Dnes je pondelok 18. marca 2019. Sviatok má Eduard zajtra má sviatok Jozef .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania

    


Domovská stránka arrow web arrow Udialo sa... arrow I. medzinárodné vedecké sympózium odborníkov pracujúcich v psychiatrii poukázalo na nové možnosti
I. medzinárodné vedecké sympózium odborníkov pracujúcich v psychiatrii poukázalo na nové možnosti Formátovať pre tlač

28 október 2015    

V dňoch 8. až 9. októbra 2015 sa v Historickej radnici na Hlavnej ulici v Košiciach konalo
I. medzinárodné vedecké sympózium odborníkov pracujúcich v psychiatrii a súbežne so sympóziom sa uskutočnila aj XVII. celoslovenská konferencia sekcie sestier pracujúcich v psychiatrii s medzinárodnou účasťou. Hlavnou témou oboch podujatí bola
"Starostlivosť o psychiatrického pacienta v 21. storočí.“
Podujatia sa konali pod záštitou primátora mesta Košice MUDr. Richarda Rašiho, PhD., MPH a riaditeľa Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice MUDr. Milana Maďara, MPH.

Image
Foto: Dionýz Kiss

Takmer 200 účastníkov zo 6 krajín si v úvode vypočulo vyzvané prednášky zahraničných hostí profesora V. Vahiu z Bombay a M. Agiusa z Cambridge.
Program ďalej pokračoval prednáškami hostí z krajín V4 ako aj početnými prednáškami domácich prednášajúcich z celého Slovenska. Prednášky boli vhodne doplnené posterovou sekciou a audiovizuálnou prezentáciou komunitnej starostlivosti o pacientov s obsedantno-kompulzívnou poruchou, združených v klube, ktorý je jediným svojho druhu pravdepodobne nielen na Slovensku, ale aj v ostatných krajinách V4 a je súčasťou Psychiatrického oddelenia Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach (UN LP).

Konferencia bola príležitosťou na výmenu informácií o možnostiach poskytovania psychiatrickej starostlivosti v jednotlivých krajinách V4. „Musíme bohužiaľ konštatovať, že Slovensko zatiaľ ako jediná z krajín V4 nemá k dispozícii žiadne detenčné lôžka, úplne absentuje psychiatrická komunitná starostlivosť a prepojenie psychiatrie zo sociálnymi inštitúciami. Máme nedostatok zariadení pre gerontopsychiatrických pacientov, na Slovensku neexistuje “forenzná“ psychiatria a chýbajú špecializované ambulancie, napr. gerontopsychiatria, pedopsychiatria, sexuologická ambulancia, aj ambulancia na liečbu látkových a nelátkových závislostí,“ priblížila situáciu MUDr. Eva Pálová, PhD., primárka Psychiatrického oddelenia UN LP Košice.
„V duchu môžeme len závidieť okolitým krajinám možnosti psychosociálnej rehabilitácie psychiatrických pacientov, tímy včasnej intervencie, prácu komunitných psychiatrických sestier, ako aj ďalšie formy či už chránenej práce alebo chráneného bývania pre psychiatrických pacientov. K dlhodobému problému denných psychiatrických stacionárov už ani nemá význam sa vyjadrovať, nehovoriac o potrebe nočných stacionárov na Slovensku,“ doplnila primárka.
 
Odborný program bol doplnený viacerými sprievodnými aktivitami. Najkrajší dojem zanechalo predstavenie operety Grófka Marica v Štátnom divadle Košice, o čom svedčí aj záverečné standing ovation. Mnohí účastníci využili možnosť navštíviť Psychiatrické oddelenie UN LP Košice na Triede SNP. Väčšina účastníkov sympózia si užívala prekrásnu dennú a nočnú atmosféru historického centra mesta Košíc.
Najväčším zadosťučinením pre organizátorov boli veľmi pozitívne hodnotenia a písomné poďakovania nielen za vysokú odbornú úroveň podujatia, ale aj vynikajúcu organizáciu celého sympózia i sprievodného programu.


Stiahnuť Zborník príspevkov...

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 05 november 2015 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001