Dnes je pondelok 22. júla 2019. Sviatok má Magdaléna zajtra má sviatok Oľga .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Udialo sa... arrow Pacientov UNLP s mnohopočetným myelómom podporil tréner Matej Spišiak symbolickým maratónskym behom
Pacientov UNLP s mnohopočetným myelómom podporil tréner Matej Spišiak symbolickým maratónskym behom Formátovať pre tlač

30 september 2016    

Lekári, pacienti a ich rodinní príslušníci na najväčšom maratóne v Európe poukázali
na zákerné, no pri včasnom diagnostikovaní dobre liečiteľné ochorenie - mnohopočetný myelóm (ojedinelý druh rakoviny kostnej drene).
Myšlienka zaradiť do programu Medzinárodného maratónu mieru aj symbolický beh pre pacientov s mnohopočetným myelómom vznikla na Klinike hematológie a onkohematológie UN L.Pasteura a LF UPJŠ v Košiciach pred 4 rokmi.
Keďže pacienti s mnohopočetným myelómom tvoria najväčšiu časť pacientov kliniky, lekári sa ich rozhodli týmto spôsobom podporiť a ukázať im, že na nich myslia. 

IV. ročník tohto symbolického behu, podporil osobnou účasťou, aktuálne najlepší tréner atletickej chôdze na svete, Matej Spišiak, ktorý má za sebou so svojím zverencom Matejom Tóthom mimoriadne vydarenú sezónu. Po zlate z Pekingu si domov z Ria de Janeiro odniesli len pred nedávnom suverénne zlatú olympijskú medailu.

Beh špeciálnej skupiny sa uskutočnil pod záštitou Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.

Image
Rodák z Nitry, Matej Spišiak, kouč elitného športovca Mateja Tótha, zavŕšil svoju mimoriadne úspešnú sezónu behom pre dobrú vec. Sympatický tréner s tými najväčšími cieľmi sa pripojil ku skupine vytrvalých bežcov - lekárov, pacientov a ich rodinných príslušníkov.

Na listinu účastníkov minimaratónu a polmaratónu sa tento rok zapísalo spolu 172 bežcov, prevažne amatérov, ktorí sa rozhodli už po štvrtýkrát netradičnou formou upozorniť na ochorenie mnohopočetný myelóm, na jeho potrebu včasného diagnostikovania. Najstarší účastník symbolického behu uviedol pri registrácii vek 59 rokov, najmladší v sprievode svojich rodičov len 3 roky.  

Už po štvrtýkrát absolvoval toto najväčšie atletické podujatie na Slovensku aj MUDr. Tomáš Guman, PhD., primár Kliniky hematológie a onkohematológie v Košiciach, ktorý je pre svojich pacientov nemalou oporou v situáciách, ktoré so sebou zákerné ochorenie prináša: "Som veľmi štastný, že som mohol svojou účasťou podporiť hodnotný projekt, ktorým bojujeme za lepšiu informovanosť verejnosti ohľadom tohro chronického onkohematologického ochorenia. Veľmi si vážim, že sme na chvíľku vytvorili spoločnú bežeckú komunitu s ušľachtilým cieľom, a účasť lekárov, zdravotných sestier, sanitárov, rodinných príslušníkov a priateľov, bola dôkazom podpory pacientov s diagnózou  Mnohopočetný myelóm, nielen po stránke diagnostiky a liečby, ale aj po stránke ľudskej. Chcem sa poďakovať organizátorom a  UNLP za možnosť zúčastniť sa tejto významnej športovej udalosti. Som presvedčený, že aj vďaka podobným aktivitám sa starostlivosť o pacientov na Slovensku dostáva na európsku úroveň."

Image
zľava: RNDr. Ing. Michal Tkáč, PhD., zástupca UPJŠ v Košiciach,
MUDr. Tomáš Gumán, PhD., primár Kliniky hematológie a onkohematológie UNLP,
vpravo: PaedDr. Matej Spišiak, osobný tréner olympijského víťaza z Ria de Janeiro, v kategórii atletickej chôdze, Mateja Tótha

Mnohopočetný myelóm je zriedkavé ochorenie kostnej drene, predstavuje zhruba 1% všetkých rakovín. Podľa informácií Slovenskej myelómovej spoločnosti v súčasnosti týmto ochorením trpí 84 000 ľudí v Európe, pričom až 600 prípadov ochorenia pochádza zo Slovenska. Odborníci sa domnievajú, že toto číslo môže byť v skutočnosti oveľa vyššie. Preto upozorňujú na jeho existenciu a prvotné príznaky.
Na rozdiel od mnohých iných druhov rakoviny, mnohopočetný myelóm nemá formu hrčky alebo nádoru. Myelómové bunky sa vytvárajú a šíria v rámci kostnej drene, preto je veľmi ťažké ho v rannom štádiu rozpoznať.

•  mnohopočetný myelóm je zriedkavý druh rakoviny kostnej drene prameniaci z plazmatických buniek
v kostnej dreni
•  nie je liečiteľný, cieľom liečby je zabrániť rozvoju choroby, navodiť remisiu a zlepšiť kvalitu života
•  obvykle ním trpia ľudia starší ako 60 rokov a postihuje viac mužov ako ženy
•  najčastejšími symptómami a vedľajšími účinkami sú bolesť kostí, zlomeniny kostí,
únava, opakované alebo pretrvávajúce infekcie, poškodenie obličiek a hyperkalcémia, čiže zvýšená hladina vápnika v krvi

FOTOGALÉRIA:

Image
Matej Spišiak pripína štartovné číslo účastníkovi symbolického behu. 

Image
Spišiak v cieli.

Image

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 21 október 2016 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001