Dnes je pondelok 27. mája 2019. Sviatok má Iveta zajtra má sviatok Viliam .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania

    


Domovská stránka arrow web arrow Udialo sa... arrow Robotika v urológii - vedecká téma II. košického Lichtenbergovho urologického dňa
Robotika v urológii - vedecká téma II. košického Lichtenbergovho urologického dňa Formátovať pre tlač

11 november 2015    

II. košický Lichtenbergov urologický deň, ktorý sa uskutočnil 30. októbra 2015, organizovali  Urologická klinika UN LP Košice a LF UPJŠ a Slovenská urologická spoločnosť.
O dnes vysoko aktuálnej progresívnej technológii – roboticky asistovanej chirurgii,
hovorili na konferencii výnimoční pozvaní prednášatelia.

Záštitu nad podujatím prevzali:
MUDr. Milan Maďar, MPH riaditeľ Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice
prof. MUDr. Daniel Pella, PhD. dekan Lekárskej fakulty UPJŠ
MUDr. Richard Raši, PhD., MPH primátor mesta Košice 

Image
Foto: Gabriela Zsigová 

Tak, ako si organizátori konferencie predsavzali pred rokom pri príležitosti I. košického Lichtenbergovho urologického dňa, ktorý zorganizovali na počesť všetkých urológov pôsobiacich v Košiciach na čele s prof. Dr. Lichtenbergom a jeho nasledovníkmi, aj v tomto roku sa im podarilo úspešne usporiadať II. ročník tejto medzinárodnej, spoločenskej a vedeckej odbornej akcie.

V dnešnej hektickej dobe dychtiacej po živote, pokroku, vedomostiach a nových po-znatkoch rezonujú medzi obyvateľstvom všetky dôležité témy. Medzi ne nesporne patrí aj kvalita života a zdravie ľudí. Ľudia a celá spoločnosť oceňuje výnimočné činy. Obdivujú pionierov v každej sfére ľudskej činnosti, aj v medicíne. Neustále stúpajú nároky na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Pochopiteľne, nie je to len otázka prístupnosti novej techniky či technológie. Stále zohráva veľmi dôležitú úlohu osobnosť lekára, jeho schopnosť komunikácie a ovládnuť nové postupy, humánny prístup k pacientom, schopnosť racionálne posúdiť celú situáciu. Ľudský faktor tu zohráva individuálnu a nezameniteľnú úlohu.
Ak počujeme slovo „robot“ spomenieme si ihneď na Karla Čapka. Slovo “robot” v tom význame, ako ho poznáme dnes, malo byť totiž po prvýkrát v dejinách použité v roku 1920 v hre R.U.R - Rossum’s Universal Robots. No toto slovo bolo vynájdené ešte pred Karlom Čapkom a bolo dokázateľne používané už v 17.storočí v diele o miestnej histórii dedinky Gutenstein na úpätí dolnorakúskych Álp s názvom „Gutenstein, wildschönes Tal“ od autora Hiltraud Ast. V kapitole s názvom „Robot“ sa v knihe píše, že počas panovania miestneho grófskeho rodu Hoyos znamenalo slovo Robot pracovnú povinnosť podria¬deného, ktorú museli vykonať pre svojho pána. Slovom otrockú prácu.
„Dnes, keď hovoríme o robotickej chirurgii, lepšie povedané o roboticky asis¬tovanej chirurgii, tak si nepredstavujeme bezduchý stroj, ktorý vykonáva naprogram¬ované činnosti alebo nebodaj rozhoduje sám o tom, čo bude robiť. Ide o vrcholné techno¬logické zariadenie využívajúce všetky novodobé poznatky z mechaniky, elektroniky, optiky a iných odborov, ktoré riadi človek - chirurg sediaci za konzolou teoreticky na ktoromkoľvek mieste na zemi, ktorá bola vyvinutá v USA pre kozmické účely. Niečo však ostalo. Je to práca, ktorá pohltí celého človeka, nie nepodobne ako otroka,“ prof. MUDr. Vincent Nagy, PhD., prednosta Urologickej kliniky UN LP Košice a LF UPJŠ.
Táto technika je dnes vysoko aktuálna. Ak hovoríme, že človek má byť liečený na úrovni doby na základe najlepších súčasných poznatkov a výsledkov vedy, tak nestačí toto proklamovať iba slovne. Túto tézu je potrebné zavádzať do praxe aj v našich podmienkach, pretože je dostupná a používa sa takmer vo všetkých vyspelých krajinách. Zatiaľ jediné Centrum roboticky asistovanej chirurgie na Slovensku je v Banskej Bystrici.

Image
vľavo MUDr. Milan Maďar, MPH, riaditeľ UN LP Košice a prof. MUDr. Vincent Nagy, PhD., prednosta Urologickej kliniky UN LP Košice a LF UPJŠ

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 18 november 2015 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001