Parkinsonova choroba, Huntingtonova choroba, rôzne formy trasu, dystónie a ďalšie poruchy hybnosti, pričom poskytujú špecializovanú poradenskú starostlivosť predovšetkým pre pacientov z východného Slovenska, avšak pre vybrané skupiny ochorení poskytujú starostlivosť s celoslovenskou pôsobnosťou. Pracovisko je špecializované aj na diagnostiku a liečbu zriedkavých extrapyramidových ochorení, v čom spolupracuje s viacerými zahraničnými expertnými pracoviskami v oblasti genetiky vrátane pracovísk v Mníchove, Varšave, Rotterdame a Londýne.

Pri príležitosti Svetového týždňa mozgu sa 14.3.2019 v Košiciach konal aj seminár Spoločne proti chorobám mozgu a odborníci z UNLP Košice boli jeho súčasťou.

Ďalším zriedkavým ochorením, ktorému sa pracovisko venuje, sú ochorenia spánku ako napr. narkolepsia. Naša klinika je súčasťou Európskej narkoleptickej siete, kde sa venujeme výskumu genetických a environmentálnych rizík narkolepsie. MUDr. Eva Feketeová, PhD. z Neurologickej kliniky UNLP Košice je zástupcom Slovenska v tejto sieti. Spánkové laboratórium Neurologickej kliniky sa venuje okrem narkolepsie aj  parasomniám, ktoré predstavujú neprirodzené stavy sprevádzajúce spánok, napríklad námesačnosť a nočné mory.

Na Neurologickej klinike UNLP Košice sa už 20 rokov venujeme aj pacientom so sklerózou multiplex, ktorých je v súčasnosti v regióne košického kraja vyše 560 a vyžadujú si špeciálnu celoživotnú neurologicko-imunologickú  liečbu. Skleróza multiplex je chronické zápalové ochorenie mozgu a miechy, ktoré môže viesť k postihnutiu hybnosti, citlivosti, rovnováhy aj psychických funkcií a nezriedka je pacient pre chorobu invalidizovaný. „Na našom pracovisku poskytujeme týmto pacientom najmodernejšiu imunologickú liečbu ochorenia, ktorá má potenciál ochorenie spomaliť a v niektorých prípadoch až úplne zastaviť a pacienti môžu viesť naďalej takmer plnohodnotný život a pokračovať v práci a zamestnaní. Súčasne sa venujeme precíznej diagnostike a výskumu tohto ochorenia, testujeme nové krvné biomarkery ochorenia či testujeme nové metodiky magnetickej rezonancie na objasnenie miery postihnutia mozgu aj miechy," uzatvára MUDr. Gdovinová.  

Pridal: Mgr. Ivana Vaněková    
Naposledy zmenené ( 29 marec 2019 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001