Dnes je pondelok 27. mája 2019. Sviatok má Iveta zajtra má sviatok Viliam .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Udialo sa... arrow Univerzitná nemocnica L. Pasteura využíva pri rehabilitácii pacientov umenie
Univerzitná nemocnica L. Pasteura využíva pri rehabilitácii pacientov umenie Formátovať pre tlač

06 január 2017    

Fyzioterapeuti Oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie (OFBLR) Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice používajú pri rehabilitácii pacientov na mieru vytvorené prístroje. Tie pre nich vymyslel a vyrobil výtvarník a novomediálny umelec Boris Vaitovič v rámci projektu Creativity for Business, ktorý vedie nezisková organizácia Creative Industry Košice. Ide o ojedinelú formu rehabilitácie a UN L. Pasteura Košice (UNLP) sa stáva prvou slovenskou nemocnicou, ktorá novodobý spôsob rehabilitácie zavádza do praxe.

Image
Foto: Boris Vaitovič, Pavol Palkovič

“Cieľovou skupinou tohto projektu sú pacienti s ochorením pohybového aparátu, ktoré sa prejavuje poruchou úchopu, poruchou mobility, zníženou svalovou silou, poruchou koordinácie hornej alebo dolnej končatiny. Napríklad po cievnej mozgovej príhode, alebo po operáciách končatín (stavy po implantáciách umelých kĺbov, poúrazové stavy s prípadným ochrnutím nervov) ako aj v prípadoch, kde pohybový hendikep spôsobia iné ochorenia centrálneho alebo periférneho nervového systému,” uviedla MUDr. Miriam Dziaková, PhD., primárka OFBLR a dodáva: “preto našou požiadavkou pre autora bolo získať možnosť – program na liečebné ovplyvnenie pohyblivosti končatín, tak horných ako aj dolných, na zvýšenie svalovej sily, znovuzískanie alebo zlepšenie koordinácie pri aktivácii postihnutých končatín, ktoré sa celkovo prejaví aj v zlepšení mobility pacienta.”

Image

Boris Vaitovič najprv vytvoril joystick, na ktorý napojil jednoduchú aplikáciu, ktorá sledovala pohyb. Z toho vyplynuli trvanie, náročnosť hry i jej parametre. Vtedy sa začalo prvýkrát uvažovať aj o možnosti modifikovať aplikáciu podľa postihu pacienta. V procese tvorby sa preto myslelo aj na to, aby terapeut vedel nastaviť reakčnú zónu, ktorá je raz väčšia, raz menšia.
“Bol som oslovený ako výtvarník a myslel som si, že sa odo mňa očakáva niečo výtvarné. Ale keď sme tu prišli a videl som to utrpenie ľudí, tak som upustil od myšlienky vyrobiť si tu vlastný projekt. Tiež som mal predstavu, že budem hromadiť dáta, ku ktorým budem vytvárať vizualizáciu, aby som sa k tomu postavil ako k nejakej konceptuálnej práci. Ale potom som to úplne otočil, lebo pacienti sú tí dôležití a ja som len nástrojom pre nich” hovorí o svojej rezidencii PaedDr. Mgr. art. Boris Vaitovič, ArtD.

Image

Výsledkom sú tri mediálne zariadenia a softvér, ktorý zbiera dáta o pokroku pacientov.  

Image

Tlakový senzor využíva známe obrazy svetových umelcov, ktoré sú rozdelené na menšie diely. Pacienti sa s nimi hrajú, a keď dosiahnu rovnovážny tlak, tak sa kompozícia zoradí do správneho obrazu. Zariadenia sú prispôsobené aj veku pacientov, ktorí majú často problém so zrakom, z tohto dôvodu sa k vizuálnej hre pridal aj zvukový stimul.  

Image

“Význam tejto liečby vidíme nielen v zlepšení funkčného deficitu  pacienta, v zmiernení hendikepu a zlepšení mobility, ale aj v pozitívnej  psychickej stimulácii často depresívne ladených pacientov. Tento “systém” ponúka pacientovi navyše hravosť, a tým je pre neho atraktívnejší, inšpiratívny, a liečba je tak efektívnejšia a nadobúda komplexný rozmer,” doplnila primárka Dziaková.

Image

Creative Industry Košice, n.o. (CIKE) prispela nielen na realizáciu projektu, ale darovala UNLP aj kompletné prístrojové vybavenie na zavedenie novodobej formy rehabilitácie do praxe.
„Najlepšie riešenia vznikajú, keď sa spoja zdanlivo nespojiteľné veci. V projekte Creativity for Business hľadáme možnosti pre spoluprácu sektorov ako napríklad doprava, IT, hutníctvo či medicína s kreatívnymi odvetviami. Veríme, že takáto spolupráca dokáže vytvoriť inovatívne riešenia pre firmy a pre kreatívcov prináša nový priestor na realizáciu. Úspechom pre nás je okrem výsledkov aj to, že predstavujeme hodnotu kreativity a talentu na konkrétnych aplikáciách a projektoch vo firmách," hovorí riaditeľ CIKE Ing. arch. Michal Hladký. „Pri spolupráci s UNLP nás najviac teší využitie digitálnych technológií v spojení s umením pre veľmi konkrétny dôvod - zlepšenie práce lekárov a nový zážitok pre pacientov po rehabilitácii. Boris je veľmi skúsený a zodpovedný umelec a veríme, že pre všetky strany bola takáto spolupráca inšpirujúca a pretaví sa v budúcnosti do ďalších projektov," doplnil Hladký.

Image
zľava: PaedDr. Mgr. art. Boris Vaitovič, ArtD., výtvarník a novomediálny umelec
Ing. arch. Michal Hladký, riaditeľ CIKE n.o.
MUDr. Miriam Dziaková, PhD., primárka OFBLR
MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD., námestník riaditeľa UNLP pre internistické odbory 
 

FOTOGALÉRIA:

Image

Image 

Image
tlačová prezentácia projektu 
 

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 17 január 2017 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001