Dnes je pondelok 27. mája 2019. Sviatok má Iveta zajtra má sviatok Viliam .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania

    


Domovská stránka arrow web arrow Udialo sa... arrow UN L. Pasteura Košice sa stará o jedinečný historický francúzsky park, v ktorom relaxujú pacienti
UN L. Pasteura Košice sa stará o jedinečný historický francúzsky park, v ktorom relaxujú pacienti Formátovať pre tlač

20 jún 2016    

Francúzsky park je zvláštnosťou nemocnice od jej založenia (od r. 1924), a dodnes je veľmi vhodnou oddychovou zónou pre pacientov i návštevníkov. Vo vyše 90-ročnom parku Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice (UNLP) v areáli na Rastislavovej 43 v súčasnosti rastie 1 600 stromov, kríkov a živých plotov na ploche takmer 16,5 ha.
Záhrada UNLP patrí k územiam s najvyšším stupňom ekologickej stability, je označovaná za pľúca Košíc a vytvára mikroklímu južnej časti mesta
. Historický park UNLP Košice je posledný nemocničný udržiavaný starý francúzsky park na Slovensku.

Image

Historický nemocničný park, vysadený vo francúzskom štýle, je upravený a vybudovaný s geometrickou presnosťou a symetriou, vrátane úpravy kríkov do rôznych tvarov. Charakteristickým prvkom je hlavná cesta, ktorá vedie stredom parku. 

Image
Základným koloritom, ktorý sa pokladá za prvý a základný prvok francúzskej záhrady je fontána, ktorej patrí prvenstvo v pôvodnej výstavbe základne parku ešte pred rokom 1924 (o presnom dátume postavenia tejto dominanty nejestvujú žiadne dobové doklady). Vďaka starostlivosti zamestnancov UNLP je fontána zachovaná a funkčná dodnes.

Image
Park bol pôvodne olemovaný lipami a cestičky, ktoré sú stále zachované, boli vysypané bielym štrkom. Z vzácnych drevín tu rastú napr. platany javorolisté, ginko dvojlaločné (ginko biloba), krušpán vždyzelený, borovica himalájska a zvláštna odroda buka červeného – pokrúteného, duba červeného (pyramidálneho), tiež pokrúteného, ktorý lemuje rohy francúzskej záhrady. V minulosti v nej rástli
aj orechy a ovocné stromy. 

Image
Vzácnosťou sú rodiace stromy ginko biloba, ktoré sa na Slovensku, okrem areálu UNLP, nachádzajú iba v Jasovskom zámockom parku.

Image
Hospitalizovaní pacienti veria, že ak si vložia pod vankúš list z vzácneho ginka, vyzdravejú.

Image
Majestátna borovica himalájska, rastúca v areáli UNLP na Rastislavovej je jedinou na území Košíc.

Image
Osobitnú pozornosť si zaslúži najstarší strom v areáli, ktorým je mohutný dub, navyše jeho konáre 
z druhej strany doslova objímajú vzácnu paulovniu plstnatú, ktorá je u nás chránenou drevinou.

Image
Park našej nemocnice bol vyprojektovaný premyslene a nadčasovo, na mnohé roky dopredu, podobne ako mestský park pri železničnej stanici, ktorý v 19. storočí volali Košičania botanickou záhradou. Tento prívlastok si neskôr vyslúžil aj park Štátnej nemocnice v Košiciach,
ktorý bol ukážkou záhradnej architektúry.

Image
Katarína Mužáková, vedúca Referátu odpadového hospodárstva, záhrady a ovzdušia UNLP Košice
s dobovým dokumentom o inventúre stromov v ústavnom parku z roku 1959.
Vpravo: Ján Sidor, záhradník.

Image
Na údržbu záhrady dohliada námestník riaditeľa UNLP pre technicko-prevádzkový úsek Ing. Branislav Ropek, MPH, ktorému nemocničný park takpovediac prirástol k srdcu: „Areál záhrady s fontánou uprostred spríjemňuje prostredie zamestnancom, je skvelou oddychovou zónou pre návštevníkov nemocnice, no predovšetkým tvorí významný prvok rekonvalescencie pacientov, ktorí si v ňom zároveň krátia čas hospitalizácie,“ zdôraznil Ing. Ropek.

Image
O krásu unikátneho parku, vrátane pestovania letničiek v skleníkoch, sadenia, strihania a tvarovania rastlín a vzácnych drevín sa v súčasnosti stará 5 záhradníkov - zamestnancov UNLP Košice.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 22 august 2016 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001