V dňoch 30.IX. a 1.X.2017 Univerzitná nemocnica L.P asteura Košice a Lekárska fakulta UPJŠ v spolupráci so Slovenskou akadémiu vied organizovala XVI. Fyto- apiterapeutické dni s medzinárodnou účasťou. Podujatie sa konalo v Kultúrno-spoločenskom centre Južan v Košiciach. Záštitu nad podujatím prijal primátor mesta Košice MUDr.Richard Raši,PhD,MPH a starosta mestskej časti Košice-Juh JUDr.Jaroslav Hlinka.
Podujatia sa okrem aktívnych a pasívnych účastníkov zo Slovenska a Českej republiky (medzi nimi 5 pracovníkov SAV) zúčastnilo aj 7 špičkových odborníkov z Japonska a 2 profesori a 2 docentky z Ukrajiny. V deň pred konaním podujatia(29.IX.) boli Japonskí hostia a organizátori podujatia prijatí primátorom mesta Košice MUDr. Richardom Rašim, PhD., MPH v budove historickej radnice.
Dňa 30.IX. o 10:00 podujatie slávnostne otvoril predseda organizačného výboru MUDr.Štefan Košlík, CSc. Následne sa k prítomný prihovorili členovia čestného predsedníctva : viceprimátorka mesta Košice MUDr. Renáta Lenártová , starosta mestskej časti Košice-Juh JUDr.Jaroslav Hlinka, vedúca Oddelenia molekulárnej apidológie SAV v Bratislave RNDr. Katarína Bíliková, PhD, medicínsky riaditeľ Univerzitnej nemocnice L.Pasteura MUDr.Peter Linkesch a v zastúpení dekana Lekárs kej fakulty UPJŠ prednosta Ústavu experimentálnej medicíny LF UPJŠ MVDr. Alojz Bomba, DrSc.
Celkovo malo podujatie pozitívny ohlas u účastníkov, vrátane prítomných odborníkov, ako aj v masmédiách. Organizátorov podujatia obzvlášť potešilo vysoké hodnotenie odbornej aj spoločenskej úrovne podujatia odborníkmi z Japonska.
V prvej prednáške MUDr.Štefan Košlík, CSc. z Univerzitnej nemocnice Košice na základe 40 ročných skúseností s priaznivými účinkami včelieho peľu prezentoval podrobnejšie výsledky pri chronickej renálnej insuficiecii a pri akútnej vírusovej hepatitíde a zmienil sa aj o priaznivom účinku včelieho peľu pri ďalších ohoreniach.
Doc. Ing. Jozef Šimúth, DrSc. zo SAV porovnával epigenetické dôsledky syntetických liekov (najmä čo sa týka negatívnych vedľajších účinkov)s multifunkčnými prírodnými liečivami. Konkrétne podrobne vysvetlil mechanizmus pozitívneho účinku hlavnej účinnej látky vo včelej materskej kašičke-tzv. apalbumí nu 1.
Prezident spoločnosti Japan Royal Gelly(JRJ)– profesor Yoschisha Yamaguchi z Tokia v zastúpení otca(prof.Kikuschi Yamaguchi- ktorý pre ochorenie nemohol prísť) hovoril o výnimočnej biologickej aktivite materskej kašičky pripravenej metódou naturálneho včelárstva.
V ďalšej prednáške prof.Yoschischi Yamaguchi hovoril o klinických skúsenostiach s materskou kašičkou vyrábanou spoločnosťou JRJ, pričom sa zmienil najmä o pozitívnych výsledkoch pri diabetickej neuropátii a hypertenzii.
Prof. Tohru Yamakuni z Tohoku univerzity v Sendai (Japonsko) vo svojej prednáške podrobne vysvetlil mechanizmus preventívneho účinku včelej materskej kašičky pri Alzheimerovej chorobe.
Prof. Akira Fujii z Nihon Univerzity v Tokiu prezentoval výsledky štúdie, z ktorých vyplynulo, že základná bielkovina materskej kašičky – apalbumín 1, zvyšuje rast gingiválnych fibroblastov a fibroblastov peridontálneho ligamentu.
Prof. MUDr. Taras Hanič z Užhorodskej národnej univerzity upozornil, že Helicobacter pylori spôsobuje nielen ochorenie žalúdka a dvanástnika, ale aj iných orgánov. Vo svojej štúdii zistil pozitívny antihelikobatérny a regeneračný účinok šťavy z aloe a infúzií z nechtíka (Calendula officinalis)) a rebríčka (Achillea mellifolium)- ako aditívum k štandardnej protihelikobaktérnej liečbe.
Doc. MUDr. Marína Kryvcová z Užhorodskej národnej univerzity zistila, že klesá antibiotická účinnosť na mikrobiálne kmene izolované zo spúta pacientov s tuberkulózou a pritom sa zistila antimikrobiálnu aktivitu niektorých éterických olejov (z mäty ,levanduly) najmä voči Candida sp.
MVDr. Bomba, DrSc. z Ústavu experimentálnej medicíny Lekárskej fakulty UPJŠ poukázal na veľký význam črevnej mikrobiálnej flóry pre udržanie zdravia, resp. na vysoký podiel jej poškodenia(dysbiózy) na vzniku rôznych chorôb.
Mgr.Veronika Macurová z Ústavu experimentálnej medicíny LF UPJŠ prezentovala výsledky skúmania množstva a vzájomného pomeru omega-3 a omega-6 mastných kyselín v rôznych farmaceutických výživových doplnkoch. Zistilo sa, že tieto majú rôznu kvalitu a rôznu koncentráciu uvedených mastných kyselín a že zistené skutočnosti nie vždy zodpovedali deklarovaným údajom.
Mgr. Monika Široká z Ústavu experimentálnej medicíny LF UPJŠ prezentovala výsledky porovnania vplyvu rastlinných a živočíšnych zdrojov omega- 3 mastných kyselín na zloženie polynenasýtených mastných kyselín v krvnej plazme pacientov.
Doc. Ing. Jarmila Eftimová,C Sc. z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie poukázala na zistenie antiangiogénneho a tým aj antitumorózneho účinku vnútornej kôry rastliny Phellodendron amurense.
Mgr. Ing. Zuzana Eftimová zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre poukázala na liečebné-najmä antioxidačné účinky tokajských vín.
V posledných dvoch prednáškach doc. MVDr. Branislav Peťko, DrSc. z Parazitologického ústavu SAV hovoril o proti kliešťovej ochrane pomocou modifikovaných polypropylénových vlákien vyvinutých v spolupráci s firmou Chemosvit Fibrochem, a.s. Svit a Prírodovedeckou fakultou UPJŠ a o potenciálnom využití éterických olejov v prevencii pred kliešťami.
|