Dnes je štvrtok 2. júla 2020. Sviatok má Berta zajtra má sviatok Miloslav .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow web arrow Nemocnica v médiách arrow PLUS JEDEN DEŇ: Darovali kus zo seba
PLUS JEDEN DEŇ: Darovali kus zo seba Formátovať pre tlač

08 jún 2015    

Uverejnené: 15.5.2015
Redaktorka: Daniela Pirschelová

2 sestry a 1 manželský pár si "vymenili" obličky

"Život na dialýze je len prežívanie!" svorne tvrdia sestry Alena a Oľga z Kolinoviec, ktoré sa podrobili unikátnemu zákroku medzi žijúcimi darcami obličiek. Chorá Alena dostala tento životne dôležitý orgán od muža z Martina a Oľga zase darovala svoju obličku jeho manželke.

Unikátna transplantácia sa uskutočnila v januári tohto roku súčasne v dvoch transplantačných centrách, a to v Košiciach a Martine. Hlavnými aktérmi zákroku boli okrem sestier Oľgy a Aleny manželia Tomanovci z Martina. Vzájomné darovanie medzi príbuznými nebolo možné pre nezlučiteľnosť krvných skupín.

Dva nové životy

Alena Bagárová (36) začala chodiť na dialýzu v roku 2003, následne v roku 2008 absolvovala prvú transplantáciu, no organizmus obličku neprijal. Rozhodnutie ísť do krížovej transplantácie jej navrhla sestra Oľga, ktorú trápil osud milovanej sestry. Lekárka Tatiana Baltesová vysvetlila, o čo v unikátnej krížovej transplantácii išlo: "Mali sme súrodenecký pár, kde darkyňa mala krvnú skupinu A a príjemkyňa skupinu B. Čiže sme hľadali iný pár, ktorý to má s krvnými skupinami, laicky povedané, naopak a našli sme ho v Martine. Manžel z tohto páru daroval obličku našej príjemkyni a jej sestra darovala obličku jeho manželke." Všetko dobre dopadlo, takže Alena aj pacientka z Martina manželka sa dnes tešia zo života. Alena je síce na invalidnom dôchodku, ale chce si nájsť prácu, keďže pečenie tort, ktorému sa venuje, jej už nestačí. Prezradila, že s manželom túžia po dieťati, čo sa doteraz pre jej zdravotné problémy nedalo. "Konečne som šťastná a chcem žiť plnohodnotný život," teší sa.

Sestra neváhala

Oľga Barbušová (40) priznala, že v snahe pomôcť sestre najprv zbierala informácie z rôznych zdrojov. Keď ich mala dosť, padlo definitívne rozhodnutie, darovať svoju obličku. Nechcela stratiť ďalšieho súrodenca, keďže pred mnohými rokmi im zomrel najstarší brat. Oľgino predsavzatie neovplyvnil ani fakt, že je matkou dvoch dcér. To, že je veľmi húževnatá, dokázala aj tým, že hoci jej ako šesťročnej pre ťažkú autonehodu museli amputovať časť ľavej nohy nad kolenom, nevzdala sa. Naopak, prepracovala sa ako stolná tenistka až medzi reprezentáciu, kde zaznamenala úspechy nielen na turnajoch doma, ale aj v zahraničí. Zo športovej témy sa však Oľga plynule vrátila k darovaniu obličky. "Keby som sa mala opäť rozhodovať, či ísť do tejto riskantnej akcie, alebo nie, nezaváhala by som ani na chvíľku. Darmo, sestru mi nemôže nič nahradiť!" uzavrela dojatá žena.

text k foto:

OPERÁCIA: Zachránila dva životy.

SESTRY: Oľga (vľavo) sa vzdala obličky, aby zachránila sestru Alenu.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001