Dnes je utorok 26. mája 2020. Sviatok má Dušan zajtra má sviatok Iveta .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow web arrow Udialo sa... arrow V rámci Melanoma day sme tento rok bezplatne vyšetrili vyše 70 ľudí
V rámci Melanoma day sme tento rok bezplatne vyšetrili vyše 70 ľudí Formátovať pre tlač

11 máj 2017    

Na Klinike dermatovenerológie UNLP Košice na Triede SNP 1 sme vyšetrili spolu 73 osôb, z toho zachytené boli 4 bazaliómy.

Akcia bola už pravidelným podujatím, ktorého cieľom bolo preventívne vyšetrenie kože    a zvýšenie informovanosti verejnosti o rizikových faktoroch vzniku kožných nádorov (predovšetkým o vplyve slnečného žiarenia), keďže zhubné nádory kože patria medzi najčastejší typ rakoviny a neobchádzajú ani mladých ľudí. 
 

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) umiera ročne na malígny melanóm 48 000 ľudí. Môže sa vyvinúť na predtým nezmenenej koži, ale často vzniká aj  z hnedých materských znamienok. Jeho zhubnosť je podmienená rýchlym rastom a šírením nádorových buniek krvou do rôznych orgánov s tvorbou vzdialených nádorových ložísk – metastáz.
 V priebehu 30 rokov stúpol počet prípadov rakoviny kože štyrikrát a stal sa z nej najčastejší druh nádorového ochorenia – lieči sa naň každý štvrtý pacient s diagnózou rakoviny. Podľa lekárov pritom počet chorých ešte porastie. Melanóm vzniká predovšetkým   u ľudí, ktorí majú k nemu genetické predpoklady. Najviac nádorov lekári zisťujú u pacientov vo veku okolo 54 rokov, vysoký nárast zaznamenávajú aj v skupine osôb vo veku 25 až 35 rokov. Výskyt môžu ovplyvňovať aj lieky, ktoré robia kožu citlivejšiu na ultrafialové žiarenie (niektoré lieky na zníženie krvného tlaku, diuretiká, antibiotiká či psychofarmaká).

Image

Pridal: Mgr. Ivana Vaněková    
Naposledy zmenené ( 16 máj 2017 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001