Dnes je štvrtok 1. októbra 2020. Sviatok má Arnold zajtra má sviatok Levoslav .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Udialo sa... arrow Naši rezidenti absolvovali špecializačnú skúšku
Naši rezidenti absolvovali špecializačnú skúšku Formátovať pre tlač

29 november 2017    

Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice pripravila v spolupráci s UPJŠ Košice na špecializačnú skúšku ďalších 6 lekárov. Tí budú prevádzkovať samostatnú nezávislú ambulantnú prax. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky chce týmto programom znížiť vekový priemer všeobecných lekárov a pediatrov. 

Image 
Foto: Dionýz Kiss

Rezidentský program zaviedlo MZ SR 1.10.2014 a naša nemocnica sa doň zapojila už na začiatku. Vtedy sme do programu zapojili 16 rezidentov študujúcich špecializáciu všeobecné lekárstvo, v priebehu nasledujúcich mesiacov sme počet navŕšili na súčasných 32 rezidentov. Cieľom programu je znížiť vekový priemer všeobecných lekárov, výrazne zlepšiť vzdelanosť v odbore všeobecné lekárstvo či zvýšiť kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti v primárnom kontakte. 

 

Kto môže byť rezident?

Rezidentom môže byť čerstvý absolvent medicíny alebo lekár, ktorý nedosiahol 56. rok života, je zaradený do špecializačného štúdia v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo alebo pediatria, prešiel výberovým konaním usporiadaným univerzitou, bol prijatý do pracovného pomeru v univerzitnej/fakultnej nemocnici a počas celého štúdia má garantované pracovné miesto s rovnakým finančným ohodnotením ako iní neatestovaní lekári. UNLP Košice dala príležitosť absolvovať program nielen čerstvým absolventom medicíny, ale aj lekárom, ktorí už mali absolvovanú časť špecializačného štúdia. Túto skúšku absolvovalo už 14 našich rezidentov.

Image
Foto: Dionýz Kiss

Príprava počas programu sa zameriava predovšetkým na prax a jej hlavnou časťou je vzdelávanie a práca rezidenta v špecializovanej ambulantnej zdravotnej starostlivosti. Počas prípravy rezidenti absolvujú odbornú stáž až na 31 rôznych lôžkových a ambulantných pracoviskách, vrátane polročnej stáže v ambulancii všeobecného lekára, kde sa sumarizujú získané poznatky v praxi. „Sme radi, že títo rezidenti môžu absolvovať prvé kroky svojej profesionálnej kariéry na našom pracovisku, kde sa nachádza široké spektrum oddelení a kliník rôznych odborností.  Môžu byť teda účastní na takmer všetkých diagnosticko-liečebných výkonoch vrátane operácií, čo sa im do budúcna určite zíde. Tým pádom vidia manažment pacienta nie len na ambulancii, ale aj v lôžkovej časti nášho zariadenia. Stretnú sa tiež s mnohými vynikajúcimi odborníkmi, na ktorých sa môžu počas začiatkov ich kariéry obrátiť a ktorí im poradia," uviedol medicínsky riaditeľ UNLP Košice, MUDr. Peter Linkesch.

Image
Foto: Dionýz Kiss

Vzdelávanie pred špecializačnou skúškou zo všeobecného lekárstva prešlo od svojho vzniku viacerými výraznými zmenami- skrátilo sa na 3 roky a dostalo aj novú obsahovú náplň. Rezidentský program bol pôvodne financovaný zo štrukturálnych fondov (Európsky sociálny fond), od 1.11.2015 je financovaný z prostriedkov štátneho rozpočtu. Zamestnávateľom sú preplácané výdavky na mzdy rezidentov, ako aj výdavky spojené so štúdiom. V UNLP Košice sú len rezidenti všeobecného lekárstva, rezidenti pediatrie sú v detských fakultných nemocniciach.  

Pridal: Mgr. Ivana Vaněková    
Naposledy zmenené ( 11 december 2017 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001