Dnes je pondelok 18. marca 2019. Sviatok má Eduard zajtra má sviatok Jozef .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania

    


Domovská stránka arrow web arrow Udialo sa... arrow V UN L. Pasteura sa na dva týždne udomácnila výstava v rámci kampane "Doživotie"
V UN L. Pasteura sa na dva týždne udomácnila výstava v rámci kampane "Doživotie" Formátovať pre tlač

24 jún 2015    

„Doživotie“ – taký je názov putovnej výstavy, ktorú pri príležitosti Svetového dňa Parkinsonovej choroby organizuje Spoločnosť Parkinson Slovensko v spolupráci s Univerzitnou nemocnicou L. Pasteura Košice (UNLP). Výstava otvára dvere do sveta ľudí, ktorí bojujú s nevyliečiteľnou chorobou každý deň. Cieľom výstavy je informovať verejnosť o príznakoch vážneho ochorenia, ktorým dnes trpí viac ako milión Európanov. Napriek tomu, že pacientov neustále pribúda, verejnosť má o chorobe stále málo informácií. Výstava bola inštalovaná 23. júna v poliklinickej časti UNLP na Triede SNP 1 na 1. poschodí a potrvá do 5. júla. 

Image
Foto: Dionýz Kiss

Na Slovensku žije približne 15 tisíc pacientov s touto diagnózou a ich počet sa neustále zvyšuje. Ročne pribudne na Slovensku približne 750 – 1 000 nových pacientov.
„Naším poslaním je pomôcť pacientom s Parkinsonovou chorobou a ukázať im, že aj s takýmto závažným ochorením možno žiť plnohodnotný život,“ hovorí Katarína Félixová, predsedníčka Spoločnosti Parkinson Slovensko (SPS). „Súčasne by sme prostredníctvom výstavy radi priblížili verejnosti ochorenie a jej príznaky, s ktorými sa pacienti musia každý deň vyrovnávať.“
Výstavu sprístupnila Spoločnosť Parkinson Slovensko návštevníkom nemocnice za účasti povereného námestníka riaditeľa pre liečebno-preventívnu starostlivosť pre chirurgické odbory MUDr. Tomáša Andráša: „Som veľmi rád, že na pôde Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach sa deje takáto obdivuhodná občianska iniciatíva. Spoločnosť združujúca pacientov s Parkinsonovou chorobou funguje veľmi aktívne už viac rokov, organizuje množstvo podujatí pre svojich členov, pacientov, ich rodinných príslušníkov a sympatizantov. A teraz sa na ich aktivite môžeme zúčastniť aj my, lekári, ktorí sa podieľame na diagnostike a liečbe tohto chronického ochorenia. Našou veľmi milou povinnosťou je týmto vzácnym ľuďom pomôcť v ich každodennom boji so svojou chorobou, v boji, ktorý oni sami nevzdávajú a s elánom šíria okolo seba pozitívnu energiu. Za roky vzájomných kontaktov sa už stali viac priateľmi ako pacientmi, takže im veľmi držím palce a verím, že sa pri podobných akciách budeme spolu stretávať.“

Parkinsonova choroba je chronické, progresívne a nevyliečiteľné ochorenie centrálneho nervového systému. Príznaky sa objavujú postupne a sú stále intenzívnejšie – trasenie končatín, stuhnutosť svalov, pomalé pohyby, ťažkosti s udržaním rovnováhy, chôdzou, rečové problémy. Sprievodnými príznakmi môžu byť bolesť, depresia, únava, zápcha, potenie, problémy s prehĺtaním či zhoršenie čuchu. Aj keď je toto ochorenie nevyliečiteľné, včasná a vhodná liečba, rehabilitácia a ďalšie terapie môžu život pacientov skvalitniť.

FOTOGALÉRIA:

Image

Image

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 26 jún 2015 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001