COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je nedeľa 29. novembra 2020. Sviatok má Vratko zajtra má sviatok Ondrej/Andrej .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow web arrow Nemocnica v médiách arrow TV MARKÍZA: Krížová transplantácia obličiek
TV MARKÍZA: Krížová transplantácia obličiek Formátovať pre tlač

05 jún 2015    

Vysielané: 14.5.2015
Redaktori: Jozef Demeter, Zuzana Glabazňová

Jaroslav Zápala, moderátor: "Chceli darovať obličku svojim blízkym, no pre rozdielne krvné skupiny to nebolo možné. Riešenie našli lekári v Košiciach v Martine. Vďaka dvom súrodencom a jednému manželskému páru úspešne zvládli prvú krížovú transplantáciu obličky na Slovensku."

Jozef Demeter, redaktor: "Lekári v Košiciach i Martine sa do transplantácie pustili takzvanou retroperitoneoskopickou metódou."

Erik Tóth, vedúci operačného tímu pri odbere obličky: "Hlavne výhody miniinvazívneho prístupu, čiže menšia bolestivosť, kratšia doba hospitalizácie, rýchlejší návrat do bežného života."

Jozef Demeter: "Taký mala aj pani Alena, ktorá bola niekoľko rokov závislá na dialýze. Obličku dostala vďaka svojej sestre Oľge. Bývalá účastníčka paralympiády v Pekingu má od detstva amputovanú nohu. ani to ju však nezastavilo v odhodlaní pomôcť."

Oľga Barbušová, darkyňa obličky: "To, že som porodila dve nádherné dcéry, som darovala sestre obličku, takže to boli také moje tri najväčšie veci v živote, nie tie medaily z pingpongu, poháre a tak ďalej, tie znamenajú nič."

Jozef Demeter: "Celú situáciu komplikoval fakt, že u košickej pacientky šlo už o druhú transplantáciu, pričom prvú obličku jej organizmus neprijal. Všetko vyriešil manželský pár z Martina."

Zuzana Glabazňová, redaktorka: "Rok a pol trvalo nájsť vhodné darcovské páry. Napokon sa to podarilo. Na výzvu z Košíc reagovali manželia Tomanoví z Čadce. Aj pani Margite chcel darovať obličku manžel, no lekári zistili, že nie je pre ňu vhodný darca, no zároveň zistili, že je vhodným darcom práve pre Alenu z Košíc."

Alojz Toman, darca obličky: "Hlavne išlo o to, aby sa pomohlo manželke."

Zuzana Glabazňová: "Dobrá správa prišla aj z Košíc. Obličku, ktorú chcela darovať sestre bývalá olympionička, bola tá správna pre Margitu a tak sa u nás uskutočnila prvá krížová transplantácia."

Margita Tomanová, príjemkyňa obličky: "Zo začiatku to bol taký zvláštny pocit, ešte kým sa tá oblička tak usadila, tak to stále ten pocit, že niečo tam mám cudzieho."

Zuzana Glabazňová: "Po pár týždňoch však tvrdí, že jej život sa výrazne zmenil k lepšiemu."

Margita Tomanová: "Hlavne, že nemusím chodiť na dialýzu, dialýza je veľmi zaťažujúca."

Zuzana Glabazňová: "Pre slovenských chirurgov je to veľký úspech. Tým, že sa operácia podarila, svitla nádej ďalším stovkám pacientom čakateľom na obličku."

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001