Uverejnené: 3.9.2015
Na otázky redakcie odpovedala:
MUDr. Miriam Fedičová z Neurologickej kliniky Univerzitnej nemocnice L. Pasteura
Košice a LF UPJŠ
Sclerosis multiplex (SM) je chronické zápalové ochorenie centrálneho nervového systému. V našej zemepisnej šírke ide o vôbec najčastejšiu neurologickú príčinu invalidity pacientov mladších vekových skupín. V porovnaní s mužmi postihuje ženy 2- až 3-krát častejšie.
K akému poškodeniu dochádza pri SM?
Ukázalo sa, že v mozgu pacientov s SM prebiehajú paralelne dva nezávislé procesy: ložiskové a difúzne poškodenie. Pri ložiskovom poškodení vznikajú zápalové ložiská, sprevádzané stavmi zhoršenia neurologických príznakov (relapsami). Zároveň však dochádza aj k difúznemu poškodeniu, s následkom úbytku mozgovej hmoty a tým aj progresii ochorenia.
Úbytok mozgovej hmoty je však prirodzený aj v prípade zdravých jedincov. Líši sa u pacientov s tou to diagnózou?
Prirodzený úbytok mozgovej hmoty je u zdravej populácie 0,1 - 0,4 % za rok. U pacientov s SM je tento úbytok 2- až 3-krát väčší, spojený s fyzickou invaliditou, únavou, poruchou pamäte či zmenou nálady.
Je dôležitý samotný začiatok liečby?
V začiatku ochorenia, kedy býva v popredí zápalový proces, sú lieky na SM účinnejšie. Ďalším dôvodom na skoré začatie liečby je už spomínaný úbytok objemu mozgovej hmoty. Včasná liečba SM má pre pacienta zásadný význam, spomalí ochorenie a oddiali jeho progresiu.
Je pravda, že podľa údajov zo zdravotných poisťovní je liečená iba tretina pacientov?
Áno, je to pravda. Niektorí pacienti odmietnu liečbu z rôznych dôvodov, respektíve váhajú a odsúvajú začatie liečby. No v neskorších štádiách ochorenia býva už liečba menej účinná.
Aká je adherencia k liečbe u pacientov s SM?
Pod adherenciou rozumieme priľnavosť k liečbe a jej dodržiavanie. Podľa zistenia Svetovej zdravotníckej organizácie viac ako polovica pacientov s chronickými ochoreniami preruší alebo ukončí liečbu do jedného roka. Dôvody sú rôzne. Jeden z najčastejších je ten, že pacient preruší liečbu v čase, keď je jeho ochorenie stabilizované a zvyčajne nemá žiadne, prípadne len minimálne prejavy ochorenia. Častým dôvodom prerušenia liečby bývajú tiež nereálne očakávania pacienta od nastavenej liečby. Žiadna liečba SM nemá stopercentnú účinnosť. Je dôležité, aby si pacient zvykol na dlhodobý režim liečby, a to aj v období, keď je ochorenie bezpríznakové, aby užíval liek v predpísanej dávke a v určenom dávkovacom režime.
Aké sú najčastejšie dôvody odmietnutia liečby pacientom v súvislosti so samotným liekom?
Najčastejšou formou aplikácie liekov u SM pacientov je injekčné podávanie lieku. Pacienti neraz odmietajú liečbu z dôvodu strachu z injekcií. V súčasnosti sú už aplikátory injekcií prispôsobené tak, aby manipulácia s nimi bola čo najjednoduchšia a podanie lieku čo najmenej bolestivé. Dôvodom býva tiež obava z nežiaducich účinkov. Žiaľ, častokrát drahá liečba nemá efekt, pretože pacient s ňou nie je spokojný a nedodržiava liečebný režim. Efekt liečby nenastupuje ihneď, ale až po dlhodobom a pravidelnom užívaní. Je dôležité, aby pacienti o svojich problémoch a úskaliach liečby hovorili s lekárom. Pri dnešných možnostiach liečby spolu určite nájdu vyhovujúce riešenie a správnu voľbu.
text k foto:
Podľa údajov zo zdravotných poisťovní je na sclerosis multiplex liečená iba tretina pacientov.
|